Skocz do zawartości

Jak rozchodzić nowe buty


Fibi

Rekomendowane odpowiedzi

Macie jakieś sposoby na "rozchadzanie" nowych górskich butów? Z powodu wykazania przeze mnie zainteresowania turystyką zimową zainwestowałam w buty ze sztywniejsza podeszwą(co by raki przyczepić). Wzięłam nowe buty na jesienny wypad w Tatry celem rozchodzenia własnie i przeżyłam w nich katorgę. Od tych twardych podeszw bardzo bolą stopy- nie jestem w nich w stanie przejść szlaku na 8 godzin. Nie chcę "rozachadzać " butów po mieście, bo vibramy się szybko ścierają od chodzenia po asfalcie. Na razie będę chyba w nich chodzić na wycieczki dolinne, no ale w takim wypadku zanim się do nich przyzwyczaję, to one się już ze starości rozpadną. Mieliście może podobne doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam doświadczenia z butami zimowymi ale mam podobny problem z letnimi wysokimi. Nic nie pomaga....chodzę a one albo za sztywne, albo za twarde albo uwierają w kostkę lub palec !!! I tak chodzę i marudzę aż któregoś dnia zakładam ,idę, wracam i............jest OK !!!!!!!!! Czyli trzeba się chyba po prostu przyzwyczaić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Fibi napisał:

@Agnieszka GP te buty zimowe nie są, raczej takie na wiosna-jesień-lżejsza zima. Pewnie jest tak ja mówisz, tylko ja jestem ciekawa ile będzie trwało to przyzwyczajanie. A nie chciałabym zapoznać się bliżej z TOPR lub HZS z powodu, że nie mogę iść przez zbyt sztywne buty ?

To może spróbuj jeszcze jakieś wkładki amortyzujące z pianki PU lub EVA. Ja kiedyś kupiłam sobie takie wkładki bo bolało mnie śródstopie jak chodziłam po prostym albo po asfalcie( wyżej po kamieniach było ok) i z tymi wkładkami było o wiele lepiej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pierwszy raz przyodziewam buty i idę do lasu pobiegać - wtedy można dobrze poznać np. w jaki sposób wiązać sznurówki, by było wygodnie.

A jeśli te buty chcesz stosować jaki zimówki, to nie przejmuj się ich sztywnością, gdyż zimą w rakach, to będzie ich główna zaleta ? A i amortyzacja śniegowa się pojawi.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm.... no jako wielosezonowe to jest trochę problematycznie i niewygodnie.

Bo tak - na zimę do montażu raków twarda podeszwa i tak samo twarda mieszanka gumy będzie zaletą, zarówno przy chodzeniu po lodzie, jak i podczas brnięcia w śniegach. Czym stywniejsze kopyto, tym mniejsze obciążenia musi na siebie przyjmować łącznik w rakach (który w miękkim obuwiu lubi pękać)

W pozostałych sezonach twarda podeszwa będzie powodować zmęczenie stawów, mniejszą mobilność stopy, w efekcie czego ograniczoną naturalną amortyzację, a co najistotniejsze (przynajmniej dla mnie) twarda guma nie zapewnia wystarczającej trakcji na skale i na mokrym.

Taki minimalny podział bamboszy w Tatry to dwie pary: zimówki + wiosna/lato/jesień. Te pierwsze używane tylko w śniegach przetrwają dłuuugo, a te drugie można ciorać do woli, niskie, wysokie, z membraną lub bez, obojętne ?

 

BTW. W zimówkach sznurówki kończę wiązać pomijając najwyższe 'zaczepy' - i nawet po całej dobie chodzenia bez zdejmowania jest ok - nie licząc wilgoci.

Edytowane przez Q'bot
  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Q'bot ja się chyba nie do końca precyzyjnie wyraziłam. Te buty to nie jakieś typowe skorupy zimowe, tylko trochę twardsze od tych co miałam do tej pory, wygląda na to, że w miękkich kapciach musiałam śmigać dotychczas. Spróbuję je jakoś rozchodzić, bo kupować jeszcze jedne to nie uśmiecha mi się.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...