Jump to content

Początek przygody z tatrami

Recommended Posts

8 godzin temu, Paszaddz napisał:

kosztuje dyszke a nie 30 jak te przy ulicy Karłowicza, a pan najpierw stokiem a później deliaktnie po skosie przy lesie kieruje do kuźnic i wychodzi chyba nawet bliżej niż z tych droższych parkingów.

I to jest dobra wskazówka ?

Btw, na jakich termach byliście, że aż tak nie spełniły Waszych oczekiwań?

Z kolei jeśli chodzi o trudność to wg mnie bardziej problematyczna jest Świnica. Na Kościelcu (przy dobrej pogodzie) rąk wystarczy użyć z dwa razy. Na Świnicy trochę więcej, ale żadna z tych gór nie jest jakaś wybitnie trudna. Jak chcecie sobie "stopniować trudność" to pomyślałbym na Waszym miejscu o Szpiglasowym Wierchu - panorama świetna, jest gdzie spaść i jakieś niewielkie trudności techniczne również są obecne ?

• Like ! 1
  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Co do wstępnej oceny butów to już mam powiedzmy jakies zdanie Bo byłem na ślęży. Buty są bardzo wygodne co naprawdę warto podkreślić. Dobrze zabezpieczają nogę Bo uderzyłem pary razy w jakiś kamień i

Witaj. Moim zdaniem wrzesień to najlepszy okres w górach. Pogoda stabilna, można zahaczyć wschód/zachód. Co do tras to polecam Dolinę Pięciu Stawów + przejście przez Szpiglasową Przełęcz do Morskiego

Cześć, witaj na forum ? Generalnie jesienią w górach jest najbardziej stabilną pogoda - oczywiście burze mogą się pojawić, ale raczej to nie będzie taka częstotliwość i intensywność co w czerwcu

Posted Images

17 minut temu, Luk_ napisał:

I to jest dobra wskazówka ?

Btw, na jakich termach byliście, że aż tak nie spełniły Waszych oczekiwań?

Z kolei jeśli chodzi o trudność to wg mnie bardziej problematyczna jest Świnica. Na Kościelcu (przy dobrej pogodzie) rąk wystarczy użyć z dwa razy. Na Świnicy trochę więcej, ale żadna z tych gór nie jest jakaś wybitnie trudna. Jak chcecie sobie "stopniować trudność" to pomyślałbym na Waszym miejscu o Szpiglasowym Wierchu - panorama świetna, jest gdzie spaść i jakieś niewielkie trudności techniczne również są obecne ?

Tylko nie wiem czy da radę zostawić auto bardzo wcześnie Bo my stawaliśmy tam za drugim razem a było to po 10.

Termy Bukovina, być może było dużo gorzej z racji na to że padał deszcz.

Co do szczytów to chcemy właśnie bardzo powoli stopniować poziom trudności, bo nie chce przegiąć a czasu mam sporo.

W Bukovinie też mi się nie podobało. Polecam bardzo Chochołowskie, tam jest mega ? I ten bar na basenie zewnętrznym, robi robotę ?

Wiadomo, że to subiektywna opinia, ale jak Wam się nie spieszy (i dobrze). To bym stopniowanie trudności polecił mniej więcej w tym stylu: Kościelec/Szpiglas, (jeśli Was interesuje wchodzenie na przełęcze) to Zawrat od D5SP i Świnica. A później to wiecie, Rysy, Orla, co tam Wam w duszy gra ?

No i nie zapominajcie o Zachodnich, tam też jest super ? Jakiś Wołowiec, Starorobociański czy Bystra - jedyna trudność to dystans jaki trzeba nabić w nogach, ale widokowo - bajka. A jak chcecie trudności to Rohacze ?

Edited by Luk_
40 minut temu, Luk_ napisał:

W Bukovinie też mi się nie podobało. Polecam bardzo Chochołowskie, tam jest mega ? I ten bar na basenie zewnętrznym, robi robotę ?

Wiadomo, że to subiektywna opinia, ale jak Wam się nie spieszy (i dobrze). To bym stopniowanie trudności polecił mniej więcej w tym stylu: Kościelec/Szpiglas, (jeśli Was interesuje wchodzenie na przełęcze) to Zawrat od D5SP i Świnica. A później to wiecie, Rysy, Orla, co tam Wam w duszy gra ?

No i nie zapominajcie o Zachodnich, tam też jest super ? Jakiś Wołowiec, Starorobociański czy Bystra - jedyna trudność to dystans jaki trzeba nabić w nogach, ale widokowo - bajka. A jak chcecie trudności to Rohacze ?

Będziemy coś kombinować. O Świnicy myślałem bardziej od strony kasprowego, ponoć łatwiej niż od zawratu ?

Mam jeszcze pytanie, szczyt szpiglasowego jest oficjalnie na Słowacji, Świnicy chyba częściowo. Niektóre momenty trasy z kopy na kasprowy też idą po słowackiej stronie. Jak to jest wtedy patrzone w przypadku wzywania nie daj Boże topru? No bo nie są to stricte Tatry słowackie szlaki zaczynają się z Polski a szczyty są blisko granicy, lub granicą przebiega na górze. Trzeba mieć dodatkowe ubezpieczenie, czy topr patrzy jakby było to w Polsce ? 

Z tego co mi wiadomo, jeśli, np. spadłbyś na stronę słowacką to będzie Cię ratował HZS, chyba, że poprosi o pomoc TOPR (ale nie wiem jak to wtedy jest rozliczane, bo jednak wypadek jest po stronie słowackiej).  Teoretycznie warto mieć też ubezpieczenie wykupione na szlaki graniczne, bo jakby coś Ci się stało po stronie słowackiej no to wiesz. Nawet będąc metr od słupka to jesteś już w innym kraju i obowiązują Cię tamtejsze przepisy ?

Szpiglas jest szczytem granicznym ? Na szczycie stoi piękny, biały słupek z czerwonym daszkiem ?

Różnica między Kościelcem a Świnicą od Kasprowego to moim zdaniem głównie kwestia tego, jak ktoś się czuje, kiedy musi pokonać nieco trudniejszy odcinek bez ubezpieczeń (zwłaszcza w zejściu). Z tego powodu opinie dotyczące Kościelca wahają się od "nic specjalnego" do "trudnej, niebezpiecznej góry".  Ale tak naprawdę tych miejsc wymagających użycia rąk jest niewiele - przez większość czasu to po prostu nieco eksponowana ścieżka. Oczywiście ze względu na charakter trasy przy gorszej pogodzie może się zrobić nieciekawie.

A jeśli chodzi o stopniowanie trudności, to  spróbowałbym też szlaków po słowackiej stronie - np. przez Polski Grzebień (+ewentualnie Mała Wysoka). Poziom trudności nieco większy niż na Giewoncie (porównywalny do Szpiglasowej Przełęczy), a panoramy kapitalne. A że szlak zaczyna się tuż przy granicy na Łysej Polanie...

• Like ! 3