Skocz do zawartości

Raki dla amatora


marcel089

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam buty trekkingowe Meindl Litepeak GTX (podeszwa A/B) i chciałbym kupić raki koszykowe. Jestem totalnym amatorem i użyję ich najwyżej kilka razy w roku w jakichś Beskidach i może w Tatrach. Mam na myśli na przykład wycieczkę na Wołowiec w kwietniu/maju, kiedy o zimie już dawno zapomnieliśmy, ale w górach jeszcze zalega śnieg. W tym roku w  weekend majowy wybrałem się na Pilsko w Beskidzie Żywieckim i i nawet tam bez raków nie było sensu wchodzić.

Zastanawiam się nad popularnymi CT Nuptse Evo Flex.

https://8a.pl/raki-climbing-technology-nuptse-evo-flex-koszykowe?gclid=CjwKCAjwtIaVBhBkEiwAsr7-c-ij8Y4UyymN1guEK7oTx7EFpPV6QD8VBEe2C1EVKyg3TsaIDsKS_BoCgDAQAvD_BwE

Nie są drogie, ale krążą opinie, że lubią pękać. Natomiast wydaje mi się, że do w/w potrzeb nie ma sensu inwestować w coś droższego.

 

Czy ktoś mógłby mi coś doradzić?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, marcel089 napisał:

użyję ich najwyżej kilka razy w roku w jakichś Beskidach i może w Tatrach

Na kilka razy w Beskidy kup raczki (w niskie/spacerowe partie Tatr też ok) - na pewno będą sie lepiej trzymały takich miękkich butów, są tańsze i kilka razy lżejsze....same plusy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, marcel089 napisał:

Witam,

Mam buty trekkingowe Meindl Litepeak GTX (podeszwa A/B) i chciałbym kupić raki koszykowe. Jestem totalnym amatorem i użyję ich najwyżej kilka razy w roku w jakichś Beskidach i może w Tatrach. Mam na myśli na przykład wycieczkę na Wołowiec w kwietniu/maju, kiedy o zimie już dawno zapomnieliśmy, ale w górach jeszcze zalega śnieg. W tym roku w  weekend majowy wybrałem się na Pilsko w Beskidzie Żywieckim i i nawet tam bez raków nie było sensu wchodzić.

Zastanawiam się nad popularnymi CT Nuptse Evo Flex.

https://8a.pl/raki-climbing-technology-nuptse-evo-flex-koszykowe?gclid=CjwKCAjwtIaVBhBkEiwAsr7-c-ij8Y4UyymN1guEK7oTx7EFpPV6QD8VBEe2C1EVKyg3TsaIDsKS_BoCgDAQAvD_BwE

Nie są drogie, ale krążą opinie, że lubią pękać. Natomiast wydaje mi się, że do w/w potrzeb nie ma sensu inwestować w coś droższego.

 

Czy ktoś mógłby mi coś doradzić?

 

Ja w nich w tym roku debiutowałam. Miałam wypożyczone, wiem że jesienią zakupię. Są bardzo spoko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcel weź buty które masz i jeśli masz niedaleko jak sensowny sklep pójdź z butami żeby dobrać raki. Elastyczny łącznik w rakach to nie wszystko, są różne szerokości koszyka przedniego i tylnego nie każdy but będzie lądzie siedział i okaże się że koszyk będzie Ci się wbijać w palce lub mocno w piętę. Podeszwa A/B lub B to nie zawsze taka sama twardość. Taki z elastycznym łącznikiem to nie zawsze dobre rozwiązanie jeśli chcesz kupować w ciemno (bez mierzenia) ani nauki jak się nimi posługiwać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, StygMat17 napisał:

Marcel weź buty które masz i jeśli masz niedaleko jak sensowny sklep pójdź z butami żeby dobrać raki. Elastyczny łącznik w rakach to nie wszystko, są różne szerokości koszyka przedniego i tylnego nie każdy but będzie lądzie siedział i okaże się że koszyk będzie Ci się wbijać w palce lub mocno w piętę. Podeszwa A/B lub B to nie zawsze taka sama twardość. Taki z elastycznym łącznikiem to nie zawsze dobre rozwiązanie jeśli chcesz kupować w ciemno (bez mierzenia) ani nauki jak się nimi posługiwać 

W Krakowie mam sporo sklepów pod ręką, ale nie wiem jak o tej porze roku z ofertą raków. Ostatecznie w sklepie internetowym, w którym zamierzałem kupić jest darmowa dostawa i zwrot. Mogę zatem je zamówić, przetestować i w ostateczności zwrócić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbliżej mam E-Pamir. Mają tam raki BD https://e-pamir.pl/product-pol-4980-Raki-koszykowe-Black-Diamond-Contact-Strap.html.

