Jump to content

Przewodnik po Tatrach

Recommended Posts

Cześć,

Możecie polecić jakiś przewodnik po Tatrach? Tak, żeby przed wycieczką lub w jej trakcie dowiedzieć się czegoś o mijanych miejscach, ich historii, może jakieś anegdoty, itp. Tylko coś innego niż przewodniki Józefa Nyki. Doceniam jego wiedzę, ale czyta się to jak jakąś akademicką, nudną publikację. A z chęcią bym poczytał coś bardziej wciągającego ?

• Like ! 1

@Luk_trudna sprawa z przewodnikiem. Nyka stary, ale chyba wciąż najlepszy. ?‍♀️.Jakiś czas temu kupiłam przewodnik wydawnictwa Bezdroża, ale oni mają jakiś dziki system opisywania szlaków. Nie lubię go - książka leży w moim mapowym pudełku.  Mam też J. Macioła Wędrówki Wysokogórskie, ale to też  nie to. Wobec powyższych opisów szukam w starych NPM i ostatnio w kwartalniku TATRY. 

@Luk_ Ty masz talent do pisania i wiedzę - może to wyzwanie dla Ciebie ?

• Like ! 2
14 minut temu, jaaga76 napisał:

Nyka stary, ale chyba wciąż najlepszy. ?‍♀️.

Wiedza jest spora, ale jest to tak napisane, że po prostu nie mogę go zdzierżyć. Język jest tak do bólu poprawny, że przeczytać go od deski do deski chyba jest dla mnie niewykonalne. Sama jego forma, szlaki podpisane numerami dróg... Może dla osoby totalnie początkującej jest to spoko, która nie zna nazw, ale mi osobiście dużo więcej mówi np. czerwony szlak z Palenicy do MOKa niż droga 57 ? 

@jaaga76 kiedyś napisze ? tylko będę się musiał zagłębić bardziej w źródła. Albo co mi tam, opiszę po swojemu ? Ale... Chyba jednej doliny i szlaku się nie podejmę ? Jeden rozdział jako miłośniczce SamaWieszKtórejDoliny powierzę Tobie ?

• Haha 3
11 minut temu, Luk_ napisał:

Może dla osoby totalnie początkującej jest to spoko, która nie zna nazw, ale mi osobiście dużo więcej mówi np. czerwony szlak z Palenicy do MOKa niż droga 57 ? 

Dobra, jednak zmieniłem zdanie. Osobie początkującej też to wiele nie będzie mówić, chyba, że zamiast patrzeć na kolor szlaku już w trasie będzie się posiłkować durnymi numerkami szlaków z przewodnika...

@Luk_Masz jak w banku ?, biorę dolinę wiadomo którą na siebie.

Wracając do Nyki - mam go od ...???1997 roku... przywykłam.  Zabytek. Prawda, że język lekko archaiczny, ale i tak dla mnie najlepszy (wciąż)

• Like ! 4
3 minuty temu, Luk_ napisał:

Dobra, jednak zmieniłem zdanie. Osobie początkującej też to wiele nie będzie mówić, chyba, że zamiast patrzeć na kolor szlaku już w trasie będzie się posiłkować durnymi numerkami szlaków z przewodnika...

Jakoś mnie nigdy te numerki nie wkurzały...?

• Like ! 1

Chociaż jak ludzie będą pisać z pretensjami maile, że ta dolina to był hardkor i co to za nieprawdziwy opis w przewodniku to... Tylko nacisne przycisk "przekieruj" i sprawa z głowy ?

1 minutę temu, jaaga76 napisał:

Jakoś mnie nigdy te numerki nie wkurzały...?

To mnie mega irytują, gdy widzę coś w stylu "od drogi 56 odchodzą 56e, 56g, przy której znajduje się cośtam". I ja jak głupi przez 5 minut staram się znaleźć te cyferki w tym gąszczu innych numerów ?

• Haha 2

Nyka jest najlepszy, wciąż ukazują się nowe, zaktualizowane wydania. Dla turysty szlakowego w Tatrach  (polskich i słowackich) nie ma nic lepszego. Wszystko rzetelnie opisane, bez fajerwerków i ozdobników, przejrzysty sposób numeracji tworzący spójną całość. 

