Skocz do zawartości

Szlaki oraz schroniska


Michał1987

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Zwracam się z prośbą o pomoc i wsparcie wiedzą.

Wybieramy się z małżonką w Tatry pod koniec maja / początek czerwca. Żona była ze mną w Tatrach dotychczas jedynie zimą, spacerowaliśmy bardzo łatwymi szlakami, tj. Dolina Kościeliska, Morskie oko itp. W tym roku z uwagi m.in. na pandemię zaplanowaliśmy odwiedzić Zakopane wiosną. Ja bywałem już w Tatrach w kwietniu / maju wiele razy, pokonałem masę przepięknych i ciekawych szlaków. Niestety w tym roku prognoza pogody na nasz wypad nie napawa optymizmem - średnio 12 stopni Celsjusza oraz nieustanny deszcz, a w wyższych partiach gór - zalegający śnieg.

Pierwsza kwestia o którą chciałem podpytać, to jakie ciekawe szlaki polecicie biorąc pod uwagę prognozowane warunki pogodowe.

Planowaliśmy - m.in. Dolina pięciu stawów, Rusinowa Polana, Sarnia skała.

Jak tylko dowiedzieliśmy się o pogodzie, zakupiliśmy niezbędną nieprzemakalną odzież / obuwie górskie, ale myślę, że brakuje nam doświadczenia. Nigdy nie byliśmy w Górach w takich warunkach pogodowych, a o nieszczęście łatwo.

Myśleliśmy też o dłuższym wypadzie wraz z noclegiem w Schronisku i teraz pojawia się drugie pytanie - czy Schroniska aktualnie działają? Są szanse na nocleg w wynajętym pokoju (nie podłoga)? Na wielu stronach internetowych schronisk brakuje aktualnych informacji. Zanim zacznę dzwonić po wszystkich pomyślałem, że Was zapytam, może ktoś się orientuje?

Będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki,

Pozdrawiam!

Michał

Edytowane przez Michał1987
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz jak na razie potwierdzalność prognozy na meteoblue to ok 20% więc ciężko coś powiedzieć . Co do szlaków to w tym dziale  np tu https://forum.tatromaniak.pl/index.php?/topic/1821-gdzie-można-wybrać-się-25go-maja-na-amatorską-i-malowniczą-trasę-w-góry/ masz kilka propozycji. Jeśli obawiasz się że może być za trudno to może rozważ inne góry. W okolicy zakopanego jest sporo fajnych  miejsc gdzie zazwyczaj jest kilka stopni cieplej, a jeśli żona ma niewielkie doświadczenie to może lepiej gdzieś gdzie jest trochę łagodniej a też ładnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Agent 01akurat w tym przypadku nie zgodzę się z Tobą , nie wszyscy urodzili się będąc znawcami gór. @Michał1987 nie zadał pytania typu:,,Hej wszystkim , właśnie zaczynam swoją przygodę z górami i w tym tygodniu wchodzę na Rysy. Jak myślicie będzie mi ładniej w kurtce Northface czy Wolfskina,, . On wykonał pewną pracę planistyczną ale zaniepokojony prognozą pogody  postanowił zasięgnąć opinii czy jego pomysły są bezpieczne i ewentualnie jakie są bezpieczne alternatywy. Chyba wszyscy wiemy jaki mogą być konsekwencje utraty orientacji  np . na Czerwonych Wierchach.Moim zdaniem udzielenie mu takich informacji jest jak najbardziej zgodne z górską etyką . Czyż nie nakazuje ona pomagać sobie na szlaku ? Przynajmniej ją ją tak rozumiem. Mnie też ktoś kiedyś uczył co to poziomica i co to jest prusik, tylko że nie przez internet bo on wtedy był pomysłem na wojskową sieć łączności.No chyba ,że przyjmujemy założenie że jesteśmy w strefie śmierci i kto nie maszeruje ten ginie.

