Skocz do zawartości

Ciężki plecak


barbie609 moder

Rekomendowane odpowiedzi

W temacie  Kosmici w górach ponarzekaliśmy ale też doszliśmy do wniosku , że trzeba może bardziej pozytywistycznie, praca u podstaw i te rzeczy. Jako że ja to zaproponowałem  wypada ujawnić zawartość swojego plecaka.W tym momencie jest konfiguracja zimowa, jeśli ta na cieplejsze pory roku się różni to będzie po ukośniku. Trzeba również określić przewidywane szlaki. Jak na forum widać nasze wycieczki są to niższe partie , Beskidy ,Pieniny,Gorce i tak jest to skonfigurowane. Oczywiście ,niektórzy uznają to za przesadę , gadżeciarstwo i może coś w tym jest ale ja jeśli nie mam tego w plecaku czuję się niekomfortowo. Dyskusja i uwagi mile widziane.Oczywiście ceną jest waga ale jakoś daje radę. Lecimy z moim Ekwipunkiem dźwiganym codziennie :


 

Od lewej od góry;

1.plecak jak widać nieduża 30-stka , kije , maty do siedzenia,

2. ponczo model wojskowy -niestety woodland ,zalety możliwość użycia jako awaryjnego schronienia ,płachty biwakowej, obok linka+zapasowe sznurowadła. 3.apteczka zawartość : kompres chłodzący , opaski różnych rodzajów, gaza , plastry rolka, plastry z opatrunkiem, NRC, chusta trójkątna ,środki na biegunkę , przeciwbólowe ,tabletki do odkażania wody, woda utleniona. Była używana przy różnych urazach.                                                                                                         4.Termos ,butelka na wodę już kiedyś robiła za termofor na kwaterze.5 raczki.6 lekka kurtka ocieplacz do współpracy z membraną lub samodzielnie/ bluza,kurtka.7.kubek .8.osłona plecaka -płachta sygnalizacyjna -osłona stóp w razie unieruchomienia.9 zapasowe okulary , zapalniczka ,   w opakowaniu po witaminach: zapalki i  rozpałki-raz użyte ale dla przyjemności, worek na śmieci.10.  Zapasowy buff, czapka , rękawiczki .11Mapa , kompas, multitool.12.Czołówka +baterie 13. Dodatkowy komplet bielizny /koszulka , skarpety, ręcznik.

IMG_8906.thumb.JPG.4fcc36c0aa5d01aceae06337af8576d1.JPG

do tego dochodzi noszone w kieszeni telefon , i nóż folder.

sporo tego ale wolę nosić niż się  znaleźć w czarnej ....... no tej głębokiej potrzebie i mieć problem.

 

Edytowane przez barbie609
  • Lubię to ! 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, barbie609 napisał:

W temacie  Kosmici w górach ponarzekaliśmy ale też doszliśmy do wniosku , że trzeba może bardziej pozytywistycznie, praca u podstaw i te rzeczy. Jako że ja to zaproponowałem  wypada ujawnić zawartość swojego plecaka.W tym momencie jest konfiguracja zimowa, jeśli ta na cieplejsze pory roku się różni to będzie po ukośniku. Trzeba również określić przewidywane szlaki. Jak na forum widać nasze wycieczki są to niższe partie , Beskidy ,Pieniny,Gorce i tak jest to skonfigurowane. Oczywiście ,niektórzy uznają to za przesadę , gadżeciarstwo i może coś w tym jest ale ja jeśli nie mam tego w plecaku czuję się niekomfortowo. Dyskusja i uwagi mile widziane.Oczywiście ceną jest waga ale jakoś daje radę. Lecimy z moim Ekwipunkiem dźwiganym codziennie :


 

Od lewej od góry;