Są ze stali nierdzewnej, co jest wg mnie dużym plusem, bo nie skorodują. Natomiast mają 10 zębów zamiast 12. Nie wiem na ile to jest istotne. Kosztują trochę więcej, ale jeszcze do zaakceptowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, marcel089 napisał:

 Czytałem opinie, że ludzie używali ich nawet na butach z podeszwą do biegania i jakoś dawały radę.

 

Widziałem Alpach ludzi, którzy mieli raki przyczepione do miejskich półbutów ale to nie jest argument aby powtarzać takie błędy. Chcesz chodzić w rakach to kup przyzwoite buty.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, J@n napisał:

Widziałem Alpach ludzi, którzy mieli raki przyczepione do miejskich półbutów ale to nie jest argument aby powtarzać takie błędy. Chcesz chodzić w rakach to kup przyzwoite buty.

 

No to przy okazji się dowiedziałem, że mam kiepskie buty. ?

Jestem zielony w kwestii raków. Na czym polega w ogóle problem w połączeniu raków z miękką podeszwą? Jakie są tego wady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, marcel089 said:

Na czym polega w ogóle problem w połączeniu raków z miękką podeszwą? Jakie są tego wady?

No trochę problemów to generuje - pierwszy to właśnie wspomniany łącznik - stal jest kowalna, lecz ma swoje granice... ile razy możesz zgiąć i odgiąć płaskownik, nim ten się złamie?

Tak samo zaciągnięcie pasków na miękkim bucie nie gwarantuje, że raki będą się go dobrze trzymać i nie zaczną się luzować po kilkuset metrach

Również gdy się ktoś na trawersach zatacza i nadepnie sam siebie, trwalsza okazuje się kontrukcja butów zimowych, gdyż po nich kolec zjeżdża, natomiast np. w śniegowcach kiedyś wbiłem sobie raka przez gumę aż do stopy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi kategoriami to jest jeszcze jedna sprawa która wskazuje na umowność klasyfikacji (ABCD)..........otóż waga piechura.. o ile but dla kogoś o posturze etiopskiego maratończyka klasy AB bedzie twardy o tyle ktoś na kogo mówimy "kawał chłopa" klapki na basen będzie dobierał z podeszwą kat. B...?

Edytowane przez Lexi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.06.2022 o 06:26, marcel089 napisał:

Najbliżej mam E-Pamir. Mają tam raki BD https://e-pamir.pl/product-pol-4980-Raki-koszykowe-Black-Diamond-Contact-Strap.html.

Są ze stali nierdzewnej, co jest wg mnie dużym plusem, bo nie skorodują. Natomiast mają 10 zębów zamiast 12. Nie wiem na ile to jest istotne. Kosztują trochę więcej, ale jeszcze do zaakceptowania.

Dla początkującego turysty raczej patrzy się na dopasowanie i koszty. Nie będziesz ich używał codziennie aby wymagać więcej zębów do trawersowania. Poświęć chwilę i podejdź jeszcze do innych sklepów często mają większy wybór np Alpintech czy Polar Sport 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla sprostowania moje Meindl Litepeak mają jednak podeszwę B.

Dnia 10.06.2022 o 18:08, Lexi napisał:

Z tymi kategoriami to jest jeszcze jedna sprawa która wskazuje na umowność klasyfikacji (ABCD)..........otóż waga piechura.. o ile but dla kogoś o posturze etiopskiego maratończyka klasy AB bedzie twardy o tyle ktoś na kogo mówimy "kawał chłopa" klapki na basen będzie dobierał z podeszwą kat. B...?

