Skocz do zawartości

Góry Izerskie


Fibi

Rekomendowane odpowiedzi

Byłyśmy w Świeradowie kilka dni do 17 lipca. Spałyśmy w nieco pewnie mniej ekskluzywnych warunkach ("Pod wyciągiem") W Czeszce nawet próbowałyśmy coś zjeść co udało się połowicznie w związku z tym ze obsługiwano głównie swoich gości, ale i tak pani była przemiła i coś tam pomogła wygłodniałym wędrowcom ?

Ja ten zeszły rok miałam wyjątkowo ciężki i nie wchodząc w szczegóły nadzieje na rozchodzenie się prawie żadne, ale po wyjściu z autokaru odkryłam że WOW TU JEST POWIETRZE - jest czym oddychać w odróżnieniu od mojego zupełnie zasmogowanego miasta.

Już sam Świeradów zrobił lepsze wrażenie niż Szklarska i Karpacz (choć ten ostatni akurat lubię). Miasteczko jest mniejsze i główny deptak jest dość uroczy - szczególnie z dominującym nad wszystkim domem zdrojowym. Niestety na obrzeżach rozrasta się już jak wszędzie patodeweloperka która w przyszłości zmieni zapewne to małe miasteczko w kolejny dziwny moloch.

 

20220709_173031.jpg

20220709_173754.jpg

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20220711_135407.thumb.jpg.c1d098555a0a126a7eca2fc3b5814bca.jpgW Świeradowie w ostatnich latach powstały runtracki - my wychodziłyśmy na nie po prostu pospacerować. Nie spotykałyśmy w tym czasie żadnych biegaczy. Nawet zastanawiałyśmy się czemu tak jest - sądzę że powodem mogą być wszechobecne w tej części lasu strzyżaki. Te koszmarne żyjątka potrafią ponoć zastartować do potencjalnego żywiciela z odległości 50 metrów i co rusz musiałyśmy je z siebie strzepywać - szczęśliwie chyba nie żaden nie zdołał nas upolować w dosłownym sensie. Natomiast ten las jest wart ryzyka bo jest piękny - miejscami przypomina nieco lasy Jury Krakowsko Częstochowskiej a ścieżki są naprawdę dobrze utrzymane. Oprócz run tracków las poprzecinany jest dość trudnymi trasami rowerowymi i pojedynczymi szlakami. (5 zdjęć w tym te dwa z miasta publikuję dzięki uprzejmości córki, z którą wtedy byłam i która udostępniła mi je do postów w tym temacie.)

20220711_122900.jpg

20220710_151649.jpg

20220710_151705.jpg

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Gosia WU napisał:

Świeradów zrobił lepsze wrażenie niż Szklarska i Karpacz

To oczywiste , a najważniejsze ,że nie udaje na siłę Zakopanego.

40 minut temu, Gosia WU napisał:

W Czeszce

Jak jesteśmy w Izerach to  zawsze tam bazujemy . Wygodne pokoje , basen , dobre jedzenie i w sumie już poza miastem. Jak robimy tradycyjną wycieczkę z Jakuszyc drogą izerską to szlak nas wyprowadza pod drzwi Czeszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, barbie609 napisał:

To oczywiste , a najważniejsze ,że nie udaje na siłę Zakopanego.

Jak jesteśmy w Izerach to  zawsze tam bazujemy . Wygodne pokoje , basen , dobre jedzenie i w sumie już poza miastem. Jak robimy tradycyjną wycieczkę z Jakuszyc drogą izerską to szlak nas wyprowadza pod drzwi Czeszki.

Teraz był remont w schronisku na Stogu i tak sobie myślę, że jeśli (o ile) jeszcze raz zdecyduję się  na Izerskie to chyba jednak ze względów logistycznych spróbuję tam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Trzeci dzień - trzecie pasmo ?.  Dziś Góry Izerskie. Niestety prognozy pogody były na dziś nieoptymistyczne, więc miała być wycieczka z opcją wycofu. Ostatecznie wyszło ok. 20 km. Ale od początku.