1.plecak jak widać nieduża 30-stka , kije , maty do siedzenia,

2. ponczo model wojskowy -niestety woodland ,zalety możliwość użycia jako awaryjnego schronienia ,płachty biwakowej, obok linka+zapasowe sznurowadła. 3.apteczka zawartość : kompres chłodzący , opaski różnych rodzajów, gaza , plastry rolka, plastry z opatrunkiem, NRC, chusta trójkątna ,środki na biegunkę , przeciwbólowe ,tabletki do odkażania wody, woda utleniona. Była używana przy różnych urazach.                                                                                                         4.Termos ,butelka na wodę już kiedyś robiła za termofor na kwaterze.5 raczki.6 lekka kurtka ocieplacz do współpracy z membraną lub samodzielnie/ bluza,kurtka.7.kubek .8.osłona plecaka -płachta sygnalizacyjna -osłona stóp w razie unieruchomienia.9 zapasowe okulary , zapalniczka ,   w opakowaniu po witaminach: zapalki i  rozpałki-raz użyte ale dla przyjemności, worek na śmieci.10.  Zapasowy buff, czapka , rękawiczki .11Mapa , kompas, multitool.12.Czołówka +baterie 13. Dodatkowy komplet bielizny /koszulka , skarpety, ręcznik.

IMG_8906.thumb.JPG.4fcc36c0aa5d01aceae06337af8576d1.JPG

do tego dochodzi noszone w kieszeni telefon , i nóż folder.

sporo tego ale wolę nosić niż się  znaleźć w czarnej ....... no tej głębokiej potrzebie i mieć problem.

 

@barbie609- nic dodać, nic ująć ? No może poza kremem z filtrem plus dodatkowym zródłem światła. Nauczony doświadczeniem zabieram zawsze ze sobą dwie czołówki ? 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mnich Moderator  czołówka na codzień ma charakter  awaryjny. Jak celowo ruszamy w ciemnościach np teraz sylwester to dodatkowo w plecakach leżą jeszcze zwykłe taktyczne latarki. Dodatkowo mój telefon, używam Hammera, ma jakie takie światło i jeszcze mała latarka -brelok przy kluczykach do osiołka. Krem z filtrem jak najbardziej ,ale nad tym czuwa moja lepsza połowa?.No i jeśli mówimy o kremie to jeszcze oczywiście okulary?.

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ciekawa zawartość, chyba więcej taszczysz ode mnie, przy czym nie wyobrażam sobie zmieścić tego w 30l - sama kurtka ocieplona wypełni jego przestrzeń ?‍♂️

 

A z bibelotów, które ja taszczę to jeszcze wymienię:

  • spork (zależnie od plecaka tytanowy lub plastikowy)
  • także rozpałka ale w postaci zapalniczek (strasznie tandetne urządzenie podczas wiatru jak i mrozu) z wyłamanymi podpałkami do grilla zamkniętymi w worku strunowym (przydały się wielokrotnie)
  • duże worki na śmieci (coś jak wodery podczas przekraczania strumienia lub osłona przeciwdeszczowa na plecak
  • worek ameliniowy do mrożonek - co by zimą piwo dłużej pozostawało w postaci płynnej, a latem nie odparowało
  • bivy bag - co prawda podczas wędrówki w deszczu nie pomoże, ale jeśli potrzeba się gdzieś przechować na wietrze/wilgoci, coś tam osłania... ten koc od @Mnich Moderatorwydaje się być dość dużą paczką po złożeniu chyba?
  • drut miedziany
  • element, którego nie może zabraknąć w jakimkolwiek EDC czyli... Trytki!
Edytowane przez Q'bot
  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, jaaga76 napisał:

Kiedyś nosiłam jeszcze glukozę

Mój ojciec zawsze miał ze sobą czekoladę i cadriamid z kofeiną. Ja  mam po prostu mocno osłodzoną herbatę.

