Skocz do zawartości

Wschód Słońca w górach


Anula

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...
2 godziny temu, wjesna napisał:

Panie @Mnich ModeratorMnichuModeratorze cosik się migasz od odpowiedzi.  Bo pomyślę, że jedyne co lubisz ze Stachury to Siekierezadę w Cisnej  ?

 

Ja się migam? Skądże. Dopiero pracę skończyłem. I już śpieszę z odpowiedzią. 

Moja miłość do twórczości Steda zaczęła się już w ogólniaku - w moim kręgu Siekierezada, czy Cała Jaskrowość były książkami wręcz kultowymi. Później, już na studiach, zachwyciłem się jego poezją. A że jestem z wykształcenia filologiem polskim, czasu na czytanie miałem sporo ?

Tak, Stachura, podobnie jak Hłasko, Wojaczek, Bursa - to mój absolutny, literacki top. Stąd też pewnie moja słabość do Starego Dobrego Małżeństwa. Nie wiem, czy wiesz, ale na yt można znaleźć takie perełki,  jak np. ta: 

https://www.youtube.com/watch?v=MYl6enYC8aA

A teraz pozwól, że zakończę swój wpis moim ulubionym cytatem Steda: 

Człowiek człowiekowi wilkiem!
Lecz ty się nie daj zwilczyć!

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mnich Moderator napisał:

Ja się migam? Skądże. Dopiero pracę skończyłem. I już śpieszę z odpowiedzią. 

Moja miłość do twórczości Steda zaczęła się już w ogólniaku - w moim kręgu Siekierezada, czy Cała Jaskrowość były książkami wręcz kultowymi. Później, już na studiach, zachwyciłem się jego poezją. A że jestem z wykształcenia filologiem polskim, czasu na czytanie miałem sporo ?

Tak, Stachura, podobnie jak Hłasko, Wojaczek, Bursa - to mój absolutny, literacki top. Stąd też pewnie moja słabość do Starego Dobrego Małżeństwa. Nie wiem, czy wiesz, ale na yt można znaleźć takie perełki,  jak np. ta: 

https://www.youtube.com/watch?v=MYl6enYC8aA

A teraz pozwól, że zakończę swój wpis moim ulubionym cytatem Steda: 

Człowiek człowiekowi wilkiem!
Lecz ty się nie daj zwilczyć!

 

Czuję  się z lekka zmieszana,wstrząśnieta jak bondowska wódka z martini. Zaskoczyłeś mnie odpowiedzią, chyba będę Ci od dziś mówić,,mistrzu" ?

Tej wersji piosenki nie znałam,  choc sama piosenke jak najbardziej. Gdybym poszła na strych to pewnie znalazłbym kasetę albo dwie sdm.  Byli Kiedyś chętnie sluchani.

Lubisz postacie niepokorne  ? Stachurę lubię, Wojaczka wybiórczo, bo bywał trudny, ale i piękny bo niewiele jest autorów  czegoś tak pięknego jak ,,Prośba ". Natomiast Hłasko- czapki z głów.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, wjesna napisał:

Czuję  się z lekka zmieszana,wstrząśnieta jak bondowska wódka z martini. Zaskoczyłeś mnie odpowiedzią, chyba będę Ci od dziś mówić,,mistrzu" ?

Tej wersji piosenki nie znałam,  choc sama piosenke jak najbardziej. Gdybym poszła na strych to pewnie znalazłbym kasetę albo dwie sdm.  Byli Kiedyś chętnie sluchani.

Lubisz postacie niepokorne  ? Stachurę lubię, Wojaczka wybiórczo, bo bywał trudny, ale i piękny bo niewiele jest autorów  czegoś tak pięknego jak ,,Prośba ". Natomiast Hłasko- czapki z głów.

Jedna, drobna uwaga. Ten śpiewający z linku Pan to sam Mistrz Sted. I jego możemy tak tytułować. Bo ja tu tylko sprzątam. Od czasu do czasu poczytam coś mądrego, obejrzę coś wartościowego, posłucham czegoś wzruszającego. A jak mam dosyć wielkomiejskiego zgiełku pakuje plecak i ruszam tam, gdzie wyżej ?

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Mnich Moderator napisał:

Jedna, drobna uwaga. Ten śpiewający z linku Pan to sam Mistrz Sted. I jego możemy tak tytułować.

Myślę, że lepiej  że się skupił na pisaniu ?

8 godzin temu, Q'bot napisał:

Skrótowiec brzmi jak nazwa jakiegoś przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej ?

Dla naszego pokolenia brzmi tak, że każdy wie o co chodzi. 

10 godzin temu, OTTO napisał:

Ja również w latach 90 z chęcią, w ręcz w kółko słuchałem SDM

Fajne to  byly czasy. To znaczy czasy jak czasy, same w sobie niezwykle nie były ale ta młodość.... Jak to śpiewał  Gawliński,,muzyka była dla nas wszystkich jak bóg, było szaleństwo dusz.."

 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.11.2022 o 14:37, Zośka napisał:

Ja też często do niego wracam i ciągle nie mam dość?

Jego pisanie się nie starzeje,  zauważyłaś?  Czasem trudno czytać stare  książki, bo tam już nie używane teraz słowa,  czasem trzeba się trochę z tym językiem pomęczyć,  a przez jego opowiadania się płynie. 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...