Moja waga to 75 przy wzroście 184, więc bardziej "kawałek" niż "kawał chłopa". A co do butów, to na etapie kupowania sprawdziłem chyba kilkanaście par i odwiedziłem wiele sklepów. Jeżeli chodzi o twardsze podeszwy to w grę wchodziły już wyłącznie typowo wysokogórskie ciężkie modele, które sprzedawcy mi odradzali. Zwłaszcza, że szukałem butów, które wykorzystam cały rok. Te miały spokojnie dać radę również w Tatrach. Faktem jednak jest, że ta podeszwa B w kskali Meindl jest w pewnym stopniu podatna i na rumowiskach stopy czują kamienie.

W tej chwili nie zamierzam kupować nowych butów, ale w przyszłości kto wie, w zależności od tego w którą stronę pójdzie moja przygoda z górami. Czy mógłbym prosić o wskazanie jakichś przykładowych modeli z twardszą podeszwą, która jest bardziej odpowiednia na przykład na rumowiska? Albo napisanie w czym sami chodzicie i jaki jest komfort chodzenia w sztywniejszej podeszwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, jaaga76 napisał:

@marcel089 u mnie La Sportiva Trango gtx. Podeszwa dość twarda, ale flex w kostce daje bardzo dobrą amortyzację i jednocześnie ruchomość kostki.  Świetnie współpracowały z rakami koszykowymi. 

Czy masz na myśli ten model?

https://www.polarsport.pl/buty-la-sportiva-trango-trk-leather-gtx.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.06.2022 o 12:55, marcel089 napisał:

Dla sprostowania moje Meindl Litepeak mają jednak podeszwę B.

Moja waga to 75 przy wzroście 184, więc bardziej "kawałek" niż "kawał chłopa". A co do butów, to na etapie kupowania sprawdziłem chyba kilkanaście par i odwiedziłem wiele sklepów. Jeżeli chodzi o twardsze podeszwy to w grę wchodziły już wyłącznie typowo wysokogórskie ciężkie modele, które sprzedawcy mi odradzali. Zwłaszcza, że szukałem butów, które wykorzystam cały rok. Te miały spokojnie dać radę również w Tatrach. Faktem jednak jest, że ta podeszwa B w kskali Meindl jest w pewnym stopniu podatna i na rumowiskach stopy czują kamienie.

W tej chwili nie zamierzam kupować nowych butów, ale w przyszłości kto wie, w zależności od tego w którą stronę pójdzie moja przygoda z górami. Czy mógłbym prosić o wskazanie jakichś przykładowych modeli z twardszą podeszwą, która jest bardziej odpowiednia na przykład na rumowiska? Albo napisanie w czym sami chodzicie i jaki jest komfort chodzenia w sztywniejszej podeszwie.

Nie wiem czy takie rozpoznanie ma sens - każda noga jest inna i co odpowiada mnie niekoniecznie będzie dobre dla Ciebie .....i teraz , zależnie od tego czy Twoja noga jest w miarę standardowa czy może bardziej "nietuzinkowa" , albo będziesz miał możliwość chodzenia w wielu modelach albo (tak jak ja)- jak już trafisz coś pasującego zaopatrzysz sie na zapas ze strachu że potem może nie być albo producent coś "ulepszy"..;-)

IMG_8609.thumb.jpg.ef793a4a5ae30a683871c6983748e65e.jpg

 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Lexi napisał:

jak już trafisz coś pasującego zaopatrzysz sie na zapas ze strachu że potem może nie być albo producent coś "ulepszy"

No właśnie, od paru lat tak robię. Mam kilkanaście takich samych koszulek, kilka bluz polarowych, dwie pary takich samych butów, dwie pary krótkich spodni. Udało mi się też kiedyś kupić po kilku latach ten sam model kurtki Marmota, który mi pasował - ale tutaj nastąpił mały zonk, bo model niby był ten sam, ale właśnie "ulepszony". Gorszy kaptur, kieszenie mniejsze, mniej wygodne ściągacze itp.  Zresztą ta nowa kurtka też ma już 7 lat, więc dokupiłem kolejną, tej samej firmy, choć inny model. Ale jest ok.