@Mnich Moderator w kwestii koca : myślę ,że o ile w przypadku ratownika , przewodnika no po prostu zawodowca ten koc jak najbardziej ma sens to w przypadku amatora to chyba  jest zbyt wiele. Oczywiście  patrzę z mojego punktu widzenia , np wspinacz czy typowy wysokogórski wymiatacz , któremu grozi utknięcie gdzieś wysoko może mieć inne zdanie.Dla w  razie W NRC-tka + dodatkowe warstwy+ płachta/tarp powinny spełnić swoje zadanie.No i ja najczęściej jestem w miejscach gdzie jakaś szansa na ogień istnieje.

tu też są ciekawe propozycje z tego zakresu

:https://www.militaria.pl/badger_outdoor/plachta_termiczna_nrc_badger_outdoor_survival_ultralight_tarp_bo-tx-tp-og_p1022720.xml?cat=2338

https://www.militaria.pl/fosco/spiwor_termiczny_nrc_fosco_emergency_sleeping_bag_8610_sp_p61160.xml?cat=2338

6 godzin temu, Q'bot napisał:

EDC czyli... Trytki!

Wielokrotnie miałem to wprowadzić do plecaka i zawsze jakoś mi to umyka.Co do kurtki zapewniam że na spokojnie się kompresuje i daje się upchać między ponczo a apteczką.

Ja oprócz zapalniczki luzem  w hermetycznym pudełku mam zapałki kominkowe trochę spreparowane a rozpałka to waciki nasączone parafiną opakowane w srebrną taśmę.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam wrażenie, że takie chustki tylko rozmazują brud na rękach ?‍♂️

Nie lepiej umyć się w pierwotny sposób, czyli w potoku? Albo zanurzyć łapy w śniegu i już mniej czorne ?

Można też polać je mało lepką cieczą z butelki, jeśli mamy akurat pod ręką (to akurat często praktykuję na rowerze)

Edytowane przez Q'bot
  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Q'bot napisał:

Nie lepiej umyć się w pierwotny sposób, czyli w potoku?

Chodziło o odkażanie , ja odkażaczy używam rzadko i częściej w mieście.Na szlaku to  rzeczywiście  woda , ewentualnie jakbym się mocno uświnił czymś podejrzanym biologicznie to woda utleniona z apteczki ewentualnie z tejże apteczki chusteczki z alkoholem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swoje metody i niech je zachowa, najskuteczniejsze są nawyki. Wspomniałam o odkażaniu, bo w lecie wszystkie intuicyjnie dostępne chwyty (naturalne i nie tylko) były lepkie od potu, którego nie chciałam zjadać ze swoją kanapką, a potoku nie było w okolicy. Natomiast w domu jadam z podłogi, bo sama wiem, kiedy sprzątana ?

Bardzo dobrze, że pojawił się temat ekwipunku, jak macie jakieś nietypowe patenty w zabawie "każdy gram się liczy", to piszcie.

  • Lubię to ! 2
  • Wow 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od jakichś dwóch lat używam dwulitrowego bukłaka firmy Deuter/Source. I powiem wam, że żałuje, że dopiero tak późno przekonałem się do tego wynalazku. Wygoda - nawet nie da się opisać tego słowami. Wbrew obiegowym opiniom te lepsze bukłaki wcale nie walą plastikiem. Nic nie przecieka, a latem, z racji tego, że bukłak trzymamy w kieszeni plecaka, woda jest naprawdę przyjemnie chłodna. No może to operowanie na linii usta-ustnik może być na początku dość kłopotliwie (gryziemy i ssamy), ale idzie się szybko przyzwyczaić ?

I najlepiej wlewać tylko wodę. Można też oczywiście jakieś izotoniki, ale wtedy trzeba pamiętać, by po każdej wycieczce dokładnie wymyć bukłak i rurkę. Chyba, że ktoś lubi mieć akwarium ? 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, barbie609 napisał:

Nie mam żadnych doświadczeń z takim sprzętem, może się temu przyjrzę.

Myślę, że warto się nie tylko przyjrzeć a nawet nabyć ? Mogę jeszcze dodać z własnego (i nie tylko) doświadczenia, że 2 litrowy to absolutne minimum a sugeruję kupić trochę większy ?

  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...