Skocz do zawartości

Zestaw do spania w schronisku


elyankes

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka, 

Szykuje się do pierwszego w moim życiu spania w schronie. Zastanawiam Się nad wyborem odpowiedniego sprzętu. Śpiwór na jaki postawiłem to deuter dreamlite temp komfortu 16stopni w wersji dla dwumetrowca wazy 720g. W tej cenie wyglada to całkiem zacnie. 
 

nie wiem jednak na co postawić w przypadku kiedy musiałbym skorzystać z gleby, co dać pod spód? Myślałem nad materacem ze względu na gabaryty. Mam mały plecak osprey kastrel 38L. Moglibyście coś polecić ?

 

Jesli chodzi o odzież to zero pomysłu, pochwalcie się w czym śpicie ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się do pytania także mam podobny dylemat . Fajnie by było jakby się wypowiedziała osoba która już trochę przespała z czego korzysta i jakie zasady tam panują . Dla jednych może to dziwne ale jeśli ktoś przez większość wypraw korzystał z noclegów w pensjonatach  z łazienką we własnym pokoju i pościelą a teraz ma spać np. Z 2 obcymi i korzystać z łazienki np. Poza pokojem to zapewne chciał by sie trochę z tematem zapoznać ? Wstępnie doszedłem do etapu że jeśli wykupimy opcje bez pościeli to potrzebny nam spiwór ? Teraz ciepło jest więc raczej obojętne jaki ale można podać od razu z czego korzystacie w zimie? Ubranie ? Myślę że zwykłe gacie i koszulka wystarczy no chyba że ktoś woli bez ?ale to raczej w domu niech preferuje? w zimie myślę że wystarczy bielizna termoaktywna i gacie ? Spanie na glebie : mata samopompująca ?  Odnośnie gleby o której najwcześniej można wykupić miejsce aby nas nie odesłali z kwitkiem? I tak na zakończenie jak sobie radzicie z butami ? Nie ma co ukrywać że po całym dniu nie grzeszą zapachami więc ładujecie je w reklamówkę ? A może za okno lub na korytarz ? '?Znajomy w alpach jak zostawił raz na korytarzu to znikły nad ranem i jakby to nie był ostatni dzień pobytu to zrobiłby się z tego nie  mały kłopot ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, elyankes napisał:

Jesli chodzi o odzież to zero pomysłu, pochwalcie się w czym śpicie

 

7 godzin temu, Tatromaniak84 napisał:

Myślę że zwykłe gacie i koszulka wystarczy

tak sobie myślę że koledzy usiłują zrobić nas w balona a może to ten sam IP ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Agent02 słabe jest pokazywanie swojej wyższości (nie poparte niczym). Jeszcze słabsze jest wchodzenie codziennie na forum (które według Ciebie jest nudne i anemiczne) tylko po to by kogoś się czepiać. A najsłabsze jest to że to chyba Twój jedyny sposób żeby się dowartościować. Nie wiem czy jesteś aż tak zakompleksiony czy po prostu jesteś zwykłym trollem.

  • Lubię to ! 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Agent02i @J@n- podobnie, jak i inni forumowicze, i ja mam alergię na impertynencję i niczym nie uzasadnione poczucie wyższości. Przyjmijcie w końcu do wiadomości, że szanujemy się tu nawzajem, że nie ma głupich pytań, a są tylko - czego Wasze wpisy są najlepszym przykładem - głupie odpowiedzi. Z forum jest trochę jak z domem, jego gospodarz będzie się starał, żebyście czuli w nim jak najlepiej. A Wy natomiast, korzystając z tej gościny, powinniście przestrzegać obowiązujących w nim zasad. Naprawdę tak trudno jest to Wam pojąć? 

To moje ostatnie ostrzeżenie, kolejnego już nie będzie.  
 

