Skocz do zawartości

Wschód Słońca w górach


Anula

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wyżej ? zawsze marzyło mi się zobaczyć wschód słońca w Tatrach. Na którymś ze szczytów. 

O której najlepiej wyjść i skąd, nocleg w schronisku czy niekoniecznie?

Co mieć ze sobą ? 

I pytanie rzeka - gdzie można zaobserwować najpiękniejsze wschody słońca.  

Wszelkie rady i zdjęcia mile widziane ?

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wschód słońca to miałem okazję podziwiać w Dolinie Pięciu Stawów. Zdjęcie wrzucałem jakiś czas temu, nie oddaje całości tego co widziałem. Przepiękny widok, poranek, dźwięki, światło....

20160908_061846.thumb.jpg.85930bbd19c43d6f5287d93aab36a73b.jpg

Ogólnie to koło godziny 16stej ruszyłem z Palenicy do schroniska w owej dolinie. Tam bez wcześniejszego zamawiania pokoju, znalazłem się na tzw "ziemi". Było dość ciepło a w środku tłoczno wiec noc spędziłem tuż przed schroniskiem.

20160908_052052.thumb.jpg.9ce4c8592f044499c960c2f55b813b27.jpg

Jakoś specjalnie się na to nie przygotowałem. Coś na ząb, woda ręcznik, śpiwór, czyli taki minimalistyczny standard. Po wschodzie można by było śmiało schodzić. Ja miałem jeszcze inne plany ....

Więc możesz spróbować coś w tym stylu jak na początek. 

 

Sam też ostarnio myślę nad wschodem gdzieś wyżej więc czekam na rozwinięcie tematu xd

 

 

Edytowane przez patrykbala.89
  • Lubię to ! 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew ?

W planach na przyszły rok mam wschód słońca na Babiej Górze (z noclegiem w schronisku). 

Na Tatry nie mam właśnie pomysłu. Jak to logistycznie rozgryźć, żeby znaleźć się na szczycie tuż przed świtem. W miarę szybko i oczywiście bezpiecznie  

Nie chodziłam po ciemku po Tatrach nie licząc asfaltu do Morskiego Oka. 

@Tatromen zdjęcia cudowne. Przeżycie za pewne też ? zazdroszczę ?

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie im szczyt bardziej wybitniejszy tym lepszy na wschód. Nie byłem na żadnym wschodzie w Tatrach(jeszcze) ale wydaje mi się że szczyty wysokich tatr mocno przeszkadzają w całym spektaklu, oczywiście świadomość bycia w Tatrach na wschodzie jest super, no i morze chmur czyli inwersja która na jesień dość często się zdarza, robią swoje. Osobiście dla mnie najpiękniejszym wchodem ( na który się spóźniłem ciut) był zimowy wschód na Wielkim Choczu a jako że góra nie dość że jest mocno wybitna, to posiada piękną galerię o północno-wschodniej wystawie, do tego jest w środku 3 pasm górskich (po lewej Tatry, po prawej Niźne Tatry a za plecami Wielka Fatra). Według mnie nie ma lepszego miejsca na podziwianie wschodu, ale może się mylę, bo jeszcze z 2 lata temu nie miałem pojęcia o istnieniu tej góry, więc warto szukać ! :classic_rolleyes:
 

52320316_289788658380591_7511897946732888064_n.jpg

52368382_305990853605338_2091587655119667200_n.jpg

52948701_2302983593293547_1616171694991343616_n.jpg

51723346_2143662182610768_6074029680141271040_n.jpg

Edytowane przez Marcin.bb
  • Lubię to ! 8
  • Wow 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich.

To mój pierwszy post na tym forum, więc zacznę od przedstawienia się. Mam na imię Piotrek, jestem raczej amatorskim górskim wędrowcem, moje buty zapewne są znacznie mniej schodzone niż większości forumowiczów ? Tatromaniaka czytam już od dłuższego czasu, ale na forum zdecydowałem się zalogować dopiero teraz, gdyż temat mnie bardzo ciekawi.

W kwestii wschodów słońca mam dwie wątpliwości. Pierwsza z nich to taka, że by wejść jeszcze przed świtem na szereg szczytów, szczególnie w Tatrach, należy złamać zakaz nocnego poruszania się po szlakach, tak? Nikt się tym zbytnio nie przejmuje?

Post uzupełnię zdjęciem mojego pierwszego (jak dotąd jedynego) wschodu słońca, widzianego ze Szrenicy. Trasa była w pełni legalna, a pokonałem ją nocą samotnie (bywały momenty, że miałem pełne portki) ? Wschód nie jest jakiś wybitny, ale zazwyczaj "pierwszy raz" nie jest jakiś spektakularny. Apetyt na kolejne został ?

 

 

IMG_20190525_041919.jpg

IMG_20190525_050008.jpg

IMG_20190525_051113.jpg

Edytowane przez Pietrek_1
Dodałęm jeszcze dwa zdjęcia :)
  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, chyba zadałem złe pytanie :classic_blink:

To druga wątpliwość - myśląc o wschodzie słońca na jednym z tatrzańskich szczytów zawsze obawiałem się spotkania z misiem na szlaku idąc w górę. Czy są na to jakieś bezpieczne sposoby? Czytałem różne poradniki, jak się zachować, ale tak z doświadczeń własnych jakieś podpowiedzi?

pozdrawiam ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, Pietrek_1 said:

O tym zakazie, to ja tak na poważnie chciałem zapytać. Prawo to prawo, nie? Ale chyba wyszło na to, że to jakaś podpucha czy coś i nikt nic o tym nie wspomniał. Nie było pytania ?

 

Jest zakaz przemieszczania się po szlakach od zmierzchu do świtu - nie chcąc łamać zapisów regulaminu wystarczy się przemieszczać poza szlakiem.

W okresie od liściopada do marca takowy zakaz nie obowiązuje, więc możesz wtedy dreptać nawet oficjalnym szlakiem (z nartami to nawet poza)

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się ostatnio zaznać wschodu słońca na Rysach coś pięknego:) ta złota godzina przed wschodem również magiczna, chociaż było trochę chmur jednak na sam wschód odpuściły troszeczkę ,ilość osób na szczycie niewielka hehe ja kolega i jeden nieznajomy:) Od strony technicznej to dzień wcześniej podeszliśmy do schroniska Chaty pod Rysami nocleg następnego dnia o 5 rano z latarkami ruszyliśmy na szczyt według mapy 45 min nam zajęło 1;15min na Szczycie byliśmy 6;15 spotkaliśmy nieznajomego który wyszedł ze swojego śpiwora:) (fajna opcja) trasa od schroniska do szczytu nie jest trudna spokojnie da się bezpiecznie dojść do Szczytu. Na pewno powtórzymy coś podobnego ,ale z noclegiem pod chmurką:)

IMG-20190930-WA0150.jpg

IMG-20190930-WA0169.jpg

Edytowane przez Tomasz
  • Lubię to ! 9
  • Wow 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...