Skocz do zawartości

Lubię Chochołowską!


vatra

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ma w Tatrach takich miejsc, których nie lubię. Dolina Chochołowska też nie jest takim miejscem! Może trochę dziwny początek ale chyba dla wielu dosyć oczywisty. Ta przydługawa i przynudnawa dolinka wygrywa wszelkie rankingi najbardziej nielubianych miejsc w Tatrach i wielu tatromaniakom kojarzy się tylko z uciążliwą koniecznością pokonania jej w drodze ku malowniczym szczytom Zachodnich Tatr.

Tym razem poszłam tam, żeby zobaczyć na własne oczy najsławniejsze w Polsce krokusy? Byłam dosyć mocno rozczarowana niewielką ilością tychże kwiatków i stwierdziłam z dumą że u mnie w Gorcach, na polance za domem kwitną takie same a nawet ładniejsze, tyle że mniej ofotografowane.

Ale wracam do tematu bo krokusy to tylko pretekst do odwiedzin tego uroczego miejsca.

Rankiem dolina była prawie pusta, jakieś pojedyncze osoby na szlaku dawały mi trochę poczucia bezpieczeństwa bo wędrowałam tym razem sama. Rześkie, czyste powietrze, słońce rozsypane w potoku, ptaki, których śpiew zagłuszał tylko wartki szum wody i pomalowane jeszcze na biało zachodnie szczyty... było pięknie!!! Poniżej kilka fotek, które jak zwykle tylko w części oddają cały urok tego miejsca ale może dzięki nim chociaż ktoś jeden powie: O, jaka cudna jest ta Chochołowska!

IMG_20210505_150234.jpg

IMG_20210505_150157.jpg

IMG_20210505_150144.jpg

IMG_20210505_150059.jpg

IMG_20210505_150003.jpg

IMG_20210505_145646.jpg

IMG_20210505_145614.jpg

IMG_20210505_145331.jpg

IMG_20210505_145257.jpg

IMG_20210505_145243.jpg

IMG_20210505_145224.jpg

IMG_20210505_062727.jpg

IMG_20210504_194900.jpg

Edytowane przez vatra
  • Lubię to ! 8
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, vatra napisał:

Byłam dosyć mocno rozczarowana niewielką ilością tychże kwiatków

I jakieś  takie  mizerne, połamane. 

33 minuty temu, vatra napisał:

O, jaka cudna jest ta Chochołowska!

Patrzę  na Twoje  zdjęcia  i muszę  powiedzieć: o  jaka cudna jest  ta Chocholowska!

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż za kontrowersyjny tytuł ? Krokusy cherlawe, bo je chyba śnieg wcześniej przysypał ? Przyznam, że jestem z opcji Chochołowskich sceptyków, ale o ile samo przejście doliną uważam za skrajnie nudne, tak Polana Chochołowska jest całkiem urokliwa. No i dla szarlotki z jagodami zawsze się warto przejść?

  • Lubię to ! 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, vatra napisał:

Rześkie, czyste powietrze, słońce rozsypane w potoku, ptaki, których śpiew zagłuszał tylko wartki szum wody i pomalowane jeszcze na biało zachodnie szczyty... było pięknie!!!

@vatra Twoje piękne opisy i niezwykłe fotki sprawiają, że Chochołowska staje się znacznie fajniejsza i ciekawsza niż jest w rzeczywistości. ☺️? 

4 godziny temu, vatra napisał:

O, jaka cudna jest ta Chochołowska!

Osobiście miałem do niej stosunek raczej neutralny, ale po Twojej relacji, ? tak mam właśnie ochotę powiedzieć ☺️. A szarlotka najlepsza ?

  • Lubię to ! 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Krzysiek Zd napisał:

Chochołowska staje się znacznie fajniejsza i ciekawsza niż jest w rzeczywistości. ☺️? 

Jeżeli tylko czas i warunki na to pozwalają dobrze jest pospacerować na spokojnie nawet w znane miejsca i poszukać takich perełek, nacieszyć się nim, docenić. Poza tym wiadomo że jak się robi zdjęcia to czasem kilka sekund ( czasem kilka kroków) odpowiedniego światła decyduje o ich jakości.