A ja sobie kolekcjonuję różne wydania, mam aktualnie 8 wydań "Tatr Polskich" (w tym pierwsze) i 2 "Słowackie".  

Edited by Jędrek
  • Like ! 1
4 minuty temu, Luk_ napisał:

To mnie mega irytują, gdy widzę coś w stylu "od drogi 56 odchodzą 56e, 56g, przy której znajduje się cośtam". I ja jak głupi przez 5 minut staram się znaleźć te cyferki w tym gąszczu innych numerów ?

Numery są tylko po to byś mógł łatwo znaleźć opis danego fragmentu szlaku. Można nawet nie zwracać na nie uwagi, czytając. 

Edited by Jędrek
  • Like ! 1
10 minut temu, Jędrek napisał:

Nyka jest najlepszy

Nie straszcie, że nie ma nic lepszego... ?

Jeśli przeczytałeś od deski każda zaktualizowaną wersje to mega szacun.

8 minut temu, Jędrek napisał:

Numery są tylko po to byś mógł łatwo znaleźć opis danego fragmentu szlaku. Można nawet nie zwracać na nie uwagi, czytając. 

Niby tak, jednak ja jestem dosyć dociekliwy i jeśli widzę taką informację, że np. coś w okolicy takiego rozejścia dróg jest ciekawego to staram się to odnaleźć na mapie i zapamiętać.

1 minute ago, Luk_ said:

Jeśli przeczytałeś od deski każda zaktualizowaną wersje to mega szacun.

Ja mam jakiś zabytkowy skan Nyki w PDF'ie i rytualnie przybywając w dane miejsce (finalne) otwieram i czytam konkretny fragment ? 

• Like ! 1
2 minuty temu, Luk_ napisał:

Niby tak, jednak ja jestem dosyć dociekliwy i jeśli widzę taką informację, że np. coś w okolicy takiego rozejścia dróg jest ciekawego to staram się to odnaleźć na mapie i zapamiętać.

I o to chodzi, wiedza topograficzna rośnie. 

Szczerze mówiąc, do chodzenia po szlakach w Tatrach przewodniki nie są mi już potrzebne. Ale lubię je czytać, szczególnie w miesiącach dla mnie "nietatrzańskich" ? i nic lepszego od Nyki nie spotkałem.

Chociaż taki np. Eljasz też jest wart poznania, choć dość dawno nie był aktualizowany.

• Like ! 2
Posted (edited)
4 minuty temu, Jędrek napisał:

o to chodzi, wiedza topograficzna rośnie

Jeśli chodzi o topo, to najlepiej mi się jej uczy z mapy graniowej Tatr w połączeniu ze zdjęciami fragmentu, który chce zapamiętać. I do tego aplikacja PeakFinder. Robi to wszystko mega robotę. I jeszcze wspomagam się apką mapy.cz, jest genialna.

Słyszałem, że dobry też jest przewodnik Szatkowskiegio, ale to glownie dla skiturowców z rzekomo dosyć niewielką liczbą ciekawostek/dodatkowej wiedzy. Może ktoś z Was ma i coś o nim powie?

Edited by Luk_
8 minut temu, Luk_ napisał:

Mental naprawdę macie z żelaza... Ja po jednym akapicie odpływam. Ciężej się chyba już tylko czytało "Pana Tadeusza" ?

A co ci się lekko czyta? Rzuć parę przykładów, będzie łatwiej doradzić. 

11 minut temu, Q'bot napisał:

Eliasza też mam skan, ale jakoś się nie zabrałem na przeczytanie dalej, aniżeli wstęp ?

Kupiłem na allegro reprint III wydania z 1886 roku. I sobie czytam po kawałeczku, smakując. 

Edited by Jędrek

@Luk_ zobacz w TATRACH teksty Łukasza Koszuta. Ostatnie dwa były o Cybrynie i Mięguszach  oraz o Hali Gąsienicowej.  Myślę, że  poziom powinien zadowolić?.

