Skocz do zawartości

Zadni Granat


wjesna

Rekomendowane odpowiedzi

 Ostatnia  nasza wycieczka  była na Zadni Granat. Na parkingu  sporo aut, nie ma się co dziwic,to  początek wakacji,  przebieramy  się, odpowiadamy grzecznie,  że nie potrzebujemy podwózki  busem i idziemy. Wybieramy Jaworzynkę. Obiad jemy nad Czarnym Stawem  wpatrując się w wchodzących na Kościelec  ludzi.  Z daleka  wyglądają  jak mrowki  chodzące po swoim mrowisku. Jest  ich tam całkiem  sporo. Sam Kościelec  raz chowa  swój wierzchołek  we mgle  a za chwilę prezentuje  swoją smukłą  sylwetkę w całej okazałości. Ruszamy dalej w swoją stronę i stajemy w końcu na Zadnim. Widoki tak piękne,  że sama nie wiem w którą  stronę patrzeć. Wokół nikogo, tylko my, chmury, niebo i skały pod nogami. Wcale nam sie nie chce  wracać. Schodząc w Koziej Dolince  spotykamy  dwie kozice i jednego  świstaka. 

20210627_123028.jpg

20210627_130313.jpg

20210627_133844.jpg

20210627_144941.jpg

20210627_150340.jpg

20210627_144949.jpg

20210627_150442.jpg

20210627_150448.jpg

20210627_154430.jpg

20210627_154620.jpg

  • Lubię to ! 13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadni Granat to moje przekleństwo

Pierwszy raz idąc tam 4 lata temu ubzdurałam sobie, że na pewno będzie burza i zginę. Zawróciłam trochę powyżej Zmarzłego Stawu

Oczywiście żadnej burzy nie było ? Rok później odwrót nastąpił prawie w tym samym miejscu. Tak mnie wtedy łapały skurcze w obie nogi, że ledwo byłam w stanie iść

Może się w tym roku uda, jako, że do 3 razy sztuka  ?

 

  • Lubię to ! 2
  • Przykro mi 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Andzia tak jak wcześniej pisałem Granaty od Zadniego do Skrajnego (lub na odwrót) to super odcinek i trudności technicznych większych nie ma. A trochę demonizowana szczelinka to też taka bardziej ciekawostka niż coś co może sprawić jakiś problem ?. Na pewno dacie radę ?? 

Edytowane przez Krzysiek Zd
  • Lubię to ! 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Andzia napisał:

myślałam raczej o odcinku od Zadniego do Skrajnego bo ja sama jakiegoś mega doświadczenia nie mam,koleżanka również nie.

Ja bym jednak zdecydowanie bardziej polecał w kierunku od skrajnego do zadniego. Lepiej pod górkę robić to, co trudniejsze.

 

 

Edytowane przez Gieferg
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Gieferg napisał:

Ja bym jednak zdecydowanie bardziej polecał w kierunku od skrajnego do zadniego. Lepiej pod górkę robić to, co trudniejsze.

 

 

A czerwony szlak nie jest jednokierunkowy? Jakoś tak mi się wydawało że nie ma opcji przejścia tego odcinka w odwrotnej kolejności 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Gieferg napisał:

Ja bym jednak zdecydowanie bardziej polecał w kierunku od skrajnego do zadniego. Lepiej pod górkę robić to, co trudniejsze.

 

 

Mam podobne odczucia - od Skrajnego do Zadniego jest łatwiej niż w kierunku przeciwnym. No i zejście z Zadniego też łatwiejsze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Jędrek napisał:

Mam podobne odczucia - od Skrajnego do Zadniego jest łatwiej niż w kierunku przeciwnym. No i zejście z Zadniego też łatwiejsze. 

Dla mnie to akurat bez różnicy ?.  Ale z tym że zejście z Zadniego jest znacznie wygodniejsze, łatwiejsze to się jak najbardziej zgadzam ??.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 30.06.2021 o 22:11, Krzysiek Zd napisał:

Granaty to bardzo fajny kawałek i widokowo i w ogóle a przy tym dosyć prosty technicznie więc nie ma czym straszyć ??. Ale dojście do Krzyżnego to wcale nie taki spacer i trzeba zachować czujność oraz koncentrację do końca ?

Zgadzam się . Granaty to bardzo przyjemne miejsce. Można mieć ładne widoki?

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Takie pytanko - kiedy byłem na Granatach, idąc z Pośredniego w stronę Zadniego widziałem na prawo ścieżkę, wcześniej słyszałem, że ludzie tamtędy chodzą gdy chcą ominąć te (niewielkie bo niewielkie, ale jednak) trudności przy podejściu na pośredni od strony Zadniego (i przy okazji również szczyt zadniego). Teraz pytanie - jak ta ścieżka się faktycznie przedstawia? W te wakacje chciałem zabrać na Granaty ekipę, której wolałbym oszczędzić problematycznych miejsc, a że Pośredni uważam za  fajniejszy szczyt niż Zadni, zastanawiałem się, czy by nie skorzystać z tej ścieżki (i potem wrócić tą samą drogą, bo na Skrajny ich na pewno nie będę ciągnął).