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ją lubię, ale raczej kiedy idę do góry. Nie przepadam, kiedy idę w dół ? Ostatnio odkryłam, że latem kiedy wypożyczy się rower na cały dzień i po zejściu z gór można Chochołowską zjechać, to jest baaaaardzo przyjemna! ? I większość schodzących pyta skąd masz ten rower, z taką zazdrością (?) w oczach ?

  • Lubię to ! 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szlam  wczoraj Chocholowską. Nawet  stałam po bilet  w tej drugiej  kolejce, myśląc, że chyba wszyscy  zobaczyli zachwyt@vatra ta doliną  i ruszyli by ją zobaczyć.  Ścięte  drzewa,  polanki, teren przy potoku wszystkie  te miejsca  zajęte  ludźmi. Tak pomyślałam, że tak naprawdę to dobrze świadczy o ludziach,  że zamiast  siedzieć w domu przyjeżdżają  tutaj, idą kilka  kilometrów,   żeby  zobaczyć kwiatki, jakie pewnie  mają  na trawniku  przed domem. 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra żeby @vatranie wpadłą w depreche,ze tylko ona dostrzega urodę Chochołowskiej oświadczam ,że moja lepsza połowa też ją lubi a ja przyznaję że chociaż jej nie lubie to czasem jest prawie ładna.

voila  oto Chochołowska 17.01 2021r.

 Dla ułatwienia dodam że było około -12C

IMG_4804.thumb.jpg.d43e6c4bb0c0ac3ba7f6e4e1ea4cd5fb.jpgIMG_4806.thumb.jpg.da9d3b95996673823bcd62624ab3401b.jpgIMG_4814.thumb.jpg.d93bdfdbb3c14ec36d046791d3aa1900.jpgIMG_4821.thumb.jpg.420441d807c364b460d698e0116dc35e.jpgIMG_4824.thumb.jpg.354647d18c2f5f85ef80441f0b365fdd.jpgIMG_4834.thumb.jpg.30008f2ac203c2937562c47b1bc55202.jpg

 

 

  • Lubię to ! 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, wjesna napisał:

wszyscy  zobaczyli zachwyt@vatra ta doliną  i ruszyli by ją zobaczyć. 

@wjesna bardzo bym się cieszyła gdyby tak było. Gdyby się zniechęcili do chodzenia po górach czytając nasze krytyczne komentarze to byłoby raczej smutne. Staram się omijać tłumy i nie chodzę w pogodne weekendy na popularne szlaki ale też rozumiem ludzi, którzy z różnych powodów chodzą jak chodzą. 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, barbie609 napisał:

No dobra żeby @vatranie wpadłą w depreche,ze tylko ona dostrzega urodę Chochołowskiej

Spoko @barbie609? ja po prostu kocham przyrodę i dostrzegam jej urodę nawet tam gdzie inni tylko liczą kilometry. Tak już mam i ani myślę tego zmieniać. Lubię puste szlaki (wystarczy wyjść wcześnie rano) kiedy idę z kimś, natomiast zdarza się też że chodzę sama wtedy zdrowy rozsądek ( używam) podpowiada żeby iść tam gdzie czasem pojawia się człowiek a nie tylko niedźwiedź ? Twoja zimowa Chochołowska jest super? gratulacje dla żony!

@Zośka zdjęcia robi się sercem a nie aparatem ?

Edytowane przez vatra
  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@vatra ja mogę  w weekendy, nie mogę  w tygodniu.  Latem staram siebie wyjść wcześnie, bo boję się burz i dlatego po południu  wolę być juz w odwrocie.  Zimą  zaczynam później. Tak czy inaczej,  to zawsze weekendy, zwłaszcza  letnie  obfitujące w ludzi. Czasem jest  zabawnie,  bo idąc obok  innych można  coś fajnego  usłyszeć.  Np ostatnio w Chocholowskiej  szedł.pan z panią wiek ok.35- 40 lat i on całował jej dłonie  i mówił do niej wierszem. Piękne  to było. 

Dobrze,  że ta Dolina jest taka  długa, bo dla wszystkich starczy miejsca. 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, vatra napisał:

po prostu kocham przyrodę i dostrzegam jej urodę nawet tam gdzie inni tylko liczą kilometry. Tak już mam i ani myślę tego zmieniać.