Gdybyś skany potrzebował dla znać.

• Like ! 1
Posted (edited)

@Jędrek Jesli chodzi o taką jakby, hm... "wiedzę dot. spraw górskich" to muszę pochwalić "555 ciekawostek o Tatrach" - takie krótkie, zwięzłe informację, niektóre z humorem, niektóre nie, ale czyta się to przyjemnie. Z tą różnicą że książka jest podzielona na pytania i odpowiedzi - tych pierwszych właściwie nie czytam, bo nie chce mi się przekładać stron.

Czytało mi się też dobrze "Lawiny. Poradnik dla narciarzy i turystów". Dużo zyskuje dzięki ilustracjom, np. dotyczącym procesu zmian struktury śniegu albo mechanizmom zsuwania się lawin. Niby można się bez tych informacji obyć, ale naprawdę trochę samo wchodzi do głowy.

"Wołanie w górach" też się dobrze czyta, ale fragmentami. Jest dużo wzmianek w stylu "ktoś zginął wtedy i wtedy, spadł tam i tam", które po prostu przejeżdżam wzorkiem, ale są też bardziej rozbudowane opisy, z których sporo można zapamiętać.

A z takich historii to wiadomo - "TOPR. Żeby inni mogli przeżyć", "Niech to szlak", itd., itp.

Edited by Luk_
  • Like ! 1
5 minut temu, Luk_ napisał:

Jesli chodzi o taką jakby, hm... "wiedzę dot. spraw górskich" to muszę pochwalić "555 ciekawostek o Tatrach" - takie krótkie, zwięzłe informację, niektóre z humorem, niektóre nie, ale czyta się to przyjemnie. Z tą różnicą że książka jest podzielona na pytania i odpowiedzi - tych pierwszych właściwie nie czytam, bo nie chce mi się przekładać stron.

Czytało mi się też dobrze "Lawiny. Poradnik dla narciarzy i turystów". Dużo zyskuje dzięki ilustracjom, np. dotyczącym procesu zmian struktury śniegu albo mechanizmom zsuwania się lawin. Niby można się bez tych informacji obyć, ale naprawdę trochę samo wchodzi do głowy.

"Wołanie w górach" też się dobrze czyta, ale fragmentami. Jest dużo wzmianek w stylu "ktoś zginął wtedy i wtedy, spadł tam i tam", które po prostu przejeżdżam wzorkiem, ale są też bardziej rozbudowane opisy, z których sporo można zapamiętać.

A z takich historii to wiadomo - "TOPR. Żeby inni mogli przeżyć", "Niech to szlak", itd., itp.

"Wołanie w górach" to kolejny po Nyce tatrzański must have. 

Miałem to szczęście spotkać kiedyś Michała Jagiełłę nad Czarnym Stawem Gąsienicowym i uciąć sobie z nim małą pogawędkę. Wracał wtedy z Żółtej Turni. Przesympatyczny człowiek.

"555 ciekawostek" czy "zagadek"? Kto jest autorem? Momo?

Edited by Jędrek
1 minutę temu, Luk_ napisał:

Tak, przekręciłem. 555 zagadek. Momatiuk.

No to mam starsze wydanie, czyli "500 zagadek o Tatrach" 1995. Choć nie jest to pierwsze wydanie, bo tamto ukazało się w 1969 i pod pseudonimem bodajże Stefan Kwapiszewski, gdyż Czesław Momatiuk był już w tym czasie na "zgniłym Zachodzie". 

Polecam przeczytać "Góry wołają" Tadeusz Staich - krótkie historyjki, świetnie i wesoło opisane, dzieją się ponad pół wieku temu ale jakże aktualne w dobie obecnego "januszowania" tatrzanskiego.

• Like ! 2

@J@n przeglądałem wątek dwa dni temu o książkach tutaj na forum i widziałem Twoją rekomendację tej książki, także w sobotę złożyłem zamówienie:

IMG_20210719_140542.thumb.jpg.37853707821f9497737922ac9670b166.jpg

Czekam aż do mnie dojdzie i zabieram się do czytania ?

• Like ! 1