Jump to content
Sign in to follow this  
Luk_

Stara mapa szlaków

Recommended Posts

Cześć,

Ma ktoś może zdjęcia, mapę że starych (albo istnieje jakaś strona w internecie), gdzie są zaznaczone szlaki, które kiedyś biegły w Tatrach a obecnie są zamknięte? Pytam z czystej ciekawości, bo chciałbym zobaczyć jak się sytuacja zmieniła na przestrzeni lat 🙂

Od siebie dodam, że po rozmowie z pracownikiem TPNu (i po widocznych, starych oznaczeniach na skale) dowiedziałem się, że od podejścia na Świnicką Przełęcz był szlak bezpośrednio na Przełęcz Karb. Nadal dobrze widoczna i uczęszczana przez taterników 🙂

• Like ! 2

Posted (edited)

Ciężko będzie coś znaleźć! Pierwsze szlaki powstawały pod koniec XIX wieku więc raczej nie do odnalezienia a pierwsza mapa Tatr powstała 100 lat wcześniej (w języku niemieckim) i niestety nie ma po niej śladu w żadnym muzeum. Już w pierwszej połowie XIX dziewiętnastego wieku Austriacy zdobyli i zmierzyli większość szczytów i te dokumenty istnieją w dwóch muzeach, na Węgrzech i w Austrii. Co do Polski to trochę informacji znajdziesz w przewodniku Nyki albo W.Cywińskiego. Gdzieś mam wykaz zamkniętych szlaków po polskiej i słowackiej stronie ale mapy nie znalazłam!

Edited by Agnieszka GP
  • Like ! 4

A mapy z okresu XX-lecia międzywojennego? Albo z lat 50. bądź 60.? Z "początku" turystycznych dziejów Tatr ciężko będzie coś znaleźć, ale może chociaż po IIWŚ coś się uda 🙂 Może ktoś ma gdzieś taką mapie w piwnicy lub na strychu z czasów, gdy jego rodzice bądź dziadkowie zdobywali szczyty 🙂

• Like ! 1

Posted (edited)

Mój dziadek miał mapy z tego okresu ale były to mapy leśne z odręcznie zaznaczonymi szlakami i ścieżkami na terenie Tatr. Były też jakieś stare mapy partyzanckie ale zostały celowo zniszczone przez niego a reszta archiwum zaginęła podczas przenoszenia ze starego budynku szkoły do nowego. Pewnie jak poszukasz na własną rękę to gdzieś coś wygrzebiesz !😉

Edited by Agnieszka GP
  • Like ! 2

Próbowałem swego czasu coś wygrzebać w internecie, ale znajdowałem raczej szczątkowe informacje i to w formie pisemnej 😞 Część dawnych szlaków jest na mapie zaznaczona jako ścieżka, często też w terenie widać nadal wydeptaną drogę, ale chciałoby się porównać stan dzisiejszy ze stanem z przed kilku dziesięcioleci 🙂

• Like ! 1

Posted (edited)

Ja coś wyszukałam w Archiwum Map WIG ale też niewiele i rozmawiałam z emerytowanym leśniczym , miał mi pokazać swoje mapy leśne z lat 60-80 ale nie zdążył niestety. Myślę że jakieś muzea na Podhalu albo biblioteki mogą coś posiadać 🙂

14165836-stara-mapa-vysoke-tatry--281951-29-90x58cm-7.jpg

14165836-stara-mapa-vysoke-tatry--281951-29-90x58cm-1.jpg

Edited by Agnieszka GP
  • Like ! 3

Oooo o coś takiego mi chodziło co właśnie wrzuciłaś 🙂 Powiesz mi z jakiej strony wzięłaś to drugie zdjęcie? Bo niestety przy przybliżaniu bardzo traci na jakości 🙂

• Like ! 1

Posted (edited)
On ‎10‎/‎4‎/‎2019 at 11:37 PM, Luk_ said:

Cześć,

Ma ktoś może zdjęcia, mapę że starych (albo istnieje jakaś strona w internecie), gdzie są zaznaczone szlaki, które kiedyś biegły w Tatrach a obecnie są zamknięte? Pytam z czystej ciekawości, bo chciałbym zobaczyć jak się sytuacja zmieniła na przestrzeni lat 🙂

Od siebie dodam, że po rozmowie z pracownikiem TPNu (i po widocznych, starych oznaczeniach na skale) dowiedziałem się, że od podejścia na Świnicką Przełęcz był szlak bezpośrednio na Przełęcz Karb. Nadal dobrze widoczna i uczęszczana przez taterników 🙂

Faktycznie, między Karbem a dnem kotła pod Swinicką Przełęczą rzeczywiście widać stare ślady oznakowań szlaku. Cały rejon jest "taternicki", więc ścieżka dobrze wydeptana z wyjątkiem dwóch czy trzech rumowisk, gdzie głazy się osunęły. W jednym miejscu (taki mały skalny próg nad średnio stromymi płytami) jakiś kawałek zardzewiałego metalu ze skały wystaje, może pozostałość kotwy.