Startujemy przy dworcu Szklarska Poręba Górna. Za wiaduktem znajdujemu czerwony szlak i zaczynamy piąć się w górę. Najpierw wśród nowych zabudowań, potem już bukowym lasem. Przyznam, że jakoś inaczej zapamiętałam ten szlak, ale też szłam nim jakieś 14 lat temu.... Trochę nas niepokoi wiatr, bo dmie nieziemsko, ale okazuje się, że w lesie jest spokojnie. Po 40 minutach meldujemy się pod schronem na Wysokim Kamieniu. Tu wieje jeszcze bardziej. Szybka herbatka i decydujemy na kontynuację wędrówki w kierunku Jakuszyc, a właściwie Orla. Teraz idziemy nie tylko w wietrze, ale i śniegu. Po kolejnych 40 minutach jesteśmy pod Zwaliskiem. To miejsce dobrze nam znane z biegówek. Od tego momentu idziemy już po trasach biegowych (i po  szlaku).  Poza nami nikogo. Dziwnie, bo znamy Jakuszyce pełne gwaru narciarzy....  Kierujemy się na Rozdroże pod Cichą Równią i definitywnie porzucamy szlak.  Kilka minut i jesteśmy na Jeleniej Łące. Tu wybieramy spacer trasą Elektrowni Turów, która zaprowadzi nas do Stacji Turystycznej Orle. Po drodze śnieg zmienia się w deszcz i tak już pozostanie do końca naszej wędrówki. Po niecałej godzinie jesteśmy  w pustym i trochę smutnym Orlu. Pocieszamy się szarlotką (pycha) i grzanym winem, bo leje coraz mocniej... Deszcz, przez Samolot, odprowadzi nas na stację w Jakuszycach.  Ponieważ do pociągu mamy jeszcze godzinę idziemy zwiedzić nowe Centrum Sportu i co by nie powiedzieć to robi wrażenie. W sumie bardzo się nam ten dzień udał (mimo pogody).

UWAGA - nasza trasa jest do zrobienia tylko w sytuacji, gdy nie są pozakładane tory do biegówek, bo chodzenie po nich w zwykłym obuwiu je niszczy. 

 

 

20230104_074548.jpg

20230104_102100.jpg

20230104_102413.jpg

20230104_105348.jpg

20230104_113837.jpg

20230104_125739.jpg

20230104_143914.jpg

Edytowane przez jaaga76
  • Lubię to ! 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, jaaga76 napisał:

pod Zwaliskiem

Na kopalnie wchodziliście,czy stricte szlakiem? Chociaż widoczków z kopalni by pewnie nie było......

W Orlu likier karkonoski był? Zajzajer straszny ale dobrze robi przy zaburzeniach gastrycznych.

Edytowane przez barbie609
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, barbie609 napisał:

Na kopalnie wchodziliście,czy stricte szlakiem? Chociaż widoczków z kopalni by pewnie nie było......

Szliśmy szlakiem, ale tak tam wiało i śnieżyło, że nie marzyliśmy o niczym innym, jak tylko się schować...

9 godzin temu, barbie609 napisał:

W Orlu likier karkonoski był? Zajzajer straszny ale dobrze robi przy zaburzeniach gastrycznych.

Nie :-((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, jaaga76 napisał:

na najbrzydszy szlak w RP...

A ja lubię Halę Izerską/wielką izerę/ , ta preria w środku gór..... Lubię Polanę Izerską , jak jesteśmy to lubimy posiedzieć przy  zbiorniku ppoż pod lasem .Fakt że pogodę przeważnie mamy lepszą. Widzę ,że  kultowe naleśniki zostały upolowane.

Edytowane przez barbie609
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Zośka napisał:

Zaintrygowałaś mnie @jaaga76. Jak coś przebija w rankingu Chochołowską to musi być naprawdę paskudne?

Zapomniałam napisać, że Chocho nie uwzględniamy (ja ją osobiście lubie ? i nie uważam za paskudną). Ale dla Tych co jej nie lubią - uwierz mi, że Chocho przy tym to cud-miód-malina ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Na szlaku z Zakrętu Śmierci na Wysoki Kamień z zejściem przez Rozdroże pod Zwaliskiem - na całej trasie spotkałam ze 30 osób plus grupa biegających dzieciaków. ( 25.04).

Wieża jeszcze w budowie. W schronisku poleca się szarlotka z pyszną herbatką.

20230427_130205.jpg

20230427_132406.jpg

20230427_133527.jpg

20230427_134150.jpg

20230427_135329.jpg

20230427_140229.jpg

20230427_144357.jpg

Edytowane przez Gosia WU
  • Lubię to ! 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Trafiłam tu i ja. Z Rozdroża Izerskiego zielonym szlakiem do góry, potem odbicie czerwonym na Wysoki Kamień. Niestety schronisko było jeszcze zamknięte i z herbaty nic nie wyszło. Wracamy do rozejścia szlaków i idziemy na Wysoką Kopę. Po drodze zaglądamy do nieczynnej kopalni kwarcu "Stanisław".  Z Wysokiej Kopy schodzimy czerwoną "autostradą" a kiedy docieramy do rozejścia podążamy za żółtymi znakami aż do parkingu. Izery to zdecydowanie nie "moje" góry. Długie, szerokie i trochę nudne szlaki którymi dzisiaj szliśmy nie zachęcają do powrotu tutaj.

