Skocz do zawartości

Orla Perć


tatromaniak

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo dynamiczna rozmowa pod tym tematem. Czuć aż powagę i zapał, miło się czyta posty. Widzę dużo ciekawych podejść do Orlej. No i tak jak @tatromaniak słusznie napisał jest to temat rzeka.

@Szlakowy_Marcin też dołączam się do forumowych gapiów i również czekam na relację.

Raz się zmierzyłem z całą Orlą za jednym zamachem po nocy spędzonej przed schroniskiem na Piątce. 13h mi zajęło przejście od Piątki do Krzyżne xd Generalnie musze się kiedyś z kimś tym podzielić, więc pewnie padnie na Was, moi drodzy koledzy i koleżanki z forum.

Wrzucam jedną fotę przypadkowo spotkanych śmiałków którzy mierzyli się z zejściem z drabinki. Może ktoś się rozpozna.

20160908_091140-01.thumb.jpeg.c1506862a2e7ae74ce15ccd66fb8d2c1.jpeg

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy sa tu na forum jegomoscie "z nad morza", ktorzy wczoraj tj 10.09 robili Orla? Ok 15.00 spotkalismy sie na Zadnim granacie, a przed Wami jeszcze byly do zrobienia Granaty i dojscie do Krzyznego i zejscie na dol? No nie ma opcji, noc Was tam zastala, dotarliscie? Niby chwila rozmowy a sie o Was jednak mysli i martwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spacer.pngCzas na opis wczorajszego przejścia. Krótko zwięźle i na temat. Było bosko. Zacznę od początku. Pobudka godzina 1:00 przygotować śniadanko kawę i w drogę po szwagra (jego 2 wypad w Tatry). Rozpoczynamy podróż do Zakopca o 2:00. Na parkingu meldujemy się o 4:45, szybko zmieniamy obuwie, ubiór i w drogę o równej 5 ruszamy z Drogi Oswalda Balzera w stronę Kuźnic. Z nami już grupka 8 osób, która wędruje w tym samym kierunku ku szczytom. Po 1h30 min meldujemy się w schronisku ,a o 8:50  czyli po prawie 4 h jesteśmy już na Zawracie. Ku chwale ruszamy o 9:10. Pierwszym trudniejszym fragmentem jest Atak na Kozi Wierch legendarna drabinka wcale nie jest taka straszna ? na Kozim meldujemy się o 11:22 czyli 2h 10 min od rozpoczęcia Orlej. Kolejnym takim naprawdę mocnym akcentem był 20 metrowy kominek pod Czarnym Mniszkiem. Od samego patrzenia kręci się w głowie. Na Zadnim Granacie meldujemy się o 13 przejście Granatów zajmuje nam około 20 min ze względu na dużą ilość ludzi woleliśmy nie czekać. Od zejścia z Granatów zaczyna się bardzo trudny etap, każdy fragment prowadzący północną stroną zboczy był mega śliski do tego drobny żwir, który uciekał spod nóg. Tutaj najbardziej bałem się o zdrowie, tłok na szlaku i krótkie nogi nie pomagają Orla Baszta z raczej zejście z niej fantastyczne. Radze poćwiczyć szpagaty bo to się przyda. Kolejne fragmenty Buczynowej też trudne technicznie. Później już z bez większych problemów w większości idzie się chodnikiem. Docieramy do Przełęczy Krzyżne o 15:36 czyli Orlą zrobiliśmy w 6h 26min. Po drodze zrobiłem ponad 500 zdjęć i filmików, do tego od Zawratu zmagałem się ze straszliwymi problemami żołądkowymi. większość Orlej pokonałem nic nie jedząc schodząc z Krzyżnego byłem już wykończony. Gdy doszliśmy do dna Doliny Pańszczycy dostaliśmy kolejną nagrodę od losu za trud, pięknie pozujące kozice. przy samochodzie byliśmy o 19:15 a do domu wróciłem o 23:30. Podsumowując przejechane  samochodem 410km, piesza wędrówka 26,5km, Czas wędrówki 14h 15min. Czas całej podróży 21h30min. Pogoda fantastyczna przez cały dzień słaby wiaterek lub jego brak słońce zjarało mnie na twarzy i karku. ? 

Radość z życia bezcenna. 