Widać też jedno oznaczenie na Wielkim Wołoszynie - wielki biało-czerwony znak szlaku zamkniętego przed wojną (chyba, że ktoś domalował później).

W ogóle ciekawy temat. Na dobrych mapach widać ścieżki, z których niektóre dawniej były szlakami. Sporo można doczytać i w ten sposób już trafić na dawne szlaki.

Edited by Rupicapra rupicapra
  • Like ! 2

Zgadza się, dużo dawnych szlaków też po prostu widać, np. na Bobrowiec, która została zamknięta już parę dobrych lat temu. Wyraźna jest też ścieżka na Kamienistą. Teraz tam jest rezerwat, a jak patrzyłem z Bystrej to zastanawiałem się czy wydeptana tam droga jest pozostałością dawnego szlaku czy po prostu jest to działalność "nielegalnego" poruszania się turystów w tym terenie 🙂

• Like ! 1

Może być i legalnego z przewodnikiem. Przynajmniej ścieżka z Pyszniańskiej Przełęczy na Halę Orgnak jest często wykorzystywana w tym celu.

Natomiast ścieżka granią od Błyszcza do Ciemniaka to chyba jest utrzymywana na właściwym poziomie wspólnym wysiłkiem pozaszlakówców i przewodników z klientami.

• Like ! 1

36 minutes ago, Rupicapra rupicapra said:

Może być i legalnego z przewodnikiem. Przynajmniej ścieżka z Pyszniańskiej Przełęczy na Halę Orgnak jest często wykorzystywana w tym celu.

Natomiast ścieżka granią od Błyszcza do Ciemniaka to chyba jest utrzymywana na właściwym poziomie wspólnym wysiłkiem pozaszlakówców i przewodników z klientami.

Od Błyszcza do Ciemniaka niespecjalnie ma się co rozpadać na tej ścieżce 😜 Jest powyżej poziomu wzrostu kosodrzewiny, więc sporadyczny spacer turysty czy tam kamzika jedynie zostawia wyteptany ślad pośród traw.

BTW. Kiedyś mnie kusiło to zejście z pyszniańskiej, ale na nawigacji ślad gdzieś ginął po 400 metrach, a widok satelitarny zupełnie nie ukazywał jakiegokolwiek przejścia (obawiałęm się bagien, jak wokół smreczyńskiego). Testowałeś?

• Like ! 1

Dzięki za mapy. 

2 hours ago, Q'bot said:

Od Błyszcza do Ciemniaka niespecjalnie ma się co rozpadać na tej ścieżce 😜 Jest powyżej poziomu wzrostu kosodrzewiny, więc sporadyczny spacer turysty czy tam kamzika jedynie zostawia wyteptany ślad pośród traw.

BTW. Kiedyś mnie kusiło to zejście z pyszniańskiej, ale na nawigacji ślad gdzieś ginął po 400 metrach, a widok satelitarny zupełnie nie ukazywał jakiegokolwiek przejścia (obawiałęm się bagien, jak wokół smreczyńskiego). Testowałeś?

Pisząc "utrzymywana na właściwym poziomie" mialem na myśli to, że jest ładnie wydeptana i wyraźna. Nie przesadnie, ale tak w sam raz.

Nie testowałem i nie planuję, jeśli już, to w przypadku burzy. Ale widziałem grupy schodzące tamtędy (wyglądały na prowadzone przez przewodnika).

Posted (edited)
5 godzin temu, Rupicapra rupicapra napisał:

To z przewodnikiem tam można? 🤔 Myślałem, że jest to rezerwat ścisły i nikt oprócz pracowników TPNu tam się nie zapuszcza.

@Artur S wielkie dzięki za linki!

Edited by Luk_

W sumie to nie jestem pewien. Widziałem ze dwa razy sporą grupę, tak 5-8 osób (raz byli dość głośno - to mnie najbardziej denerwuje w górach, ten ryk ludzki) i z Bystrej przez Błyszcz zeszli do Pyszniańskiej Przełęczy i dalej na dół. Wydawało mi się, że to grupy z przewodnikiem, ponieważ była ładna pogoda i z daleka ich było widać, więc raczej przypadkowi ludzie by tak nie ryzykowali (???). Że rezerwat, nie sprawdzałem tego wtedy.

Posted (edited)
25 minutes ago, Rupicapra rupicapra said:

Wydawało mi się, że to grupy z przewodnikiem, ponieważ była ładna pogoda i z daleka ich było widać, więc raczej przypadkowi ludzie by tak nie ryzykowali (???). Że rezerwat, nie sprawdzałem tego wtedy.

Bez przewodnika polecam dobry kamuflaż 😜

Ja chodzę cały na szaro, włącznie z plecakiem. Jakby co mogę udawać skałę :classic_ninja:

Do siebie na głos nie gadam, więc nie jest jeszcze tak źle.

Edited by Q'bot
  • Like ! 2