Skocz do zawartości

[Buty] Buty niskie: siateczkowe + skarpeta membranowa?


Olekk

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Zastanawiam się nad butami w Tatry i czasem np. różne Diablaki albo "od biedy" nawet Gorce ? Na wiosnę + lato + wczesną jesień. Załamania pogody sprawią, że buty membranowe i tak by zamokły - od góry po prostu. Zatem uniwersalny patent to może być buty siateczkowe:
MOAB 2 VENT (merrell.pl) (da się kupić znacznie taniej niż tam mają)
plus skarpeta membranowa, np.:
SKARPETKI DEXSHELL ULTRA FLEX - Dexshell
Tej skarpety użyłbym tylko jak buty już zamokną od deszczu np., żeby jakoś kontynuować wędrówkę i na powrót do domu. Dopóki buty suche - zwykła cienka skarpeta.

Co o tym sądzicie? Czy taki patent może być uniwersalny? Wydaje mi się to lepsze, niż buty membranowe.

Pozdrawiam!

Edytowane przez Olekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm co do zamakania butów membranowych ,,od góry,,  to istnieje coś takiego jak stuptut ,można go ubrać pod nogawkę i woda spłynie na zewnątrz. Zresztą  jeśli potop będzie taki że woda się będzie wlewała od góry to coś mi się wydaje ,że żadna membrana nie pomoże.

Idea lekkiego buta łatwo przemakającego i łatwo schnącego jest znana , chociażby wojskowe buty dżunglowe. Używano do nich zwykłych wełnianych skarpet , zabezpieczało to skutecznie przed chorobami stóp w mokrej dżungli a po wyjściu na bardziej suchy teren wymieniano skarpety  but i stopa po kilku kilometrach były suche. Jak do tego będzie się miała membranowa skarpeta nie ma pojęcia , nigdy takich nie używałem i nie wiem jak się zachowują na stopie . I raczej się nie dowiem bo cena mnie odrzuca.Co do buta to ,, język chroni przed przedostawaniem się zanieczyszczeń do środka buta ,, a  cały but to,, dziurawa,, siateczka takie dla mnie to dziwne.? Pewnie na ekstremalny wypad do przeklętej doliny przy dobrej pogodzie  bym to ubrał ale w terenie nie czułbym się bezpiecznie. Ale ja jestem starej daty .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, barbie609 said:

Pewnie na ekstremalny wypad do przeklętej doliny przy dobrej pogodzie  bym to ubrał ale w terenie nie czułbym się bezpiecznie.

Nie rozumiem, czemu tak?

 

4 minutes ago, barbie609 said:

istnieje coś takiego jak stuptut ,można go ubrać pod nogawkę i woda spłynie na zewnątrz.

To by musiał być stuptut membranowy + buty membranowe, żeby to miało sens. Czy na lato raczej za gorące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Olekk napisał:

Nie rozumiem, czemu tak?

 

To by musiał być stuptut membranowy + buty membranowe, żeby to miało sens. Czy na lato raczej za gorące.

Bo przez wiele lat nosiłem wysokie pełne buty i w terenie nie czuję się komfortowo w takim buciku. Ponadto moim zdaniem to bzdura pisać że język zabezpiecza a jednocześnie robić dziurawy but.

A skarpeta membranowa nie będzie za ciepła?

Pewnie nie mam racji ale mam wrażenie że tego typu oberwania chmury w górach na ogół  wiążą się ze znacznym spadkiem temperatury. Jak rozumiem membranowa skarpeta zaciśnie się na nodze tak mocno że woda nie spłynie pomiędzy skarpetą a ciałem. Ale w sumie ja się nie znam.Podkreślam że to moje przemyślenia , ja cały rok chodzę w tych samych ,,pancernych,, butach i jakoś dyskomfortu nie odczuwam.

Proponuję przetestuj i poinformuj o wynikach.

Edytowane przez barbie609
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Olekk mam te buty i tak naprawdę to przemakają od razu i nie schną wcale szybko. Szybciej mi wysychały membranowe Salewy a w Salewach miałam pełen komfort chodzenia wszędzie. Kilka osób pisało że Salewy są niezbyt komfortowe ale ja chodząc po Tatrach i Beskidach najwięcej osób spotykam właśnie w Salewach więc chyba jakieś 60% spotkanych przeze mnie osób nie może się mylić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Olekk napisał:

Nie, bo zakładana tylko w czasie i po deszczu, kiedy temperatura faktycznie troche spada

tak jak stuptuty

 

ogólnie o przemoczonych nogach , warto obejrzeć, przerabiałem coś podobnego , kiedy to parafrazując klasyka,, byłem na wczasach w tych  żagańskich lasach,,  i potwierdzam te obserwacje. Oczywiście   określenie wczasy to  spore minięcie z prawdą?

 

Edytowane przez barbie609
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Olekk no nie są tanie ale ja w nich chodziłam przez kilka sezonów i sprawdziły się w 100 % na każdym szlaku i w każdych warunkach. Nadal ich nie wyrzuciłam chociaż teraz mam inne. Jestem pewna że Trainery kupię znowu bo dla mnie są genialne. A różnica między nimi a Merrelami jest po prostu kosmiczna. Merrele traktuję jako buty spacerowe a Salewy to ekstra klasa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie robić nowego wątku (chociaż może i szkoda, bo forum jest po to, by dyskutować ;), to spytam tutaj.

Jak często radzicie impregnowac buty membranowe? Niby producenci radzą przed każdym wyjściem, ale ja mam zawsze trochę opory przed tym, bo impregnator na pewno trochę blokuje oddychalność i pewnie zatyka membranę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Olekk nowych nie trzeba impregnować przez jakiś czas ale trzeba pamiętać żeby je wyczyścić po wycieczce bo brud uszkadza membranę. Jak zobaczysz po którymś z kolei umyciu że woda nie zbiera się na powierzchni tylko wsiąka to znaczy że trzeba już impregnować. Ale nie przed wyjściem tylko po wyjściu , wyczyszczeniu i wysuszeniu. Ja używam preparaty Nikwax ale jest duży wybór. Impregnacja tak jakby odnawia membranę nie zmieniajac jej właściwości ?

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...