IMG_20190911_112719.thumb.jpg.0223464c1fed0a4c6c2cccc34f063140.jpg

IMG_20190911_074645.jpg

IMG_20190911_084958.jpg

IMG_20190911_102522.jpg

IMG_20190911_102622.jpg

IMG_20190911_122953.jpg

IMG_20190911_110330.jpg

IMG_20190911_135849.jpg

DSCN8553.JPG

DSCN8558.JPG

Edytowane przez Szlakowy_Marcin
zawieszenie się załączników
  • Lubię to ! 10
  • Wow 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.09.2019 o 12:46, Szlakowy_Marcin napisał:

Jaki jest rzeczywisty czas przejścia od Zawratu do Krzyżnego? Tak tylko się zastanawiam czy sztywno się trzymać tych 6h czy da się spokojnie szybciej to zrobić. Są opinie, że bez kolejek w 3h na luzie. Jutro sprawdzę w praktyce ?

Da się to szybko przejść, ale czy jest w tym frajda? Tak sobie dychniesz, pooglądasz widoczki. A tak gnając do przodu to według mnie nie ma sensu. Szybciej wrócisz do szumu samochodów ?

Osobiście uważam, że najgorsza jest temperatura i wilgotne łańcuchy ;D

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie również udało się przebyć ten cudowny szlak w sobotę 14.09.2019. Wrażenia niesamowite pogoda wspaniała na przemian słoneczko i te chmury zasłaniające doliny pod spodem. Co ciekawe najtrudniejsze dla mnie okazało się wyczerpanie w rejonie Buczynowych Turni, a nie trudności techniczne. Chyba jestem słaby wytrzymałościowo albo przesadziłem z długością szlaku. Szedłem i wracałem z Kuźnic. Oczywiście lekki stresik był ale dzięki takim chwilą człowiek czuje że żyje?

Najtrudniejszy fragment w ogóle jaki na razie znalazłem to podczas zejścia z Koziej Przełęczy do Piątki żółtym. Według mnie brakuje tam klamry i nie bardzo gdzie jest zaczepić nogi, albo ja ślepy jestem?

Jeśli ktoś absolutnie zielony zastanawia się nad górami to mogę napisać jak wyglądała moja podróż od Zera do Orlej Perci. Zacząłem stosunkowo niedawno bo 1,5 roku temu.

Klimczok ->Skrzyczne -> Pilsko -> Babia Góra(Perć Akademików) -> Bystra Ławka -> Świnica -> Rysy -> Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem -> Kościelec -> Kozia Przełęcz(Od Zmarzłego Stawu do Wyżniego Solniska) -> Orla Perć

Następnego dnia zrobiłem Żleb Kulczyńskiego i powiem szczerze, że niesłusznie demonizuje się ten szlak. Jest krótki dużo łańcuchów i miejsca na nogi. Po Orlej to była kołderka.

Jeśli ktoś się jeszcze zastanawia czy warto to odpowiem. ZDECYDOWANIE WARTO !!! Tylko pamiętajcie krok po kroku i nabywajcie doświadczenie stopniowo.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Edytowane przez MonteLaguna
Literówka
  • Lubię to ! 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pewnie nie każdy da sobie radę ale każdy może spróbować ! Ja też kiedyś przeszłam ją po raz pierwszy i nie wiedziałam wcześniej czy dam radę. Jak nie spróbujesz to się nie przekonasz. Dużo daje pozytywne nastawienie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, czing napisał:

Pytanie, czy każdy kto trochę chodzi po Tatrach da sobie radę na Orlej ? ?

Na pocieszenie powiem że jest wiele opcji wycofania w razie draki:

- Kozia Przełęcz do Zmarzłego Stawu

- Z Koziego Wierchu do Piątki

- Żlebem Kulczyńskiego

- Z Zadniego Granatu do Zmarzłego Stawu

- Ze Skrajnego Granatu do Czarnego Stawu

Oczywiście nie trzeba od razu atakować całego odcinka od Zawratu do Krzyżnego, można na początek odcinek Granacki, albo od Żlebu Kulczyńskiego do Koziego Wierchu lub Zadniego Granatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nie wątpię w Twoje umiejętności. Zapytaleś więc odpowiedziałam co o tym myślę. Ja przed pierwszą wycieczką na Orlą też pytałam i analizowałam czy dam radę chociaż nie szłam sama. Życzę powodzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.09.2019 o 22:24, Tatromen napisał:

Jak chodzisz trochę to jeszcze dużo przed Tobą , musi być od razu Orla ?????

Spoko Agnieszka GP, mój błąd że nie zamieściłem cytatu, to było do Tatromena na powyższe  ?

Tatromen - pewnie, że nie musi być od razu Orla, jest jeszcze dużo szlaków zarówno w polskich jak i słowackich Tatrach, które mogę pokonać, ale kto nie stawia sobie ambitnych celów, ten sam staje się celem - pewnie zapytasz czyim.......tego Ci nie powiem ponieważ każdy z nas ma swojego Myśliwego, który za nim podąża i tylko czeka na stosowny moment ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Agnieszka GP napisał:

Czing tak trzymaj ? Do ambitnych świat należy!!! Jakby nie ambicja i ciekawość świata dalej byśmy siedzieli w jaskini i obgryzali kości ?

