Skocz do zawartości

Słowacka Policja Górska


Rupicapra rupicapra

Rekomendowane odpowiedzi

Jakoś cicho o tym, a tu data wprowadzenia "słowackiej policji górskiej" się zbliża: 1 XI b.r. Mówi o tym Słowak przewodnik i wspinacz w filmie z panelu o przewodnictwie wysokogórskim. Najważniejszy fragment: 00:56:00 do 01:01:38.

Trafiłem na to tutaj: http://forum.turystyka-gorska.pl/viewtopic.php?f=4&t=19811&sid=d0909c4825289fb6cf8ba50f987d834b&start=120#p770488. Tak, jak niektórzy tam piszący, uważam, że największą szkodę wyrządzają fejsbukowicze (nie wszyscy, ale ich masa) oraz ci, którzy bez głowy piszą o pozaszlakowym chodzeniu. Wiadomo było, że zaostrzenia się pojawią, no i się pojawiły, i to, przynajmniej na razie i teoretycznie, dość konkretne. Zobaczymy, jak to będzie w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie będzie ciekawie, albo raczej nieciekawie :-(. Skoro ta "policja" ma się rekrutować ze wspinaczy i przewodników, to będzie trzeba unikać pozaszlakowych wędrówek szczególnie w sąsiedztwie popularnych celów taterniczych i pewnie Lodowego, Wysokiej...... ?

Termin zapewne nieprzypadkowy - zaczną od ludzi chodzących szlakami w okresie zimowego zamknięcia.

Edytowane przez Artur S
  • Przykro mi 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czasy to będą. Skrzyknie się paru kibol... Ekhm... Członków Wojsk Obrony Terytorialnej i pora ruszać w góry szerzyć pokój i demokrację ?

 

Swoją drogą niezłą trzeba posiadać odwagę, by kogoś rozsierdzać znajdując się np. na grani czy w innym miejscu z ekspozycją. Chyba, że ta straż będzie się przechadzać jedynie w dolinach i pilnować krokusów.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak w temacie: byłem w czwartek i wczoraj na Słowacji w Tatrach Zachodnich. Wszyscy Słowacy, z którymi poruszyłem ten temat, wiedzieli, że taka policja ma powstać, a w Polsce nadal nic o tym nikt nie wie...

Do tego dowiedziałem się, że w maju w parlamencie przegłosowali podwyższenie mandatów ("pokuty") za pozaszlakowe chodzenie z 60€ do 360€. Cytuję Słowaków, którzy mi o tym mówili. Nie wiem, czy tam parlament jest od kar w TANAPie, czy to nie TANAP raczej ustala takie rzeczy. Ale i ta kara nie ostraszyła pewnych Słowaków, których spotkałem tam, gdzie do naszego spotkania nie powinno było dojść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale jeśli takie ustalenia padły to już powinno się pojawić jakieś oficjalne info na ten temat. Może jest ktoś na forum kto umie po słowacku :P i jest w stanie poszukać jakiegoś oficjalnego info na ten temat ? Poza tym tpn czy tam słowacki odpowiednik (czy kto to tam ogarnia) też chyba powinnien jakieś oficjalne info podać ? Bo listopad za parę dni a póki co to o tym temacie cisza, poza tym forum.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuje od godziny coś znaleźć na ten temat na słowackich stronach, ale jak na razie cisza, przynajmniej w oficjalnych serwisach. Nie doczytałem też nic o tych wyższych mandatach - na stronach Tanap  dalej piszą o Max. 66 EUR 

Edytowane przez Artur S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą ciekawe skąd taka przepaść pomiędzy witrynami TPN'u, a TANAP'u. Ta druga nie dość, że w połowie nie działa, wybór wersji językowej ogranicza się do zmiany adresu oraz podświetlenia innej flagi, a ostatnia aktualizacja miała chyba miejsce w epocie Czechosłowacji... A TANAP przecież trzykrotnie większy...

Edytowane przez Q'bot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sprawa... 

Ale nie tylko na tym forum, bo ja zacytowałem wypowiedź z http://forum.turystyka-gorska.pl (j.w.). A w filmiku wyraźnie przewodnik na oficjalnym, bądź co bądź, spotkaniu, przed kamerami, mówi o tej policji.

