Jump to content

Śpiwór

Recommended Posts

Cześć,

przymierzam się do zakupu śpiwora. I pytanie do Was, czym warto się się kierować przy wyborze albo czy polecacie jakieś konkretne modele ? Zamierzam ze śpiwora korzystać od wiosny do jesieni, spanie pod chmurką, więc jeśli chodzi o zakres temp. limit to celuję w okolice zera - zawsze można się odkryć, gdy jest za ciepło ?

Ale zasadnicze pytanie: lepiej wybrać puchowy czy syntetyczny? Ten pierwszy jest lżejszy (chociaż jak porównywałem parametry to wygląda to np. 1400g syntetyka vs 1000g puchowego), ale z drugiej strony puchowy rzekomo gorzej będzie radził sobie z wilgocią. Nie będę spał na pewno w deszczu czy w kałuży, ale też nie zamierzam śpiwora jakoś oszczędzać i zastanawiać się czy delikatnie zawilgocony czy to poprzedniej nocy, czy po jakimś zachlapaniu pozwoli mi komfortowo spędzić noc ?

Podzielcie się swoimi doświadczeniami, z chęcią poczytam Wasze opinie ?

@Luk_Co prawda w górach nigdy nie spałam ale czasem zdarza się spać w namiocie na jakiejś imprezie kulturalnej i dlatego kupiłam śpiwór syntetyczny. Tak mi doradził sprzedawca w sklepie stacjonarnym a uzasadnił to mniej więcej tak (w skrócie) na lato syntetyk bo szybko schnie, na zimę puch bo  lepiej izoluje. Jeżdżę tylko latem więc ten syntetyczny sprawdza się świetnie. Dobrał mi też odpowiedni rozmiar (i oczywiście wersję damską) i wskazał na co jeszcze zwrócić uwagę a mianowicie na listwę zabezpieczającą szwy żeby zamek nie wciągał materiału i dało się szybko zasuwać i odsuwać i ściągacz przy kapturze we wnętrzu śpiwora żeby obsługa go była łatwiejsza. Kupiłam Marmot Trestles i jestem bardzo zadowolona.

Edited by Zośka
  • Thanks 1

Zależy jak szybko chcesz go zaciorać ?
Ja mam puchowy yeti w szafie, bo kiedyś gdzieś dostałem, ale nawet go z pudełka nie wyjąłem. 

Na hamaku czy w bivybag'u pakuję się do syntetyków - a ich główna wada (dla mnie) to nie waga, a gabaryty... taką kluchę ciężko gdziś zapakować... no i ugniatanie włókien nieustannie niszczy ich strukturę, nawet, jeśli w szafie trzymasz go rozłożonego luzem, a nie w worku kompresyjnym...

• Like ! 1
Dnia 13.08.2021 o 20:09, Zośka napisał:

Kupiłam Marmot Trestles i jestem bardzo zadowolona.

Niestety wyprzedany ?

Znalazłem Raba Solar 2 i 3 i mam dylemat ? Solar 2 ma temp komfort/limit 4/-1, a Solar 3 ma 0/-6. Różnica w wadze 300g i Solar 2 jest oczywiście mniejszy po spakowaniu. Zastanawiam się na wyborem, czy postawić na wersję mniejsza i lżejszą (950g) czy jednak na bardziej "pancerną", ale ważąca 1250g...

A właśnie, co do wkładki. Potrzebne to? Rozumiem, że prościej utrzymać czystość i jakiś normalny zapach w środku, ale z drugiej strony... To kolejne 300-400gram, które zajmuje miejsce i dorzuca ciężar do plecaka...

Ale poprawia termikę, jak i 'odczucia' względem syntetycznej wyściółki - bo taka wkładka zwykle jest jadwabna. 
Dlatego ja bym brał cieńszy śpiwór (bo i tak jest mi zawsze zimno, więc co za różnica), a zaoszczędzone miejsce spożytkował na wkładkę.

• Like ! 1