Skocz do zawartości

co byście doradzili?


monik

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

W czerwcu planuję kilkudniowy wypad w Tatry Słowackie. Mam lęk wysokości, staram się go przezwyciężać w krytycznych miejscach wspomagając się mężem ?

Przy wyborze wycieczki sprawdzam żeby na trasie nie było dużych przepaści, łańcuchów i miejsc w których trzeba wspomóc się rękami.

Oto co udało mi się do tej pory zaliczyć:

- Kuźnice – Hala Gąsienicowa – Sucha Przełęcz – Kasprowy Wierch – Myślenickie Turnie – Kuźnice,

- Kiry  – Chuda Przełączka  – Ciemniak - Krzesanica – Małołączniak  – Kopa Kondracka - Wielka Polana w Dolinie Małej Łąki – Przysłop Miętusi – Zahradziska – Kiry,

- Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Dolina Roztoki – Siklawa –Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka - Morskie Oko - Palenica Białczańska,

- Polana Chochołowska - Grześ  - Rakoń - Wyżnia Chochołowska - Polana Chochołowska,

- Polana Chochołowska -– Iwaniacka Przełęcz - Ornak - Siwa Przełęcz – Dolina Chochołowska – Siwa Polana - Polana Chochołowska.

Myślę że w naszych Tarach nie znajdę już nic dla siebie dlatego postawiłam na Tatry Słowackie.

Na pewno uderzymy w Tatry Bielskie. Zastanawiam się nad Salatinem,  Bystrą + Błyszczem, Koprowym Wierchem, może Sławkowskim Szczytem.

 

Może macie jakieś propozycje wyprawy o której tu nie wspomniałam?

Jakimi szlakami się wybrać na wyżej wspomniane szczyty (nie musi być pętla,  w 1 dzień) żeby nie było utrudnień?

Liczę na Was ☺️

Edytowane przez monik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

6 minut temu, monik napisał:

Zastanawiam się nad Salatinem

w tym wątku jest opis i zdjęcia z Prednego Salatyna

https://forum.tatromaniak.pl/index.php?/topic/2389-predny-salatin-hrebień/

tutaj wycieczka do Rohackich Stawów

https://forum.tatromaniak.pl/index.php?/topic/2429-smutna-dolina-rohackie-velke-pleso/

 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat
47 minut temu, barbie609 napisał:

Cześć

 

w tym wątku jest opis i zdjęcia z Prednego Salatyna

https://forum.tatromaniak.pl/index.php?/topic/2389-predny-salatin-hrebień/

tutaj wycieczka do Rohackich Stawów

https://forum.tatromaniak.pl/index.php?/topic/2429-smutna-dolina-rohackie-velke-pleso/

 

 

Dziękuję za odpowiedź.

W jednym z wątków polecałeś wyjście na Bystrą przez Podbanské, Dolinę Kamienistą,  Pyszniańską Przełęcz.

Co sądzisz o takiej trasie?

https://mapa-turystyczna.pl/route/luu0#49.17153/19.90173/12

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro chcesz trasy w miarę łatwe, a ciekawe - to polecam wejście na Rohacza Płaczliwego od Smutnej Przełęczy, trudności tam praktycznie nie ma, ot parę razy można rąk użyć, a szczyt bardzo widokowy.  Można to połączyć z czymś jeszcze w okolicy, ale to już kwestia kondycji, pogody itp.  

 

P7050488.JPG

P7050579.JPG

  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Jędrek napisał:

Skoro chcesz trasy w miarę łatwe, a ciekawe - to polecam wejście na Rohacza Płaczliwego od Smutnej Przełęczy, trudności tam praktycznie nie ma, ot parę razy można rąk użyć, a szczyt bardzo widokowy.  Można to połączyć z czymś jeszcze w okolicy, ale to już kwestia kondycji, pogody itp.

 

Dziękuję za sugestię.  Na pewno to sprawdzę ?

 

11 godzin temu, J@n napisał:

Pamiętaj Moniczko że w Tatrach Słowackich sporo szlaków jest nieczynnych do 15 czerwca

https://www.tatry.turystyka-gorska.pl/tatry-slowackie-szlaki-zamkniete-zima.htm

Tak, tak Janeczku pamiętam. Teraz świetnie się składa bo Boże Ciało wypada 16 czerwca i wtedy planuje wypad ?

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mnie zaintrygował Rohacz Płaczliwy dzięki Jędrkowi który mi go zasugerował.

Czy ktoś z Was szedł takim wariantem:

Żarska Dolina - Goły Wierch - Baraniec - Smerk - Rohacz Płaczliwy - Smutna Przełęcz -Żarska Chata - Żarska Dolina?

Czy ta trasa zawiera jakieś trudności techniczne?

Edytowane przez monik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Udało się zrealizować plany. Zrobiliśmy 3 wspaniałe traski które gorąco polecam. Wrzucam kilka fotek.

1. Tatry Bielskie (Strednica k. Zdziaru - Monkova dolina- Kopské sedlo - Jaworzyna Tatrzańska)

https://mapa-turystyczna.pl/route/3np5s

Niestety na górze warunki nie sprzyjały i z Przełęczy pod Kopą niewiele zobaczyliśmy  ?

20220617_073133.thumb.jpg.de34c2c5becfe29ff4678a416b2fbb6f.jpg

20220617_102021.thumb.jpg.4c807832c314faab8c76f08a474e630e.jpg

To zdjęcie gdy tylko weszliśmy na Szeroką Przełęcz (Široké sedlo). Później gdy szliśmy ku Przełęczy pod Kopą było już tylko gorzej z widokami ze względu na nadejście chmur.