Dzięki Agnieszka GP ? ale powiem Ci z sekrecie, że czasem to nawet chętnie bym posiedział w takiej jaskini i poobgryzał te kości - ech tak z dala od cywilizacji i systemu ......marzenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, czing napisał:

Dzięki Agnieszka GP ? ale powiem Ci z sekrecie, że czasem to nawet chętnie bym posiedział w takiej jaskini i poobgryzał te kości - ech tak z dala od cywilizacji i systemu ......marzenia ?

Pomarzyć też fajnie ? A co do Orlej to dobrze że stawiasz sobie ambitne cele ale pamiętaj że ambicja podsuwa nam cele do zdobycia ale to rozum podpowiada jak je osiągnąć!!! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.10.2019 o 14:55, Agnieszka GP napisał:

Pomarzyć też fajnie ? A co do Orlej to dobrze że stawiasz sobie ambitne cele ale pamiętaj że ambicja podsuwa nam cele do zdobycia ale to rozum podpowiada jak je osiągnąć!!! 

.......A doświadczenie życiowe (nie górskie) zdobyte wraz z wiekiem, pozwala osiągnąć je z rozwagą i rozsądkiem bez młodzieńczej buty i arogancji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Tatromen napisał:

Tatromen - pewnie, że nie musi być od razu Orla, jest jeszcze dużo szlaków zarówno w polskich jak i słowackich Tatrach, które mogę pokonać, ale kto nie stawia sobie ambitnych celów, ten sam staje się celem - pewnie zapytasz czyim.......tego Ci nie powiem ponieważ każdy z nas ma swojego Myśliwego, który za nim podąża i tylko czeka na stosowny moment ?

A doświadczenie życiowe (nie górskie) zdobyte wraz z wiekiem, pozwala osiągnąć je z rozwagą i rozsądkiem bez młodzieńczej buty i arogancji ?

czing ...po co Ty pytasz o cokolwiek , przecież Ty masz doświadczenie życiowe , łańcuchy nie są Ci obce , wypracowany tok myślenia , swoje filozofie , ?wiesz co prawda że gdzieś dzwoni ale nie wiesz gdzie ( Skoro jest cel i myśliwy to celem tego myśliwego ale Ty nie powiesz , ok. ) , jesteś zwierzyną bo myśliwy za Tobą idzie i nie dziwię się że Cię ciągnie do tej jaskini i kości !!!! Sorry że nie pomogę i przepraszam że zadałem to pytanie !!!! Ps. Myślisz że sami młodzi giną w górach ???? Z doświadczeniem nikt ???? A szczególnie z życiowym ????  Ps. Wielu ambitnych nie wróciło z gór , no cóż , myśliwy ich dopadł mimo ambitnych planów !!!! A co zrobisz jak myśliwy zmienił zasady polowania i nie idzie za Tobą a wabi Cię do siebie ???? Masz problem , ale życzę Ci powodzenia !!!!?

Tatromen - pytam bo kto pyta nie błądzi. Wypracowany tok myślenia i filozofie nie wykluczają zadawania pytań i słuchania odpowiedzi. W dużej mierze, to właśnie odpowiedzi wpływają na kroki życiowe które podejmujemy. Co do kwestii muzycznych, to mam żonę muzyka ? więc wiem gdzie dzwoni i dobrze nadstawiam ucha ale nie pcham się od razu pod dzwonnicę tylko najpierw uważnie nasłuchuje ? Mam ogromny szacunek do ludzi gór bez względu na wiek i przebyte przez nich kilometry, ale niestety to co widzi się na szlakach często woła o pomstę do nieba - w górach pojawiają się osoby, które nigdy nie powinny opuszczać swojego grajdołka, cóż zrobić - ŻYCIE. I w pełni się też z Tobą zgadzam - Kostucha nie oszczędza nikogo, ani tych z doświadczeniem górskim, życiowym, czy jakikolwiek innym ani tych z ambicją (ups znaleźliśmy wspólny język ?). Natomiast co do kwestii polowania, to nie mam żadnego problemu bo tak samo jak Myśliwy, tak i Zwierzyna może zmienić taktykę działania, ale dzięki za troskę i również życzę powodzenia.

......a odpowiadając na Twoje pytanie: jasne, że nie musi być od razu Orla, jednak jest coraz mniej szlaków, które mi zostały ale jest też coraz mniej czasu bo "metryka pika" i jak każdy człowiek nie znam dnia ani godziny kiedy nadejdzie ten moment, że serce i dusza będą jeszcze chciały ale ciało już nie da rady ?

Pozdrawiam serdecznie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...