Skocz do zawartości

Pierwsze buty trekkingowe


marcel089

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Planuję kupić moje pierwsze typowo trekkingowe buty. Ogólnie wcześniej praktycznie nie chodziłem po górach, natomiast ostatnie 3 weekendy zaliczyłem Babią Górę, Czerwone Wierchy, Wołowiec i całkiem mi się to spodobało. Nie wiem czy jeszcze w tym roku się uda, ale już na pewno w przyszłym chciałbym to kontynuować. U mnie z zapałem bywa różnie, ale zakładam, że przynajmniej dwa, może trzy razy w miesiącu uda mi się wyskoczyć w Tatry w sezonie wiosna-jesień (w typowo zimowych warunkach po śniegu nie zamierzam chodzić).

Na ostatnie wycieczki wyjąłem z szafy zakurzone Salomony do biegania w terenie, coś takiego jak poniżej, tylko starszy model:

https://www.salomon.com/pl-pl/shop-emea/product/xa-pro-3d-adv.html?CMPID=pla|ss|google|PL_PL_GOO_SMARTSHOPPING_PERF__Bestsellers|PL_Top-Products||514548329902&gclid=Cj0KCQjw5JSLBhCxARIsAHgO2Se8-el1JQSogebFhIoaK4J2X90gORokkeTDkr7L8ZPva8I8GwSEg7YaAl0sEALw_wcB&gclsrc=aw.ds#color=34614&size=33987

Postanowiłem kupić jakieś typowo górskie buty. Po przejrzeniu różnych tematów dot. obuwia na tym forum, wiem jeszcze mniej niż wcześniej i kompletnie nie wiem jak podejść do tematu. Z tego co widzę to często przewijają się marki La Sportiva, Meindl, Salewa, Mammut, ale też wiele innych. Chciałbym kupić buty, którymi obskoczę właśnie cały sezon wiosna-jesień. Najlepiej by było, gdyby jeszcze w takim okresie jak teraz, czyli temp. nawet na lekkim minusie i "zabielony szlak", również mógłbym je założyć. Skłaniam się raczej w stronę niskich butów. Czy ktoś mógłby mi doradzić na co powinienem zwrócić uwagę (z membrana czy bez, rodzaj podeszwy, twardość, przeczepność) i ewentualnie podrzucić jakieś propozycję? Jestem skłonny wydać do 1000PLN, bo zakładam, że jak już się kupuje takie rzeczy, to nie warto przesadnie oszczędzać, oczywiście z zachowaniem zdrowego rozsądku.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcel089 masz solidny budżet. Przejdź sie do sklepu turystycznego, obejrzyj, przymierz. Pomyśl, czy będziesz chodził w śniegu (opcja raków?) czy bardziej po skale,  czy głównie  "trawiaste" górki. Jak nie wiesz ktore najlepsze, to zacznij od eliminacji najgorszych.  Prawda jest taka, ze ile osob tyle opinii. 

Ja wciąż chodzę w wysokich La Sportivach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj w dwóch sklepach i trochę poprzymierzałem. Najbardziej podeszły mi Meindl Litepeak GTX.

https://www.polarsport.pl/buty-meindl-litepeak-gtx.html?gclid=Cj0KCQjwtrSLBhCLARIsACh6RmjTJoJ-wH7hDC7_VQZ7KTvzEc-Y7FKOSngvf6dp_VZkeZL7U3PuyCoaApv6EALw_wcB

Mierzyłem też modele Scarpy, LaSportiva, Hanwag i Meindle były zdecydowanie najwygodniejsze. Natomiast nadal mam problem, żeby podjąć decyzję, bo wybór jest na prawdę duży, a wydatek jednak spory. Mam obawy czy w lecie nie będzie mi w nich za gorąco.

Czy ktoś mógłby podzielić się swoimi doświadczeniami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem parę opinii, że te buty (Litepeak GTX) nie nadają się na błoto. Jakie macie doświadczenia z zamszem i błotem? Czy to faktycznie dyskwalifikuje te buty pod tym kątem? Ogólnie nie zmierzam chodzić po trasach jak z Runmageddonu, brodząc po kolana w błocie, ale na przykład w Beskidach szlaki nie są czyste i buty jednak się brudzą.

 

Druga sprawa to brak amortyzacji. Wczoraj, chodząc po sklepie nie zwróciło to mojej uwagi, ale nie wiem jak będzie po 20km marszu. Chodzicie na twardych czy amortyzowanych podeszwach?

Edytowane przez marcel089
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcel089 z uwagi na skórę trzeba o nie bardziej dbać.  Jak je wyczyścisz po błocku i nie przyschnie będzie ok.  To z autopsji - moj mąż w Meindlach chodzi.  Bardzo sobie je chwali, choć przy skałach mówił, że mogły by" ciut" twardsze.  O amortyzację się nie martw. 

 

Edytowane przez jaaga76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj ponownie w sklepie, żeby sprawdzić jeszcze parę modeli. Ograniczyłem już wybór do dwóch modeli:

- zamówione już Meindl Litepeak GTX

- Meindl Tonale GTX.

Miałem okazję porównać równocześnie oba modele na nodze i te drugie okazały się szersze i chyba lepiej leżą na mojej stopie. Z Litepeak mam taką małą wątpliwość, że przy dobraniu odpowiedniej długości, mały palec dotyka cholewki. Obawiam się, że po dłuższym marszu mogą pojawić się otarcia i ból. Sprzedawca twierdził, że po paru wycieczkach buty trochę się rozbiją, ale trudno powiedzieć ile. Co prawda tak jak pisałem, palec tylko dotyka cholewki, nie jest to ucisk, natomiast w terenie może to się okazać sporym problemem i oznaczać wyrzucenie pieniędzy w błoto.

Oba modele są bardzo podobne. Tonale, pomimo że bazowo są tańsze, to z uwagi na promocję w jakiej udało mi się zamówić Litepeak'i, wyszłyby drożej o 150 zł.

Chyba bezpieczniejszym rozwiązaniem będą jednak Tonale. Może ktoś miał do czynienia z tymi modelami i mógłby coś doradzić albo również borykał się z problemem za wąskich butów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcel089 podeszwy dzielę na twarde i miękkie, i wolę twarde. 

Ale czy nie za bardzo  wydziwiasz z tymi butami? Może na początek  kup coś tańszego, przede wszystkim wygodnego,  nie licząc,  że się rozchodzi,  Pochodzisz  trochę to będziesz wiedział,  jak się Twoje nogi zachowują po dłuższym marszu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak prędko zmieniasz obuwie ?

Ale jeśli Ci zależy na czystym nubuku, to kup impregnat w sprayu (taki pod ciśnieniem, a nie polewkę z atomizerem) i spryskaj nim porządnie cholewkę przy otoku - dzięki temu brud będzie chwilowo 'odpychany', no chyba, że zaczniesz najpierw brodzić w rosie, a potem wejdziesz do błota - to już nic nie wskórasz.

No i tego typu buty brudzą się w zakamarkach, bo płaskie powierzchnie łatwo wyczyścić... 

Edytowane przez Q'bot
  • Lubię to ! 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...