Też przeglądałem ostatnio stronę TANAPu i faktycznie prawie nic tam nie ma...

Nie ma nic, na przykład, o planowanych zmianach (typowo komunistyczno-unijnych), które chcieli wprowadzić w regulaminie, a które zostały na szczęście zablokowane przez środowiska taternickie, organizacje turystyczne i właścicieli schronisk. Co prawda niektóre zapisy były na korzyść turystów (otwarcie większości szlaków 1 czerwca, nie 15 czerwca jak dotychczas), ale niektóre nie. Jest natomiast o tym sporo w słowackim internecie. Więc nie dziwię się, że na stronie TANAPu nie ma o tej policji ani słowa. Ale pytanie, czy to nie powinno być raczej na stronach rządowych...

I jeszcze dodam: czytałem w jakimś słowackim artykule przeciwko tym propozycjom zmian regulaminu TANAPu, zdaje się, że to ktoś właśnie z JAMESu mówił, że w Polsce mamy 50 strażników TPNu plus wolontariusze, a na Słowacji, gdzie mają dużo więcej Tatr, jest tylko 15 strażników. I dlatego TANAP chce na łatwiznę iść i ograniczać ruch turystyczny/taternicki.

Edytowane przez Rupicapra rupicapra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Chodzi z grubsza o to że stworzyli w ramach Hzs komórkę szybkiego reagowania, która ma być bardziej mobilną i docierać szybciej w razie wypadku czy zagrożenia.  Ma to być związane z coraz większym natężeniem ruchu turystycznego i dostosowaniem do standartów obowiązujących w UE . Tych 15tu gości ma zabezpieczać ośrodki narciarskie i szlaki  górskie, dokumentować wypadki  na nartach i szlakach. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łyżwy to po ichszemu narty, haha, tak, jak też po czesku.

Dla mnie to kolejna biurokracja. Zamiast poprawić funkcjonowanie HZSu, skoro HZS nie jest w stanie podołać zadaniom ratownictwa górskiego, to otwierają specjalną jednostkę i zatrudniają ludzi. Jak gdzieś pisałem tu na forum, czytałem artykuł na słowackiej stronie, w której chyba jakiś vodca narzekał na brak pracowników w TANAPie, i podawał liczby polskie, gdzie na znacznie mniejszy rozmiar parku mamy znacznie więcej pracowników.

Skoro HZS ma za mało ludzi i zbyt wolno reaguje, zdrowy rozsądek by kazał zatrudnić więcej ludzi i usprawnić funkcjonowanie organizacji. A zamiast tego założyli BOJ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rupicapra rupicapra napisał:

....Zamiast poprawić funkcjonowanie HZSu, skoro HZS nie jest w stanie podołać zadaniom ratownictwa górskiego, to otwierają specjalną jednostkę i zatrudniają ludzi. .......

" Ak sa niekto ocitne v tiesni, horskí záchranári budú bližšie ako kedykoľvek "

No i o to w teorii chodzi z tym BOJ. "Jeśli ktoś  znajdzie się w niebezpieczeństwie, ratownik ma być bliżej niż dotychczas "

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No to mój projekt skończenia WKT na przyszły rok stoi pod znakiem zapytania.

Jeśli będą wlepiać kary jak leci nawet odpowiedzialnym ludziom z doświadczeniem i sprzętem to nie będzie wesoło.

Trzeba będzie zacząć chodzić po górach w wojskowym moro, żeby nie wypatrzyli ;).

No i nie wyobrażam sobie np. zatrzymania na grani.

Już widzę te nagłówki w gazetach: "Zginął uciekając przed obławą w górach - powód pogoni - wejcie na Lodowy"

Oby podeszli do tematu po ludzku, inaczej trzeba się będzie chyba całkiem przerzucić na Alpy ?

  • Lubię to ! 1
  • Przykro mi 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chodzę tylko prawie wyłącznie w multicamie, więc z daleka nie widać.

A co do łapania, to zależy, jak ten BOJ ma funkcjonować. Jeśli tak, jak nasza policja, to będą mieli "targety" w postaci ilości mandatów. Nie od dziś wiadomo, ile tam osób chodzi poza szlakiem i zimą powyżej schronisk (i to nie tylko Polacy).

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...