Jest jeszcze jeden aspekt , z postu @Michał1987można wywnioskować , że szanowna małżonka w ogóle zaczyna przygodę z górami i kolega ją usiłuje wkręcić w tą zabawę. W takiej sytuacji jakiekolwiek nie powodzenie może mieć konsekwencje znaczenie poważniejsze niż załamanie pogody na Przęłeczy pod Chłopkiem?

 

  • Lubię to ! 7
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Zośka napisał:

@Michał1987 ja chciałabym Was namówić na wycieczkę do Doliny Gąsienicowej. Dojście jest dość łatwe i przyjemne a dolina przepiękna. Widoki na Świnicę, Kościelce i Orlą Perć zapierają dech. 

Zdecydowanie zgadzam się z @Zośka

Hala Gąsienicowa jest piękna o każdej porze roku.

Najlżejszy szlak ,spacerowy wręcz prowadzi z Brzezin.

Ja najbardziej lubię ten przez Dolinę Jaworzynki?

Edytowane przez Andzia
  • Lubię to ! 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Agent 01 napisał:

Chyba Orla Perć to z Gąsienicowej jest wogóle niewidoczna ☺️

Poprawię się więc. Z Doliny Gąsienicowej widoczne są szczyty i przełęcze przez które przebiega szlak Orlej Perci ?. Mam nadzieję że to satysfakcjonujące sprostowanie?. Gdybym była upierdliwa to poprawłabym Twoją wypowiedź  (w ogóle pisze się osobno) ale nie jestem?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Agent 01 napisał:

Szanowny Kolego, ja w żadnym razie nie odnosiłem się ani nie oceniałem wpisu @Michał1987!!!

Dopiero teraz przeczytałem go dokładniej i jest ze wszechmiar logiczny.

Niepotrzebnie tylko zareagowałem na Orlą Perć ☺️ Reszta to uwagi natury ogólnej tylko w reakcji na wpisy @Luk_ Można prześledzić.

Ale cieszę się, że Twój wpis podobał się Forumowiczom.

 

W takim razie źle Cię zrozumiałem. Postu nie pisałem w celu przypodobania się komukolwiek  , po prostu tak myślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Michał1987 na deszczową pogodę zawsze można przejść Drogą nad Reglami np. Od Kalatówek do Strążyskiej. Na deszcz się nada traska  przez Nosal na Kopieniec i do Olczysk. W sumie dla mnie zawsze opcją jest Kościeliska, choć jak piszesz już byliście. Zawsze można full wariant ze Stołami, Wąwozem i jaskiniami. Dzień przeleci ?

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Koleżanki i Koledzy za wsparcie i masę inspiracji!

Część z nich wpisałem już w nasz tegoroczny grafik, a w kilku przypadkach upewniłem się, że warto spróbować?

@Andzia @Zośka Hala Gąsienicowa przez Dolinę Jaworzynki - zapowiada się przecudnie

@jaaga76 Jaskinie mieliśmy na liście rezerwowej, dzięki Tobie wskoczyły do głównego menu ?

@barbie609 Czytałeś między wierszami jak nikt inny i wielkie pokłony za to. Obawiałem się (i wciąż nie pozbyłem się tego uczucia), że byle łańcuch spotkany w deszczu po drodze albo wywinięty orzeł na błotku może zatrzymać (delikatnie rzecz ujmując) moją lubą w dalszym pogłębianiu miłości do Gór - a tego nie chcemy.

@Luk_ Nie miałem świadomości, że Schroniska są tak oblegane, w przyszłym roku weźmiemy to pod uwagę i zaplanujemy wszystko wcześniej, dzięki ogromne!

@Agent 01 Dzięki Tobie wiem, że Orlej Perci nie widać z Gąsienicowej, ale mimo wszystko można wskazać palcem i powiedzieć - "tam jest" ?

Dziękuję raz jeszcze wszystkim i każdemu z osobna, do zobaczenia na szlaku! ?

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Agent 01 napisał:

 

Jeśli będziesz z małżonką, to postaw przede wszystkim na górski romantyzm. Nie góry, a ją uczyń najważniejszą w górach.