 

  • Lubię to ! 3
  • Przykro mi 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do schronu na glebę śpiwór (letni, komfort 10-20 stopni, zawsze można się rozsunąć) i karimata lub mata samopompująca + poduszka dmuchana (waga ok. 50 gramów). Buty chowam w śpiwór, albo kładę w wyznaczonym miejscu (są miejsca, szafeczki na buty), albo kładę na korytarzu, gdzie nie przeszkadzają. Co do godziny to przyjmują na glebę przed zmrokiem, jako nocleg awaryjny. Jeśli chodzi o położenie się spać to kwestia dogadania się z innymi. Czy od razu po nastaniu ciszy nocnej czy jeszcze impreza, czy wyznaczony będzie jakiś kąt dla najbardziej zmęczonych. 

Edycja: często w schronach można poprosić o karimatę i koc do noclegu na glebie. Zazwyczaj dają za darmo, albo pozwalają wziąć ze schowka. 

Edytowane przez Mateusz Z
  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, J@n napisał:

Super ale może znajdzesz @Mateusz Zu chwilkę czasu i napiszesz w których konkretnie schroniskach dostajemy karimati koc ? 

Kondratowa - do wzięcia karimata po prawej stronie od wejścia za szafką, koce dostępne w recepcji. 

Dolina Pięciu Stawów - za zapytaniem udostępniają maty i koce. Poza tym na poddaszu są materace. 

Morskie oko - w nowym schronie pytają czy masz śpiwór, jak nie dają koce (chyba odpłatnie). W wozowni z tego co pamiętam koce i karimaty dostępne w kantorku przy automacie vendingowym.

Ornak - rozdają na recepcji. Tam rzadko bywam, tak więc czy coś biorą za to nie wiem. 

Na Chochołowskiej chyba brak tego typu udogodnień. 

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz @Agent02 cieszę się że na początku mojej przygody z górami nie spotkałam kogoś takiego jak Ty bo pewnie ta przygoda szybko by się skończyła. Na szczęście spotkałam ludzi którzy w przeciwieństwie do Ciebie nie urodzili się wsz,ystkowiedzącymi i wszystkoumiejącymi geniuszami tylko zamiast prostacko wyśmiewać podzielili się swoją wiedzą. Mam też nadzieję nigdy na swojej drodze nie spotkać nikogo podobnego do Ciebie.

  • Lubię to ! 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.06.2021 o 10:24, J@n napisał:

A lubisz na twardym czy na miękkim?

Mnie tam ten zart się podobał ??‍♂️??‍♂️ 
No ale właśnie jeszcze tego nie wiem stad ten post. 

 

Dnia 26.06.2021 o 10:19, Agent02 napisał:

A mamusia nie wie?

Tego żartu z kolei nie rozumiem, ale to chyba dobrze dla mnie ?

 

56 minut temu, Agent02 napisał:

Znów muszę Cię zmartwić. Nie urodziłem sie wszystkowiedzącym i wszystkoumiejącym geniuszem. 

Im więcej lat jestem w Tatrach (kiedyś stale, teraz kilkanaście razy w roku), tym więcej  mam wobec nich pokory, tym bardziej mnie zaskakują i tym więcej czuję ile jeszcze do odkrycia przede mną. Nadymanie się z powodu swojej wiedzy czy doświadczenia (ciągle nabywanych) traktuję na równi z paradowaniem w mieście z liną na wierzchu plecaka.

Nie martw się, nie szukam towarzystwa ani nie poluję na kobiety w Tatrach ?

Mam takie, które nie wyobrażają sobie z nikim innym ? Jesteś agresywna, pochopna i krzywdząca w sądach.

Bądź zdrowa.

Skoro mówisz o pokorze to mój post nie powinien Cię dziwić. 

 

3 godziny temu, Agent02 napisał:

@Mnichu, widzę, że brak Ci konsekwencji, bo @Janowi już dałeś nieodwołaną żółtą kartkę za niepopełnione przewinienie z zastrzeżeniem, że następna? będzie czerwona ?

