Skocz do zawartości

Książki- czyli jak umilić sobie podróż w Tatry


Bieszczadzki_tatromaniak

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Zośka napisał:

od której powieści zacząć

Ja bym zaczął poznawanie tego świata  od cyklu ,,Świat Inkwizytorów,,- ,, Płomień i Krzyż,, I tom/na razie są trzy/to jak na razie początek całej historii . Drugą linią fabularną tego samego uniwersum jest cykl ,, Ja inkwizytor,, Ale to są czasy późniejsze i przeczytanie chociażby tego I tomu wiele wyjaśnia i ułatwia odbiór.

1 godzinę temu, Zośka napisał:

O tym cyklu słyszałam dużo dobrych opinii i równie dużo złych

no właśnie to specyficzna literatura ale może Ci się spodoba.

Jeśli chodzi o Piekarę to fajna jest ,,Ani słowa prawdy,, luźne , zabawne opowiadania o przygodach pewnego czarodzieja.

Lubisz historię więc polecam Jerzy Rostkowski ,,Świat Muszkieterów,, o mało znanej i w sumie kontrowersyjnej  polskiej organizacji ruchu oporu w czasie II wojny światowej.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, barbie609 napisał:

o to na pewno , podrzuć jakiś tytuł

Trochę książek napisał.  Może  "Nadchodzi  III wojna światowa ", dość popularna, bo ukazała się niedługo przed wybuchem wojny na Ukrainie, współautor to Bartosiak .

Możesz też posłuchać go na yt to zobaczysz, czy to Cię w ogóle interesuje.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, wjesna napisał:

Możesz też posłuchać go na yt 

Historię Realną oczywiście oglądam i bardzo cenię za rzetelne przygotowanie, dobór gości i obiektywizm. Ale jeszcze nie czytałam niczego pana Piotra a teraz mam okazję przekonać się czy książki są równie ciekawe.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W nawiązaniu do filmu, który dziś poleciłem - niepozorna książeczka przeczytana przeze mnie już jakiś czas temu. Interesujący opis pierwszej polskiej wyprawy himalajskiej.  Ja posiadam pierwsze wydanie, drugie jest podobno wzbogacone o dodatki. 

Ciekawostka, że wszyscy czterej uczestnicy zginęli tragicznie bądź zaginęli, a ciał nigdy nie odnaleziono.  Czyżby jednak klątwa? ?

 

nanda d.jpg

Edytowane przez Jędrek
  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

T321338.jpg

W Słowenii to podobno od 40 lat pozycja kultowa, do Polski  dotarła dopiero niedawno, ale mam wrażenie, że wcale się  nie zestarzała. 

Jest tu klimat jaki lubię (kojarzy mi się z Długoszem, którego uwielbiam), autor naprawdę miał coś do powiedzenia i potrafił to interesująco przelać na papier. Można się zadumać, ale i pośmiać ?

 

Niestety,  to jedyna książka Nejca, gdyż zginął ledwo przekroczywszy trzydziestkę - czyli nawet wcześniej od wspomnianego wyżej Długosza. 

Szkoda, bo z pewnością uraczyłby świat jeszcze niejedną opowieścią. 

 

 

 

Edytowane przez Jędrek
  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Było już wcześniej, ale dołączam się do polecających tę lekturę. Świetne uzupełnienie "Wołania w górach", sporo ciekawostek, szczegółów technicznych o których zwykły człowiek często nie ma pojęcia, no i osobiste wypowiedzi ratowników. Małym minusem jest jedynie brak zdjęć. 

Kto chodzi w Tatry powinien tę książkę przeczytać. Bo warto. 

A teraz muszę zakupić drugą pozycję autorki na ten temat, czyli "Nie każdy wróci" - gdzie opisane są m. in. dwie największe akcje TOPR z ostatnich lat, Giewont i Wielka Śnieżna. 

4399906919243.jpg

Edytowane przez Jędrek
  • Lubię to ! 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
7 minut temu, Mnich Moderator napisał:

ja jakoś nie mogę się przekonać do Mroza...

Ja też jakimś fanem nie jestem , parę razy próbowałem inne pozycje i mnie po prostu męczyły , tu jakoś poszło bo lokacje znajome i za bardzo nie komplikował. W jednej książce, typowy SF to tak na komplikował linii czasu ,że się pogubiłem.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Zośka napisał:

@jaaga76 sądząc po tym kto jest autorem na pewno warto przeczytać.

Tak mi się wydaje.  Muszę jednak przyznać, że coraz niechętniej sięgam po tego rodzaju książki. Ich największym grzechem jest sztampowość. Mam nadzieję, że tu będzie inaczej. Zamawiam. 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
40 minut temu, Jędrek napisał:

Mam podobnie, spróbowałem i zrezygnowałem. Jakieś to płaskie, mimo pogmatwania. 

Dla mnie to taki Coelho wśród autorów kryminałów. Niby ładnie napisane, czyta się dobrze, ale głębi to ja w jego prozie nie odnajduję.  Może dlatego, że facet płodzi kilka książek rocznie? 

Oczywiście rozumiem i szanuję tych, którzy są fanami jego powieści. Ja w ogóle się bardzo cieszę, kiedy ludzie czytają coś więcej niż tylko posty na FB. 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.12.2023 o 18:40, barbie609 napisał:

doszło i przejrzałem z grubsza . Wrażenia: fajnie wydane , prosto omówione poszczególne sytuacje i sposoby reakcji. Jak pisałem w swoim czasie byłem dość intensywnie szkolony w tym zakresie, więc poza chorobą wysokościową nic nowego , ale warto sobie odświeżyć. Fajne ilustracje takie z humorem. Warto to mieć a jakby jeszcze ludzie przeczytali i zapamiętali to było by super. Jest jedna wada , cena. Trochę dużo ale książki w ogóle są drogie.

  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...