Wówczas to, co między Wami, wzniesie Was na najwyższe szczyty. Te tatrzańskie 

Święta racja ?! @Michał1987 powyższe to klucz do gór ? ,powodzenia!

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

9 godzin temu, Michał1987 napisał:

Dziękuję Koleżanki i Koledzy za wsparcie i masę inspiracji!

Część z nich wpisałem już w nasz tegoroczny grafik, a w kilku przypadkach upewniłem się, że warto spróbować?

@Andzia @Zośka Hala Gąsienicowa przez Dolinę Jaworzynki - zapowiada się przecudnie

@jaaga76 Jaskinie mieliśmy na liście rezerwowej, dzięki Tobie wskoczyły do głównego menu ?

@barbie609 Czytałeś między wierszami jak nikt inny i wielkie pokłony za to. Obawiałem się (i wciąż nie pozbyłem się tego uczucia), że byle łańcuch spotkany w deszczu po drodze albo wywinięty orzeł na błotku może zatrzymać (delikatnie rzecz ujmując) moją lubą w dalszym pogłębianiu miłości do Gór - a tego nie chcemy.

@Luk_ Nie miałem świadomości, że Schroniska są tak oblegane, w przyszłym roku weźmiemy to pod uwagę i zaplanujemy wszystko wcześniej, dzięki ogromne!

@Agent 01 Dzięki Tobie wiem, że Orlej Perci nie widać z Gąsienicowej, ale mimo wszystko można wskazać palcem i powiedzieć - "tam jest" ?

Dziękuję raz jeszcze wszystkim i każdemu z osobna, do zobaczenia na szlaku! ?

@Michał1987 jak będziecie już na Hali polecam pójść jeszcze nad Czarny Staw Gąsienicowy.

Widoki cudne a tylko 30 minut drogi od schroniska. Warto dopytać przed wyruszeniem o warunki na szlaku.Wczoraj w drodze nad Staw sporo mokrego,śliskiego śniegu zalegało.Raczki bardzo pomagają(możecie wypożyczyć) i czujecie się stabilniej. Udanej wycieczki Wam życzę ?

 

20210526_115804.jpg

Edytowane przez Andzia
  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Michał1987 a ja dalej Cię namawiam na wzięcie pod uwagę , oczywiście w razie naprawdę ciężkich warunków , sąsiednich pasm. Tym bardziej że pogoda może być tam inna . Np  wg meteoblue w niedzielę w Kościeliskiej leje a Pieninach i Gorcach jest szansa na lekkie rozpogodzenia.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witajcie, pozwolę się podpiąć z pytaniem by nie duplikować wątków: 

czy w kwestii udzielania gleby w polskich schroniskach zaszły jakieś zmiany na plus?

Są szanse (choć nie przesądzam sprawy), że na dniach będę miał opcję krótkiego ~5 dniowego totalnie spontanicznego wyskoku w Tatry, stąd chciałbym się nieco rozeznać jakie trasy na parodniowy wypad rozplanować, w sensie jakie schroniska mogę rozważać pod kątem udzielania już noclegu zastępczego by nie musieć nocować z miśkami?. Pozdrawiam

Edytowane przez Thomson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oficjalnie lepiej nie pytać...

Jeśli zajdziesz do schroniska po zmroku na 90% udzielą Ci gleby, jeśli nie będzie wolnych pokoi - jeśli jakimś cudem będą, bo np. niedźwiedź zjadł ich zawartość, wtedy zaproponują Ci łóżko. 

Mnie się zdarzało iż sami proponowali glebę, gdy wchodziłem nocą do schronisk np. rozmrozić baterie/obiektyw.

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez telefon w 100 procentach schronisk dowiesz się, że nie ma gleby (bo to jest nocleg awaryjny). Wszędzie poza Murowańcem nie powinni Cię wygonić jeśli przyjdziesz zmęczony i blisko wieczora. Nawet jak przyjdziesz po zmroku, recepcja będzie zamknięta to kładziesz się gdziekolwiek i informujesz następnego dnia. No chyba że wychodzisz na wschód i nie wracasz to warto przy następnej okazji dać mały napiwek. ?