Ja tylko w swojej krótkiej, przejściowej, forumowej "karierze" zareagowałem na:

1. Nielojalne, publiczne traktowanie górskiego partnera (na co nikt nie zwrócił uwagi). Nie mogłem wziąć udziału w dyskusji zachwytu nad wyczynem, choćby z tego względu, że tę drogę przebył w swoim czasie ze mną mój siemioletni syn ?

2. Brak czytania ze zrozumieniem i skazanie @Jana za niepopełniony czyn, "bo @Jan taki jest" i zwróciłem uwagę, że w takiej sytuacji należałoby zachować się po męsku.

3. Niestosowność opisywania pozaszlaków w terenach nieudostępnionych.

4. Przejaw życiowej bezradności w dużej mierze cechującej młode pokolenie, któremu trzeba wszystko podstawić, które usiłuje osiągać cele najmniejszym kosztem, bez wysiłku, które jest słabe psychicznie, które ucieka od problemów, nie jest w stanie podjąć odpowiedzialności, żyje w równoległych rzeczywistościach (co mam założyć, jakie to, jakie tamto, a spać to na czym, którędy iść, a czy nie będzie trudno, pomóżcie mi, podpowiedzcie mi, ułóżcie mi trasę, itp.)

No cóż, taki jestem: lojalność, tym bardziej w górach, jest dla mnie podstawowym wymogiem; sprawiedliwość i honor traktuję jako nieodzowne męskie cechy; upowszechnianie pozaszlaków uważam za naganne i na bezradność, bezmyślność i lenistwo młodych w śmiesznych kwestiach reaguję alergicznie (zwłaszcza, że oni wybierają się w góry!).

I to wystarczy bym był określony jako niedowartościowany, hejter i takie tam. Zlitujcie się.

Można mi wyprzedzająco dać czerwona kartkę. 

Dla ułatwienia zdiagnozowania moich dolegliwości podpowiem, że na obecną rzeczywistość górsko-ludzką (tatrzańską) patrzę z perspektywy długich dziesięcioleci wszystkich możliwych, intensywnych aktywności. I bliższe prawdy byłoby stwierdzenie o frustracji niż o niedowartościowaniu?

Ps. W powyższej sytuacji rzuciliśmy z @Janem najstosowniejsze uwagi. Dające szansę na uruchomienie procesu samodzielnego myślenia w banalnej przecież sprawie. Uwagi krótkie i bez kontynuacji. Po co nakręcacie temat? Ten, a wcześniej inne? Chcecie się w ten sposób dowartościowywać??

 

 

Dzięki za lekcje o tym czym jest męskość i pokora. Wezmę sobie uwagi do serca. Aaa no i nie wiedziałem ze Tatry są placem boju rodem z filmu Szeregowiec Rayan.
 

A teraz czas na sprostowanie. 
kupuje zazwyczaj produkty wysokiej jakości. Szanuje swoje ciężko zrobione pieniadze, a brakuje mi doświadczenia dlatego zapytałem innych co by zrobili na moim miejscu. Na prawdę mam spory dylemat w wyborze materaca/maty. 
mialem nadzieje ze ktoś życzliwy napisze mi przykładowo posta. 
 

„słuchaj mam taki sam plecak, taka i taka mata mieści się w nim idealnie w taki i taki sposób, wartoby  rozważyć” 

 

lub

 

”wiesz co przestrzeliłem trochę z szerokością swojej maty, zwróć uwagę na to tamto czy na tamto” 

 

 

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że koledze  @Agent02 przyda się miesięczny urlop od forum. To dobry czas na odpoczynek, wyciszenie i refleksje. 
 
Pozostałych forumowiczów proszę o niekontynuowanie tej niepotrzebnej przepychanki. I jeszcze raz apeluje o trzymanie poziomu dyskusji i szacunek do innych rozmówców.

 

  • Lubię to ! 4
  • Przykro mi 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, elyankes napisał:

Mnie tam ten zart się podobał ??‍♂️??‍♂️ 
No ale właśnie jeszcze tego nie wiem stad ten post. 

