Jump to content

Czerwone wierchy - pierwsza wycieczka w Tatrach

Recommended Posts

Witam,

Planuję na sobotę wyjazd w Tatry. Będzie to moja pierwsza wycieczka po tych górach. Zaplanowałem sobie trasę przez Czerwone Wierchy jak poniżej. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, jaki może być rzeczywisty czas przejścia w porównaniu do tego szacowanego przez aplikację. Pytam, ponieważ nie mam doświadczenia w chodzeniu po górach. Mówimy o wysportowanej osobie w wieku 32 lat z dobrą kondycją.

obraz.thumb.png.e83f08c608023b4417114e39a1598269.png

• Like ! 1
2 godziny temu, marcel089 napisał:

nie mam doświadczenia w chodzeniu po górach.

Nie masz doświadczenia , więc załóż sobie margines bezpieczeństwa , z moich doświadczeń wynika że ta witryna dość realnie podaje czasy , ale to tylko sam czas marszu , dorzuć jeszcze 1,5 lub 2 h na podziwianie ,popasy i odpoczynki.Jeśli to zrobisz zauważysz , że ocierasz się o zmierzch tak więc się na to przygotuj/spadek temperatury , światło/ .Moi przedpiścy to wymiatacze? ,ja piszę z pozycji starzejącego się amatora.A tak w ogóle to jestem zwolennikiem stopniowego zdobywania górskich doświadczeń i na pierwszy raz w Tatrach takiej  trasy bym nie wybrał.

• Like ! 1

@Fibi oczywiście, że liczyłem sam marsz ale nie biegiem ?? Nie wiem jak dlugie przerwy w miejscach widokowych i na samych szczytach @marcel089będzie robił ( myślę, że sam jeszcze tego nie wie ? ) bo to już sprawa trochę bardziej indywidualna. Całkiem sporo jest ludzi, którzy szybciej chodzą po to wlaśnie żeby później mieć wiecej czasu na podziwianie widoków ☺ Oczywiscie w przpadku tej trasy należy doliczyć ok. 2- 2,5h na odpoczynek i właśnie podziwianie widoków ? 

Edited by Krzysiek Zd
  • Like ! 1
12 minut temu, marcel089 napisał:

przewidziane jakieś 7h.

W 7h do zrobienia na spokojnie. Zależy jak dobrą masz kondycję i ile przewidujesz na przerwy ? Na tej trasie nie ma żadnych trudności technicznych, takze nie powinno być kolejek, zatorów, itp.

• Like ! 2
1 godzinę temu, Luk_ napisał:

W 7h do zrobienia na spokojnie. Zależy jak dobrą masz kondycję i ile przewidujesz na przerwy ? Na tej trasie nie ma żadnych trudności technicznych, takze nie powinno być kolejek, zatorów, itp.

Biegów górskich nie uprawiam, ale regularnie trenuję i mam dobrą kondycję, więc chyba zaryzykuję ?

Nie biegając po górach z powodzeniem udawało mi się robić 60% czasu tabliczkowego ? Poza tym, jakby było krucho z czasem, to możesz zejść przez Małołączniak (ale tam są łańcuchy w Kobylarzowym Żlebie i przy dużym ruchu lubi się to miejsce korkować) ?

• Like ! 1

Zamykając temat wczoraj zaliczyłem trasę, aczkolwiek musiałem trochę zmienić plany, z uwagi na brak czasu. Z planowanych 23km, 1650 przewyższeń i 4 szczytów ograniczyłem się do Ciemniaka i Krzesanicy i wyszło jak poniżej. Sam marsz zajął 6:20h. Na górze była zerowa widoczność, więc specjalnie się nie zatrzymywałem. Poza tym nie miałem rękawiczek, co w połączeniu z moim specyficznym krążeniem i problemem wiecznie zimnych dłoni sprawiło, że już przestawałem ruszać palcami. W drodze powrotnej ręce trak spuchły, że ciężko było trzymać kierownicę ? Miałem zatem tylko krótki postój pod schroniskiem na opróżnienie pudełka z obiadem. Biorąc pod uwagę wczorajszy wynik, to pierwotnie planowana trasa była do przejścia w 7-7:30h nie nadmiernie wymagającym tempem.

obraz.png.91ee09be61f09c670f863d319dd0beba.png

P.S. Jak się uda i pogoda dopisze to za tydzień zaliczę jeszcze Wołowiec. Muszę tylko kupić kijki, bo zauważyłem, że to przydatna rzecz na podejściach.

• Like ! 3