Skocz do zawartości

Pytania o aktualne warunki na szlaku na/do...


Lavinka

Rekomendowane odpowiedzi

Pomyślałam, żeby stworzyć taki zbiorczy temat, w którym moglibyśmy pytać o aktualne warunki na szlakach, bez zakładania osobnych tematów. Zbliża się jesień (a właściwie to już ją mamy) i pogoda w górach będzie się zmieniać jak w kalejdoskopie, więc proponuję wrzucać właśnie tutaj wszelkie pytania i wątpliwości odnośnie panujących warunków.

Jakie mamy teraz warunki na szlaku na/do...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Aktualnie w Tatrach śniegi i mrozy, ale na weekend prognozowana jest dość wysoka temperatura. Na stronie TPN napisano, że w sobotę ma być nawet parenaście stopni. Wiem, że to trochę takie wróżenie z kart, ale czy myślicie, że śnieg i lód stopnieją na wysokości dolin? Chodzi mi w szczególności o 5 Stawów i Gąsienicową. Chciałabym się wybrać w ten weekend, ale jeśli szlaki będą nadal w śniegu lub lodzie to zrezygnuję z tamtych rejonów i wybiorę się gdzieś niżej.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że prognozy długoterminowe rzadko się sprawdzają, ale przewidują piękne, dłuuugie okno pogodowe od tego weekendu aż do praktycznie końca przyszłego tygodnia... temperatura ponad +10 stopni, stąd moje pytanie: gdzie będzie warto się wybrać w taką pogodę bez doświadczenia w chodzeniu po śniegu i bez raków/raczków? Zostają jedynie doliny czy da radę gdzieś wyżej się wdrapać? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minutes ago, dominisiaa_k said:

Wiem, że prognozy długoterminowe rzadko się sprawdzają, ale przewidują piękne, dłuuugie okno pogodowe od tego weekendu aż do praktycznie końca przyszłego tygodnia... temperatura ponad +10 stopni, stąd moje pytanie: gdzie będzie warto się wybrać w taką pogodę bez doświadczenia w chodzeniu po śniegu i bez raków/raczków? Zostają jedynie doliny czy da radę gdzieś wyżej się wdrapać? ?

Na Słowację się rusz - https://www.vt.sk/en/mountains/summer-2018/webcameras/

Dzień przed spawdzisz jak się miewa nawierzchnia, (która przez większość dnia jest w słońcu, nie to co po naszej stronie) i w drogę ;]

Edytowane przez Q'bot
  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lavinka Hej! pewnie już niewiele pomogę, ale dzisiaj wróciłam z gór, warunki na wczoraj (09.10)- w drodze do Murowańca

IMG_20191009_120927.thumb.jpg.2dba228dfcf2e27786eee36599d55e91.jpg

generalnie w przeciągu 3-4 dni śnieg baaardzo szybko topniał, przez co zrobił się miks błota/pluchy/oblodzeń (w dolinach śniegu raczej brak, ogólnie było ok, gdzieniegdzie błoto). Więc bywało tak (fajnie się chodzi na koturnach! 08.10):

IMG_20191008_153806.thumb.jpg.2f21e7b5de1d6f738356bd35a4078237.jpg

Kościeliska - piękna polska złota jesień (08.10):

IMG_20191008_085301.thumb.jpg.add39a46e401deb25c27fbb44a55a2ce.jpg

Także podejrzewam, że ten weekend to już prawie nic się z tego śniegu nie zostanie, a przez wytopy wyżej może być ślisko, chyba że ładnie słonko przygrzeje. W każdym razie pogoda ma być super! Oczywiście jak ja wróciłam do domu, także Ty korzystaj! ? 

  • Dziękuję 1
  • Wow 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 2 tygodnie później...

A teraz ponoć spadł śnieg, przymierzałem się na te Rysy w sobotę i wolałbym jednak bez takich niespodzianek. W razie czego wdroży się jakiś plan B. 

Niby jak ostatnio byłem na Rysach też parę dni wcześniej padał śnieg, ale szybko zniknął, tylko czy przy obecnych temperaturach jest na to szansa?

Edytowane przez Gieferg
  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Gieferg napisał:

A teraz ponoć spadł śnieg, przymierzałem się na te Rysy w sobotę i wolałbym jednak bez takich niespodzianek. W razie czego wdroży się jakiś plan B. 

Niby jak ostatnio byłem na Rysach też parę dni wcześniej padał śnieg, ale szybko zniknął, tylko czy przy obecnych temperaturach jest na to szansa?

wygląda dobrze -

http://kamery.topr.pl/kamery.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie na taką trasę, bez jaj. Jak nam nie odpowiadają warunki to po prostu nie idziemy. Kwestia tylko, żeby wiedzieć czego się można spodziewać i podjąć decyzję, czy wszystkim to odpowiada, czy też nie. Uprzedziłem zainteresowanych jaka jest sytuacja i pewnie pójdziemy gdzieś niżej.

 

 

Edytowane przez Gieferg
  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Gieferg napisał:

Nie na taką trasę, bez jaj. Jak nam nie odpowiadają warunki to po prostu nie idziemy. Kwestia tylko, żeby wiedzieć czego się można spodziewać i podjąć decyzję, czy wszystkim to odpowiada, czy też nie. Uprzedziłem zainteresowanych jaka jest sytuacja i pewnie pójdziemy gdzieś niżej.

i słusznie, warunki możesz ocenić obserwując przebieg temperatur w ostatnich dniach i nocach,

jeśli poziomica 0 stopni utrzymuje się powyżej 2500m w nocy to nowych oblodzeń nie będzie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Cześć. Czy może ktoś napisać jakie są warunki śniegowe w Tatrach Zachodnich, od Rakonia do Bystrej? Obejdzie bez raków? W zeszłym roku roku byłem na początku czerwca, i prawie nie było śniegu na szlakach. Wyjątek stanowiła np. górna część szlaku na Dolinę Wyżnią Chochołowską ze szlaku Rakoń - Wołowiec, ale nie były to warunki na raki, ponieważ był to miękki zapadający się śnieg. Nie poszedłem tamtędy, ale byli tacy. Jeden z turystów powiedział, że bez liny nie zejdzie, ponieważ ta masa śniegu może się obsunąć. W tym roku będę kilka dni wcześniej; wydaje się, że na ten moment śniegu jest więcej w porównaniu z zeszłym rokiem,  i że będzie go więcej  kiedy będę chodził po szlakach, tym bardziej, że będę kilka dni wcześniej.

 Pomyślałem, żeby pójść też na Kasprowy Wierch. Wiadomo, że tam śniegu jest dużo więcej. Czy możecie napisać, którym szlak będzie bardziej przyjazny, ten od strony Hali Gąsięnicowej, czy ten od Doliny Gorczykowej? Wydaje mi się, że ten od Hali. Jaka jest szansa na to, że będzie trzeba założyć raki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...