Edytowane przez Gieferg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Gieferg napisał:

Takie pytanko - kiedy byłem na Granatach, idąc z Pośredniego w stronę Zadniego widziałem na prawo ścieżkę, wcześniej słyszałem, że ludzie tamtędy chodzą gdy chcą ominąć te (niewielkie bo niewielkie, ale jednak) trudności przy podejściu na pośredni od strony Zadniego (i przy okazji również szczyt zadniego). Teraz pytanie - jak ta ścieżka się faktycznie przedstawia? W te wakacje chciałem zabrać na Granaty ekipę, której wolałbym oszczędzić problematycznych miejsc, a że Pośredni uważam za  fajniejszy szczyt niż Zadni, zastanawiałem się, czy by nie skorzystać z tej ścieżki (i potem wrócić tą samą drogą, bo na Skrajny ich na pewno nie będę ciągnął).

Korzystanie ze  ścieżek nieznakowanych jest w Tatrzańskim Parku Narodowym zabronione i może być zwłaszcza w rejonie Orlej Perci bardzo niebezpieczne.

Jeśli chcesz zabierać ekipy to radzę zapisać się na kurs przewodnicki i zrobić odpowiednie uprawnienia.

W Tatrach są setki różnych ścieżek ale nie wszystkie prowadzą do zamierzonego celu.

To o czym piszesz jest skrótem do zielonego szlaku,

wydeptanym przez taterników po zrobieniu dróg w rejonie Granatów

i używanym przez Przewodników i TOPRowców w sytuacjach awaryjnych.

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czym konkretnie? Z tym, że należy zrobić uprawnienia przewodnika, żeby ze znajomymi się przejść po górach na urlopie? ?

Pewnie na Świnicy też nie wypada obejść tego bezsensownie zawieszonego łańcucha pod szczytem, choć bokiem jest i łatwiej i bezpieczniej, bo akurat nie narysowali tam oznaczenia szlaku? A po wejściu na Błyszcz czerwonym wypadałoby schodzić z powrotem na dół i wchodzić na Bystrą niebieskim?

Anyway, znalazłem odpowiedź, której potrzebowałem gdzie indziej ?

Edytowane przez Gieferg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślałam, że może powtórzę ten szlak,  ale nie do końca, bo jednak u góry nie wiedziałam jak będzie a i sami nie rozchodzeni jesteśmy, więc plan byl taki,że Kozia Dolinka  to będzie cel a na Granaty  to sobie popatrzymy z dołu. 

Wyszliśmy  z  Brzezin i o ile do góry było ok, to w drodze powrotnej trochę czułam te uciekające spod nóg drobne kamyki. Ale na początek było ok, doszliśmy do Murowańca,  tam zrobiliśmy odpoczynek z plackiem- taki mam glupi zwyczaj,  że lubię zabrać z domu upieczony własny placek. Potem Czarny Staw- piękny jak zwykle, a że niewiele osób go zasłaniało  to się mogłam na niego na patrzeć.  Kaczusia zapozowała do zdjęcia ale najpierw wyszła z wody,  podeszła wyżej na kamień i sfrunęła z niego z powrotem do wody.  I tak sobie pmyślałam, jak te kaczki tu dotarły? Nie wyglądało, że lotnictwo to ich specjalność. 

Po obejście stawu i skierowaniu  się w stronę  Koziej Dolinki zrobiliśmy  sobie  przerwę  na obiad. Obok jeden świstak też sobie zrobił obiad  natomiast  drugi  stał i mu się przyglądał.  Nie wiem, czy to  były jakieś  świstakowe podchody ale żal było opuszczać  tak zacne towarzystwo.

Do Koziej  Dolinki szlak był zaśnieżony  ale nie sprawiał  żadnych problemów.  Niestety  kozica była tylko jedna, może wcześniej były koleżanki  tylko zraziły się- jak ja - przeklenstwami które sypały się od schodzących Żlebem Kulczyńskiego. Aż uszy bolały. 

Powrót  tą sama drogą.  Było fajnie, jak zawsze.

20220529_095810.jpg

20220529_103422.jpg

20220529_103811.jpg

20220529_111833.jpg

20220529_112111.jpg

20220529_113528.jpg

20220529_115145.jpg

20220529_120229.jpg

20220529_125019.jpg

20220529_125315.jpg

20220529_125330.jpg

20220529_131355.jpg

  • Lubię to ! 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...