Jump to content
Jacek

Najlepsze filmy o tematyce górskiej

Recommended Posts

Jak w temacie. Jakie są, Waszym zdaniem, najlepsze filmy o górach. Poniżej mój, bardzo subiektywny, ranking najlepszych pięciu filmów górskich. Kolejność przypadkowa.

1. Everest

2. Free solo

3. Północna ściana

4. Zaginiony

5. Szerpowie - lawina śmierci

Ostatniej góry jeszcze nie widziałem, ale będzie wyświetlany w ramach warszawskiego festiwalu w grudniu, więc na pewno obejrzę. 

Jestem ciekawy Waszych typów. Napiszcie o nich w komentarzach. 

• Like ! 3

Guest

Ja wolę dokument niż fabułę ale oglądam wszystko co znajdę o górach. Moim ulubionym filmem jest " Art of freedom". Bardzo podoba mi się też " Szerpowie- Lawina Śmierci "

Edited by Guest

9 minut temu, Agnieszka GP napisał:

Ja wolę dokument niż fabułę ale oglądam wszystko co znajdę o górach. Moim ulubionym filmem jest " Art of freedom". Bardzo podoba mi się też " Szerpowie- Lawina Śmierci "

Mam podobnie. Dlatego trzy spośród pięciu moich rekomendacji, to dokumenty właśnie 🙂

• Like ! 2

Guest

Zapomniałam o obowiązkowym chyba dla wszystkich fanów filmie "Jurek". 

Polecam Wam "Czekając na Joe" - bardzo poruszający film fabularno-dokumentalny o wyprawie dwóch alpinistów w Andy Peruwiańskie. 👍

Świetna jest też cała seria filmów dokumentalnych o polskim himalaiźmie, wyemitowana przez Discovery World, aktualnie dostępna na youtube. 🙂

• Like ! 5

Z filmów dostępnych na netflixie -
- Moutain - piękne ujęcia, muzyka i narracja Willema Dafoe 
- The Dawn Wall - wg mnie 100% ciekawszy filmowo od free solo (nie ujmując niczego tamtej produkcji) 

Z youtubowych bardziej narciarsko-wspinaczkowe produkcje :
- Children of the Columbia
- ZABARDAST - dostępny z polskimi napisami 

• Like ! 4

@Mili Wi

"Czekając na Joe" widziałem dawno temu. Świetnie opowiedziana historia. Miałem go nawet zamieścić w swoim TOP 5. 

@Marcin.bb

Jako że jestem maniakalnym użytkownikiem Netflixa, znam oba. "Górę" widziałem prawie że premierowo, na Millennium Docs Against Gravity Film Festival. Muzyka wymiata, a obrazki jeszcze lepsze. No i fenomenalny Defoe. Od czasów "Plutonu" i "Ostatniego kuszenia Chrystusa" uwielbiam tego aktora 🙂 

• Like ! 4

15 godzin temu, sickboy777 napisał:

Nie wiem, czy najlepsze, bo jeszcze nie obejrzałem, ale pewnie warto dla samych widoków.

Patrol Tatry, cykl reportaży, z reklamami do obejrzenia za free.

https://www.ipla.tv/wideo/serial/Patrol-Tatry/5017170

Oglądam na bieżąco. Nie tylko ze względu na tematykę, piękne zdjęcia i ciekawe historie. Jest coś jeszcze. Głos Krystyny Czubówny, w którym zakochałem się od pierwszego usłyszenia :) 

• Like ! 3
  • Haha 1

Świetny cykl. Pokazane wiele rzeczy na które nikt nie zwraca uwagi np. praca leśniczych czy pracowników TPN w terenie. A głos pani Krystyny 👍 Ona może przeczytać nawet instrukcję obsługi a i tak wszyscy będą wniebowzięci.

• Like ! 4
  • Haha 2

Dzięki za info Jacek👍.Everest widziałem trzy razy(raz w kinie) ale świątecznie,wieczorkiem,siedząc przy choince z synem obejrzałem czwarty raz😉.

• Like ! 1

2 godziny temu, karpasani napisał:

Dzięki za info Jacek👍.Everest widziałem trzy razy(raz w kinie) ale świątecznie,wieczorkiem,siedząc przy choince z synem obejrzałem czwarty raz😉.

Polecam się 🙂

Dla mnie bezapelacyjnie na pierwszym miejscu "Krzyk kamienia" Wernera Herzoga, inne daleko w tyle. Dobra fabuła i ładne zdjęcia. Herzog uniknął (chyba, bo już nie pamiętam dokładnie) zwrotów i opisów, które rażą każdego,  kto zna góry. 

Dnia 1.12.2019 o 20:54, Mili Wi napisał:

Polecam Wam "Czekając na Joe" - bardzo poruszający film fabularno-dokumentalny o wyprawie dwóch alpinistów w Andy Peruwiańskie. 👍

Świetna jest też cała seria filmów dokumentalnych o polskim himalaiźmie, wyemitowana przez Discovery World, aktualnie dostępna na youtube. 🙂

Ten film jest super a książka "Dotknięcie pustki" (Joe Simpson), na ktorej to podstawie nakręcono film jeszcze lepsza 😀

• Like ! 1