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Q'bot , @Mateusz Z bardzo dziękuję.

14 godzin temu, Mateusz Z napisał:

Przez telefon w 100 procentach schronisk dowiesz się, że nie ma gleby (bo to jest nocleg awaryjny).  

Zgadza się - tak było w ubiegłym roku (kiedy już cudem w którymkolwiek telefon odebrano), ale i w tym roku praktyka jest ta sama, stąd chciałem dodatkowo dopytać praktyków "pośredników" tutaj.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, barbie609 napisał:

Przypominam tylko  nieśmiało ,że parkingi ,,parkowe,,są płatne a nie strzeżone ,obszary te podejrzewam nie są rutynowo patrolowane a włamania sie zdarzają.

Nie wiem jak jest teraz, ale jeszcze kilka lat temu na Palenicy ktoś dyżurował non stop, a samochody zostawiane na kilka dni stały w jednym miejscu, tuż za "budką parkingowych" ogrodzone nawet "elektrycznym pastuchem". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Q'bot napisał:

Ja praktykuję, lecz dotrzeć np. do Prybyliny, to spore wyzwanie logityczne... Z bliżej nieokreślonych przyczyn -  bopo co komu stopięćdziesiąt marszrutek do Kościeliska czy Kuźnic, przy równoczesnym braku dojazdu na Słowację?

Niestety, busiarze to prywatni przedsiębiorcy, więc musi im się ten interes opłacać. I jeżdżą głównie tam gdzie chcą dotrzeć masy, w odpowiednich dla tychże mas porach. A że nie są zorganizowani w sensowną całość to wciąż jest jak jest.

I dopóki lokalne władze się za to konkretnie nie wezmą, to nic się nie zmieni. 

Marzy mi się taki system połączeń dookoła Tatr, z logicznym i przejrzystym rozkładem, jednym biletem, rezerwacją przez neta itp itd. Tak żebym mógł z dowolnego miejsca rano/o świcie wyruszyć i wieczorem/w nocy wrócić nie stresując się myślą "czy będzie jeszcze jakiś bus". 

Marzy mi się ... od ponad 20 lat. I dlatego wciąż przyjeżdżam znad morza samochodem - dobrze że chociaż na tym etapie podróż jest coraz przyjemniejsza, zamiast 12-15 godzin niebezpiecznymi drogami, tak jak to było jeszcze w latach 90-tych, teraz jadę około 7 godzin, praktycznie non stop autostradami/ekspresówkami, nie licząc fragmentów Zakopianki i miejsc budowy ostatnich odcinków A1.

Edytowane przez Jędrek
  • Lubię to ! 3
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Luk_ napisał:

Kurczę, ja to myślę, że najlepszym rozwiązaniem to by była taka elektriczka polsko-słowacka dookoła Tatr ? Ale to lobby "busiarskie" na coś takiego na pewno się nie zgodzi, chociażby po polskiej stronie... Dutki, dutki ?

Elektricka jeżdżąca dookoła Tatr i łącząca wyloty dolin i większe miejscowości podtatrzańskie - byłoby idealnie. Ale tego raczej nie dożyję, chyba że medycyna naprawdę mocno się rozwinie w najbliższych dziesięcioleciach. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minutes ago, Jędrek said:

Niestety, busiarze to prywatni przedsiębiorcy, więc musi im się ten interes opłacać.

No tak na chłopski rozum trzeba rozszerzać ofertę, tam gdzie obecna niedomaga, a nie tam, gdzie mnóstwo konkurencji? ?

Na Słowacji latem połowa rejestracji to PL, czyli zapotrzebowanie jest... Albo inaczej - skoro mało kto chce turystów wywieźć spod dworca PKP/PKS na południe Tatr, to należy tych turystów przekonać by sami chcieli tam ruszyć ? Coś na zasadzie "Musisz kupić co roku nowy telefon, przecież nie będziesz gorszy od somsiada!"

Władzom to jest raczej na rękę, by kapitał pozostawał w powiecie, więc inicjatywy z ich strony spodziewałbym się najmniej...

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...