Cześć @elyankes fajnie że się odezwałeś bo już myślałem

że wzorem kolegi @Daniel1997 robisz sobie jaja jak w temacie

Rozwój górski - Szlaki - Forum Tatromaniaka

moje pytanie wcale nie było żartem.

Na rynku są obecnie setki mat, materacy i materacyków - chyba wiesz jakiego potrzebujesz komfortu spania.

U mnie zmieniało się to z wiekiem, na początku miałem 2 kawałki folii i śpiwór, jeden rozkładałem na trawie, gałęziach w kolebie albo deskach schroniska, wchodziłem do śpiwora, głowę kładłem na wypchanym ciuchami worku od śpiwora albo plecaku i tak spałem. Jak padałżo to przykrywałem się drugim kawałkiem folii. Później był 10mm karimat kupiony na 9 dolarów na zgniłym zachodzie -matko jaki to był przeskok w komforcie, teraz używam mat samopompujących firmy THERM-a- REST, mniej wygodny model PRO LIte 3,8 a na dłuższe wyjazdy z namiotem kiedy nie muszę zbyt wiele nosić MONDO KING 3D

 

2 godziny temu, Mnich Moderator napisał:

Myślę, że koledze  @Agent02 przyda się miesięczny urlop od forum.

za całokształt czy za ostatniego posta w którym spokojnie i bez emocji przedtawił swój punkt widzenia, nikogo nie obraził, nikogo nie zaatakował personalnie, nie użył słów niecenzuralnych - jednym słowem nie złamał żadnego punktu regulaminu

 

oczywiście takie kwiatki przechodzą bez problemu, 

3 godziny temu, szesc_kolorow napisał:

@Agent02 zastanawiam się co jest większe ? Twoje ego, czy kij w dupie 

bezpośredni - chamski atak ad personam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.06.2021 o 20:29, J@n napisał:

Cześć @elyankes fajnie że się odezwałeś bo już myślałem

że wzorem kolegi @Daniel1997 robisz sobie jaja jak w temacie

Rozwój górski - Szlaki - Forum Tatromaniaka

moje pytanie wcale nie było żartem.

Na rynku są obecnie setki mat, materacy i materacyków - chyba wiesz jakiego potrzebujesz komfortu spania.

U mnie zmieniało się to z wiekiem, na początku miałem 2 kawałki folii i śpiwór, jeden rozkładałem na trawie, gałęziach w kolebie albo deskach schroniska, wchodziłem do śpiwora, głowę kładłem na wypchanym ciuchami worku od śpiwora albo plecaku i tak spałem. Jak padałżo to przykrywałem się drugim kawałkiem folii. Później był 10mm karimat kupiony na 9 dolarów na zgniłym zachodzie -matko jaki to był przeskok w komforcie, teraz używam mat samopompujących firmy THERM-a- REST, mniej wygodny model PRO LIte 3,8 a na dłuższe wyjazdy z namiotem kiedy nie muszę zbyt wiele nosić MONDO KING 3D

 

za całokształt czy za ostatniego posta w którym spokojnie i bez emocji przedtawił swój punkt widzenia, nikogo nie obraził, nikogo nie zaatakował personalnie, nie użył słów niecenzuralnych - jednym słowem nie złamał żadnego punktu regulaminu

 

oczywiście takie kwiatki przechodzą bez problemu, 

bezpośredni - chamski atak ad personam ?

Dzięki za pamięć ❤️

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie mi powiedzieć jak sprawa wygląda z wczesnym opuszczeniem schroniska ? W sensie wyjścia np o 4 na wschód. Wstajesz i wychodzisz ?

Wiem,wiem pytanie z tych głupich ale podobnie jak kolega @elyankes będziemy z koleżanką pierwszy raz nocować w schronisku więc jeśli mogę zapytać osób doświadczonych, pytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...