20230802_092627.jpg

20230802_104538.jpg

20230802_113251.jpg

  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Zośka napisał:

nie zachęcają do powrotu tutaj.

a ja drugi rok tam nie byłem i trochę mnie ciągnie............Lubię ten szlak z Rozdroża na grzbiet potem trochę GSS i żółtym do parkingu , fakt że miejscami nudnawo  ale ten kawałek przed kopalnią , sama kopalnia i Sine Skałki całkiem fajne.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, barbie609 napisał:

kawałek przed kopalnią , sama kopalnia i Sine Skałki całkiem fajne.

Fajne. I Wysoki Kamień też.

5 minut temu, barbie609 napisał:

 żółtym do parkingu 

No i właśnie tutaj poległam. Rzadko marudzę w górach ale ta autostrada mnie wykończyła psychicznie?

  • Przykro mi 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Już się bałam, że znowu będę pisać relację pt. "Ciagle pada...", ale udało się nam wbić między deszcze... 😊.  No bo oczywiście pada. Dziś w planie były biegówki, ale z racji aury, plan uległ zmianie. Postanowiliśmy więc ponownie górski  rok zainaugurować na Wysokim Kamieniu. Ruszamy czerwonym szlakiem tuż za stacją kolejową przez bardzo jesienny las. Obawialiśmy się błota, ale choć leje od kilku dni, szlak był w miarę. Pół godzinki i jestemy tuż pod schroniskiem na Wysoki  Kamieniu, gdzie ku naszemu zaskoczeniu króluje zima. Oczywiście wieje też jak zawsze. Jakoś nie mamy parcia, żeby wejść do środka, więc tylko fotka i ruszamy dalej. I tu niespodzianka, bo zaczyna padać śnieg.  Może jednak jutro to nie będą narty wodne...? Idziemy pustym szlakiem aż do Rozdroża pod Zwaliskiem. I tu nam się szlaki plączą i chwilę się zastanawiamy nad drogą. Ogarniamy się i dalej zmierzamy juz w stronę miasta niebieskim szlakiem. Spokojna drogą przez las urozmaicona jest pokonywaniem potoczków.  Ludzi brak. Tuż przed hotelem zaczyna padać... 

20240104_131510.jpg

20240104_122814.jpg

20240104_122520.jpg

20240104_121256.jpg

20240104_122154.jpg

20240104_121023_03.jpg

20240104_110443.jpg

  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Zośka napisał:

@jaaga76 ja pierwszy raz w tym roku byłam w Izerach i szczerze mówiąc nie urzekły mnie ale chciałabym jeszcze wrócić tam zimą, taką prawdziwą zimą z dużą ilością śniegu i słońcem bo wszyscy znajomi mówią że zimą jest tam pięknie.

Bo to prawda 🙂 Zimą są najpiękniejsze! Może się wydawać, że nic w nich szczególnego, ale to mylne wrażenie. Są w nich lasy, skały, cudne hale, ale i przepiękne torfowiska. Dolina Izery to klasa sama w sobie. 

Jak tylko będziesz mogła wracaj w Izery. Zimowe urzekną. 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.01.2024 o 17:45, Zośka napisał:

@jaaga76 ja pierwszy raz w tym roku byłam w Izerach i szczerze mówiąc nie urzekły mnie ale chciałabym jeszcze wrócić tam zimą, taką prawdziwą zimą z dużą ilością śniegu i słońcem bo wszyscy znajomi mówią że zimą jest tam pięknie.

Ja mam w planach weekendowy wypad w Izery, a przy chcę odwiedzić tak zachwalaną przez wszystkich Chatkę Górzystów i spróbować kultowych - ponoć - naleśników. 

Mnie do tej pory żadne pasmo w dolnośląskim nie urzekło na tyle, bym chciał tam jeszcze wracać. A do tej pory byłem w Karkonoszach, Górach Sowich, Górach Stołowych, Górach Orlickich i w Masywie Śnieżnika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Mnich Admin napisał:

nie urzekło na tyle, bym chciał tam jeszcze wracać

I tu się różnimy, bo mnie dolnośląskie góry urzekły i to bardzo.  A Izery z ich alaskańsko-syberyjskim klimatem i alpejskim Świeradowem to już w ogóle.Masyw Śnieżnika też zrobił wrażenie z tą jego alpejskością a moje ulubione gołoborza to te pod Łabskim szczytem na szlaku do Śnieżnych Stawków.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...