@vatra I bardzo dobrze nie zmieniaj, ? bo mało jest ludzi, którzy w taki sposób jak właśnie Ty potrafią dostrzec, uchwycić a potem jeszcze tak pięknie poetycko opisać te czasami ukryte uroki tatrzańskiej (i nie tylko) przyrody. ?

  Ps. A czym robisz te super fotki oprócz oczywiście ..... ♥️ ?

Edytowane przez Krzysiek Zd
  • Lubię to ! 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, wjesna napisał:

Tak czy inaczej,  to zawsze weekendy, zwłaszcza  letnie  obfitujące w ludzi.

@wjesna właśnie dlatego zawsze staram się jakoś zrozumieć tych którzy idą "tworząc tłum" bo może nie mogą inaczej. Nie popieram bezmyślności, "lajkowiczów" i innych... ale też nie znając powodów nie oceniam. 

@Krzysiek Zd zdjęcia robię telefonem chociaż przyznam że szukałam modelu z dobrym aparatem i chyba trochę się udało. 

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, vatra napisał:

@wjesna właśnie dlatego zawsze staram się jakoś zrozumieć tych którzy idą "tworząc tłum" bo może nie mogą inaczej. Nie popieram bezmyślności, "lajkowiczów" i innych... ale też nie znając powodów nie oceniam.

Mam kolegę etniczny góral. instruktor narciarski , górołaz , agroturystyka w gazdówce , człowiek żyjący w dużej mierze z branży turystycznej. Kiedyś zatrudnił się na wejściu do TPN w Dolinie Filipka. Wytrzymał w tej robocie miesiąc i odszedł , stwierdził że znienawidził  to towarzystwo/używał określeń powszechnie uważanych za obraźliwe/ , które się tam pchało .Miał dość pytań , czy tam jest piwo , czy można wjechać kolejką , a co tam jest ciekawego , a czemu zamykacie szlak -halny ciągnął pod 130km/h , czemu nie można wjechać samochodem , czy są dorożki itp.I tak go podziwiam , że miesiąc wytrzymał. W tym styczniu wraz ekipą robiliśmy sobie wycieczkę Mała Łąka -Kościeliska i w dolinie Wąwóz Kraków bo niektórzy nie byli. Po zejściu z relatywnego spokoju Doliny Małej Łąki , Miętusiego Przysłopu , Ścieżki na Reglami zetknięcie z wściekłym tłumem przewalającym się doliną było szokiem , wrzaski bezładny kotłujący się tłum , krzyczące dzieci , zombie idący z oczami w smartfonach, samce alfa z browarem ....tragedia. Szybkie przejście do wąwozu gdzie była spokój i cisza a potem szybka ucieczka do wyjścia. @vatra nie ocenia , ja oceniam  zdecydowanie negatywnie okropne zbiorowisko ludzi pozbawionych kultury bycia, poszanowania dla innych i otaczającej przyrody.Jeśli nie zostaną podjęte jakieś działania to góry zostaną zniszczone zadeptane , za...........e , zasypane śmieciami. Niestety nikt działań nie podejmie bo to stado orków ma przecież prawa! ?

Edytowane przez barbie609
  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z @barbie609 bo nie da się oceniać zjawiska nie oceniając ludzi. Przymykając oko na takie zachowania czy próbując je w jakiś sposób tłumaczyć dajemy przyzwolenie i poczucie akceptacji takich zachowań. Oczywiście nie wszyscy ludzie idący Kościeliską czy asfaltem do Morskiego Oka są tacy ale tych prawdziwych miłośników gór jest znacznie mniej bo oni nie chcąc spotykać tego rozwrzeszczanego tłumu wybierają albo bardzo wczesne godziny albo przemykają gdzieś bokiem żeby uciec przed tą hordą hałasujących i wykazujących się permanentnym brakiem kultury pseudoturystów. Nie chodzi o to żeby kogokolwiek obrażać ale żeby wyraźnie powiedzieć że takie zachowanie nie może być akceptowane. I choćbym nie wiem jak się starała to nie jestem w stanie zrozumieć braku szacunku do innych, do przyrody i chyba generalnie do wszystkiego wokół.

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...