Skocz do zawartości

Luz na pięcie - Salewa Crow GTX


Zbyq

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

Zakupiłem pierwsze buty ze sztywną podeszwą pod raki i mimo pomocy sprzedawców mam odczucie, że but nie jest idealny - oby błędne.
Celowałem w polecane La Sportiva Trango jednak nie było mojego rozmiaru. Przymierzyłem innych kilka butów (Scarpa, inne Salewy) i Crow był najwygodniejszy, ale trochę ciasny na szerokość. Pół rozmiaru większy but załatwił sprawę.

Jednak na podejściach, albo gdy mam założone raki to czuje (mimo grubej skarpetki i tej "węższej" wkładki od Salewy), że pięta lekko chodzi góra/dół. Nie czuje innego dyskomfortu czy otarć.  Na 'chłopski' rozum wydaje mi się to normalne przy sztywnej podeszwie, ale odczucie w porównaniu do zwykłych trekkingów jest zgoła odmienne. Nie wydaje mi się, abym mógł jeszcze mocniej zawiązać buta, aby nie stracić na wygodzie.

Czy przy tak sztywnej podeszwie to jest normalne, czy jednak pięta powinna 'siedzieć' cały czas tak samo?

Dzięki!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jaaga76 Dzięki za podpowiedź! Na pewno tak zrobię, zwłaszcza, że to "kłapanie" odczuwam tylko przy założonych rakach/raczkach. Ale do tego muszę się wybrać w trasę.  Wiążąc buta na maksa jestem w stanie bez problemu wcisnąć palca z tyłu buta. Dodatkowa skarpeta (liner) nie zmienia tego, ale but sam w sobie nie ciśnie na szerokość. Tylko chyba nie chodzi o to, żebym latał w 2 parach grubych skarpet (zwłaszcza, że nie czuje potrzeby dodatkowej termiki).

Ponownie wszystko pomierzyłem i wg. rozmiarówki z 8a rozmiar idealnie pod moje stopy. Natomiast wg. strony salewa24.pl jest za duży:
8a - 42,5 - 28cm długość wkładki, 26cm długość stopy
Salewa24 - r. 42,5 - 27,8cm długość wkładki, 26,8cm długość stopy

U mnie w grubej skarpecie wychodzi 26 i 26,2cm i wg. Salewy powinienem mieć rozmiar 41 albo 41.5...

Wiem, problemy pierwszego świata, ale może ktoś jeszcze się wypowie? But mi nie spada, ale ewidentnie czuje lekko pracę pięty góra dół w rakach/raczkach.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz, ja właśnie wróciłem ze sklepu i jednak okazuje się, że but jest trochę za duży. 

Połówka rozmiaru nie robi dużej różnicy, a jeden rozmiar mniej jest na styk, albo nawet trochę za mały. Skolei inny buty Scarpa, LaSportiva nie leżą tak dobrze jak Crowy. I bądź tu mądry  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem lepiej mieć but nieco przyduży niż zbyt mały - zwłaszcza latem, kiedy nogom zdarza sie spuchnąć... ale najlepiej mieç buty w sam raz. Ja akurat chodzę  w La Sportivach i w zimie są  idealne, ale latem już bywa słabo w goącę dni - wiele bym dała czasami, żeby but był o pół numer większy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Zbyq napisał:

Połówka rozmiaru nie robi dużej różnicy,

Czasem jest tak ze but różniący sie o 1/2 numeru ma  dokładnie taka sama wkładkę na dlugosc ale nieco sie różnią na szerokość (np. niektóre modele Scarpa).

Nie kupiłbym butów które latają na nodze - palce maja mieć luz (większy czy mniejszy) ale w kostce musi trzymac/stabilizować bo obtarcia murowane.

15 godzin temu, Zbyq napisał:

Skolei inny buty Scarpa, LaSportiva nie leżą tak dobrze jak Crowy. I bądź tu mądry  ?

Kopyta bywają rozne ..wiekszosc wloskich butów  (nieposzerzonych) jest na szczupła noge - oznacza to ze jak masz nieco szersza stope ale szczupłą but bedzie ciasny w stopie a mimo to nie ustabilizuje kostki. Proponuje spróbować butów z drugiego "niemieckiego" końca - Lowa, Hanwag..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Lexi napisał:

Nie kupiłbym butów które latają na nodze - palce maja mieć luz (większy czy mniejszy) ale w kostce musi trzymać/stabilizować bo obtarcia murowane.

Czyli żaden luz na pięcie jak się idzie w rakach nie powinien się pojawiać, tak?
 

3 godziny temu, Lexi napisał:

Kopyta bywają rozne ..wiekszosc wloskich butów  (nieposzerzonych) jest na szczupła noge - oznacza to ze jak masz nieco szersza stope ale szczupłą but bedzie ciasny w stopie a mimo to nie ustabilizuje kostki. Proponuje spróbować butów z drugiego "niemieckiego" końca - Lowa, Hanwag..


Dzięki za poradę! Poszukam jeszcze czegoś z tych dwóch firm i zdecyduje co zrobić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Zbyq napisał:

Czyli żaden luz na pięcie jak się idzie w rakach nie powinien się pojawiać, tak?

Teraz masz luz z rakami ale jak sie but troche ułoży na nodze (wyściółka i wkładka sie wygniecie) to bez raków tez nie bedzie trzymał - pieta musi być stabilna - to warunek komfortu i bezpieczeństwa.

Kiedyś tak kombinowałem jak koń pod górę przy którychś Zamberlanach (baltoro chyba?) ...fajne..super zrobione.....ładne do tego i jak rekawiczka wygodne...ale luz w kostce przekreślił piękny sen - pewnych rzeczy nie przeskoczysz - zły but potrafi zepsuć każde wyjście.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...