A co do butów - najlepsze jakie miałem to były Asolo Quartz GTX, kupione ot tak, z potrzeby chwili, bo poprzednie padły na leśnej wycieczce w deszczu - a za chwilę był długi wyjazd w Tatry. Z wyglądu zupełnie niepozorny, zwykły but - a przypasowały mi idealnie, na każdą pogodę. Podeszwa trzymała jak trzeba i była odpowiednio twarda, stopa oddychała, deszczu nie puściły nigdy, nigdy też nawet minimalnie mnie nie otarły. Niestety, gdy po roku używania chciałem kupić drugą parę, model już nie był produkowany, zajeździłem je więc dokumentnie przez około 8 lat. A potem był kilkuletni okres szukania podobnego ideału. Straciłem m. in cztery paznokcie (Zamberlan), pęcherzy nie zliczę (Lowa), raz też nabawiłem się zapalenia ścięgna (Salewa), zdarzyło mi się również wylewać wodę z nowych butów z gtx po krótkim deszczu (również Salewa). Działo się  ??

Ideału nie znalazłem, ale ten model Aku jaki teraz mam, przypasował mi na tyle że dokupiłem drugą parę. 

I w sumie na kilka lat mam święty spokój ze sprzętem. Ale butów idealnych będę szukał dalej ?

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lexi napisał:

Nie wiem czy takie rozpoznanie ma sens - każda noga jest inna i co odpowiada mnie niekoniecznie będzie dobre dla Ciebie .....i teraz , zależnie od tego czy Twoja noga jest w miarę standardowa czy może bardziej "nietuzinkowa" , albo będziesz miał możliwość chodzenia w wielu modelach albo (tak jak ja)- jak już trafisz coś pasującego zaopatrzysz sie na zapas ze strachu że potem może nie być albo producent coś "ulepszy"..;-)

Zdaję sobie sprawę, że nie można tego w ten sposób przekładać. Gdy kupowałem moje pierwsze buty trekingowe, wspomniane Meindle, po długich poszukiwaniach najpierw w internecie, zrobiłem listę około 15 modeli, które mnie zainteresowały. Później jeździłem po sklepach i oglądałem, przymierzałem, sprawdzałem... Okazało się, że właściwie tylko te Meindle pasowały do mojej stopy, głównie chodziło o szerokość, ponieważ większość uciskała mały palec. Zapytałem bardziej z ciekawości i żeby znaleźć jakiś punt zaczepienia do poszukiwań.

 

Z tym kupowaniem na zapas to ciekawe podejście. Do dzisiaj zakładałem, że zakup kolejnej pary to melodia dalekiej przyszłości, ale z tego co widzę, to chyba nastąpi to dużo wcześniej niż myślałem. Przyda mi się druga para z twardszą podeszwą. Zastanawiam się jaka jest różnica w pracy stawu skokowego w sztywniejszym bucie. W zeszłym roku chodząc jeszcze w Salomonach do biegania, tak przeciążyłem staw skokowy, że przez miesiąc nie mogłem na nodze stanąć. Kilka miesięcy zajęło, zanim to wyprowadziłem na prostą. W tych Meindlach na razie jest ok. Wybierając bardziej podatną podeszwę, zakładałem, że będzie bardziej przyjazna dla mojego Achillesa, ale teraz nie jestem przekonany. Być może właśnie w twardszej będzie on mniej obciążany.

Na razie jestem zakochany w marce Meindl, ale to może tylko dlatego, że to moje pierwsze buty. W każdym razie zacznę od sprawdzenia czegoś na podeszwie B/C lub C tej marki. Poniżej modele, które mnie zainteresowały. Może uda mi się je gdzieś znaleźć stacjonarnie. La Sportiva Trango, którą kolega wskazał, również wygląda ciekawie.

https://hunt-fish.eu/pl/p/Dovre-MFS-Wide-Meindl-buty-trekkingowe-o-poszerzanej-budowie/2385

https://hunt-fish.eu/pl/p/HIMALAYA-MFS-MEINDL-BUTY-TREKKINGOWE/46

https://hunt-fish.eu/pl/p/Island-Active-MFS-Wide-Meindl-buty-trekkingowe-o-poszerzanej-budowie/594

https://hunt-fish.eu/pl/p/Meindl-Island-MFS-Alpin-buty-gorskie/4291

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, marcel089 napisał:

Zdaję sobie sprawę, że nie można tego w ten sposób przekładać. Gdy kupowałem moje pierwsze buty trekingowe, wspomniane Meindle, po długich poszukiwaniach najpierw w internecie, zrobiłem listę około 15 modeli, które mnie zainteresowały. Później jeździłem po sklepach i oglądałem, przymierzałem, sprawdzałem... Okazało się, że właściwie tylko te Meindle pasowały do mojej stopy, głównie chodziło o szerokość, ponieważ większość uciskała mały palec. Zapytałem bardziej z ciekawości i żeby znaleźć jakiś punt zaczepienia do poszukiwań.

 

Z tym kupowaniem na zapas to ciekawe podejście. Do dzisiaj zakładałem, że zakup kolejnej pary to melodia dalekiej przyszłości, ale z tego co widzę, to chyba nastąpi to dużo wcześniej niż myślałem. Przyda mi się druga para z twardszą podeszwą. Zastanawiam się jaka jest różnica w pracy stawu skokowego w sztywniejszym bucie. W zeszłym roku chodząc jeszcze w Salomonach do biegania, tak przeciążyłem staw skokowy, że przez miesiąc nie mogłem na nodze stanąć. Kilka miesięcy zajęło, zanim to wyprowadziłem na prostą. W tych Meindlach na razie jest ok. Wybierając bardziej podatną podeszwę, zakładałem, że będzie bardziej przyjazna dla mojego Achillesa, ale teraz nie jestem przekonany. Być może właśnie w twardszej będzie on mniej obciążany.

Na razie jestem zakochany w marce Meindl, ale to może tylko dlatego, że to moje pierwsze buty. W każdym razie zacznę od sprawdzenia czegoś na podeszwie B/C lub C tej marki. Poniżej modele, które mnie zainteresowały. Może uda mi się je gdzieś znaleźć stacjonarnie. La Sportiva Trango, którą kolega wskazał, również wygląda ciekawie.

https://hunt-fish.eu/pl/p/Dovre-MFS-Wide-Meindl-buty-trekkingowe-o-poszerzanej-budowie/2385

https://hunt-fish.eu/pl/p/HIMALAYA-MFS-MEINDL-BUTY-TREKKINGOWE/46

https://hunt-fish.eu/pl/p/Island-Active-MFS-Wide-Meindl-buty-trekkingowe-o-poszerzanej-budowie/594

https://hunt-fish.eu/pl/p/Meindl-Island-MFS-Alpin-buty-gorskie/4291

 

 

 

 

Przepraszam - w firmie której linki podałeś chciałem kiedyś kupić buty (Hanwag)dla żony - po kilku dniach okazało sie że nawet nie są pewni czy rzeczone buty zostały już wyprodukowane..... kluczowe jest zdanie:    "Wysyłka w:zapytaj o możliwy termin"... ?

Podobnie było z jakimś ciuchem Fiallraven (której jestem fanem) .....  czapkę wtedy przysłali którą mieli na stanie - fakt....?

raczej już szczęścia z nimi nie spróbuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.06.2022 o 17:30, Jędrek napisał:

Ideału nie znalazłem, ale ten model Aku jaki teraz mam, przypasował mi na tyle że dokupiłem drugą parę. 

U mnie takie buty odpadają - o ile w narciarskich kupuje 98mm i rozpycham przód o tyle w górskich jest problem - w takich AKU jak twoje czy na przykład Renegade mi noga goni jak chce (szczupła kostka a płetwa szeroka) wiec jak mi Zodiak onegdaj spasował to sie uczepiłem ale podobnie jak Ty szukam dalej.

Jeszcze z zimowymi jest ok bo wykładzina/ocieplenie sie ułoży (mam 2 modele Lowa które mi pasują) ale letnie muszą być idealne żeby nie cierpieć (paznokcie - znasz temat ?)...

Zawsze zostaje jeszcze ingerencja szewca (ostateczność) - ciekawostka - spotkałem w UK zakład zajmujący sie dopasowywaniem butów górskich ... taki trekkingowy bootfitting.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...