20220617_115249_077_saved.thumb.jpg.feeaf717d8497337513768f121f6d600.jpg

 

2. Salatyn (Pod Spálenou -Predný Salatín - Brestová - Salatín - Brestová - Predný Salatín - Salatínska dolina, lanovka - Pod Spálenou)

https://mapa-turystyczna.pl/route/pokg

Z Salatyna wróciliśmy po własnych śladach zmieniając jedynie trasę z Przedniego Salatyna z niebieskiego szlaku na zielony.

Panorama z Salatyna

20220618_140939.thumb.jpg.4418c48e040dc306b2f4c6c63d8effef.jpg

To też z Salatyna

20220618_142816.thumb.jpg.e0a11d2f664cdaebb269f66d9e4bfc3c.jpg

 

3.  Rohackie Stawy + Smutna Przełęcz  (Pod Spálenou - Roháčske plesá - Smutné sedlo - Ťatliakova chata - Pod Spálenou)

https://mapa-turystyczna.pl/route/2207

Rohackie Stawy są przepiękne. Na rozdrożu w Dolinie Smutnej postanowiliśmy wspiąć się wyżej i poszliśmy na Smutną Przełęcz. Niewiele dzieliło nas od Rohacza Płaczliwego. Nie odważyliśmy się na niego wyjść ze względu na porywisty wiatr na górze który sprawiał że nie czułam się swobodnie. Z przełęczy wróciliśmy tą samą drogą którą weszliśmy i kontynuowaliśmy wycieczkę szlakiem czerwonym.

20220619_111950.thumb.jpg.3f21c0ecd2de936a6f52b068c40067da.jpg

20220619_113329.thumb.jpg.a92462e488a96679984eee320dc57dba.jpg

Widok na Rohacza Płaczliwego ze Smutnej Przełęczy

20220619_140737.thumb.jpg.dcac2070edf75066d3592a8f06bc00d0.jpg

 

Zejście ze Smutnej Przełęczy ku Smutnej Dolinie

20220619_141533.thumb.jpg.570bab90b116b98553fbec905d347250.jpg

 

Edytowane przez monik
  • Lubię to ! 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Pytanko związane z powyższymi trasami - z czym po stronie polskiej można porównać trudność pętli z Rohackiej doliny przez Pachoł, Salatyn i Brestovą?

Mam w ekipie osobę, która była na Giewoncie, Szpiglasie, Rysach od Słowacji (ale na Świnicy zrezygnowała pod samym szczytem) i jest trochę wystraszona opisem szlaku znalezionym w necie i nie wiem do końca, czy próbować ją tam zabierać, czy nie.
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tam kilka trudniejszych miejsc, ale bez przesady. Z czym porównać? Poziom trudności tych paru fragmentów jest porównywalny z tym co można spotkać na odcinku Zawrat - Świnica, albo z Granatami. Z tym że łańcuchy słowackie bywają w różnym stanie, a skała w tych miejscach jest dość wyślizgana, z tego co pamiętam. 

Ale to jedynie drobna część szlaku, zdecydowana większość trasy to po prostu bardzo przyjemny, widokowy spacer. 

 

 

 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No lepiej, żeby się na miejscu nie okazywało - to jest pętla, więc nie można zrobić tak, jak pod szczytem Świnicy ("Poczekaj tu, my wejdziemy i za 20 minut jesteśmy z powrotem"). Poza tym decyzja nie należy do mnie, miałem zapytać to zapytałem, jak przekażę odpowiedzi jakie dostałem tu i na innym forum to już i tak będzie po zawodach. Najwyżej wybiorę się tam kiedyś w innym składzie.

Edytowane przez Gieferg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gieferg napisał:

No lepiej, żeby się na miejscu nie okazywało - to jest pętla, więc nie można zrobić tak, jak pod szczytem Świnicy ("Poczekaj tu, my wejdziemy i za 20 minut jesteśmy z powrotem"). Poza tym decyzja nie należy do mnie, miałem zapytać to zapytałem, jak przekażę odpowiedzi jakie dostałem tu i na innym forum to już i tak będzie po zawodach. Najwyżej wybiorę się tam kiedyś w innym składzie.

Jasna sprawa. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

 Chyba zdążyłeś przed obrywem na Trzech Kopach. Ale z Granatami tego był nie porównał ze względu na długość odcinka. Ostry Rohacz jest eksponowany ale na śliskiej skalę wszędzie jest kiepsko. Aktualnie bardzo paskudne jest zejście z Szerokiej Przełęczy do Zdiaru że względu na mnóstwo błota i śliskie kamienie. Spotkałem wczoraj turystkę która usiadła w połowie zejścia cała roztrzęsiona bo zjechała po skale i błocie i nie chciała schodzić dalej. Na północnych stokach zawsze jest trudniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się gdzie i z kim mogę pójść w tym rejonie i przyszedł mi do głowy taki pomysł:

Mapa szlaków turystycznych w górach. Planowanie i kalkulator tras | mapa-turystyczna.pl

Będzie trudno wejść na  Banówkę od przełęczy między tym szczytem, a Pachołem i potem wrócić tą samą drogą zamiast się pchać dalej na grań?  Jeden gość, z którym tam gadałem mówił, że nie jest trudno, ale wiadomo, że to subiektywna kwestia.

Edytowane przez Gieferg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gieferg napisał:

Zastanawiałem się gdzie i z kim mogę pójść w tym rejonie i przyszedł mi do głowy taki pomysł:

Mapa szlaków turystycznych w górach. Planowanie i kalkulator tras | mapa-turystyczna.pl

Będzie trudno wejść na  Banówkę od przełęczy między tym szczytem, a Pachołem i potem wrócić tą samą drogą zamiast się pchać dalej na grań?

Na tym fragmencie nie ma trudności. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...