Skocz do zawartości

Sokoliki (Góry Sokole)


jaaga76

Rekomendowane odpowiedzi

Pomysł na odwiedzenia Sokolików zrodził się z potrzeby chwili. Nie chcąc marnować dnia szukałam czegoś po drodze w Karkonosze i ... wymyśliłam Sokoliki....?. Żeby się nie zgubić wbiłam w nawigację schronisko Szwajcarka... i  pojechałam po  nie... Ale nie powtarzające tego manewru, jak nie macie auta 4x4???. Sokoliki są urocze - tak w sam raz na1-2 godzinny spacer. 

 

Zdjęcia dodam jutro ?, bo trzeba przekonwertować...

IMG-20210327-WA0032.jpg

Edytowane przez jaaga76
  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Sokoliki w zimowej odsłonie... 

 

Sokoliki, a właściwie Góry Sokole odwiedzamy po drodze w Karkonosze. Dwie godziny nieśpiesznego spacerku są dobrą opcją na przerwę w trasie. Zaczynamy przy schronisku Szwajcarka, o którym warto wiedzieć, że zostało wybudowane w 1823 roku z całości z drewna i reprezentuje styl tyrolski. Niedaleko schroniska znajduje sie niewielki murowany budynek z muralem poświęconym Wandzie Rutkiewicz. Jesli ktoś się zastanawia dlaczego, to warto wspomnieć, że Rudawy Janowickie (do których należą Sokoliki) to bardzo ważne miejsce dla wspinaczy. Tu swoje pierwsze szlify zdobywało wielu himalaistów, w tym Wanada Rutkiewicz i Krzysztof Wielicki. 20220304_130430.thumb.jpg.f20e9033f01093752f295a5736b23e10.jpg Nieśpiesznie ruszamy z kierunku Krzyżnej Góry, której nazwa - a jakże - pochodzi od umieszczonego na jej szczycie krzyża, ktory stoi tam od końca XIX wieku. Krzuż był swego rodzaju prezentem żony dla męża... Sama nie wiem, jak to interpretować ?. A tak poważnie chciała kobieta uczcić jego urodziny.....Dla porządku dodam, że zanim Krzyżna Góra stała się Krzyżną była Górą Sokolą. Ma szczycie znajduje się platforma widokowa, ale z powodu mgły widoki podziwiamy głównie z tablicy poglądowej... :-(. 20220304_142240.thumb.jpg.205397ab2284a8d6277d06dba37c36f0.jpg

20220304_133423.thumb.jpg.492a8c66c0fef1b4c8279a490c579979.jpgNaszym następnym celem jest Sokolik. Przy dobrej pogodzie jest on doskonale widoczny z Krzyżnej Góry. Niestet w piątek mogłam liczyć tylko na swoje wspomnienia sprzed roku... Po 20 minutach spokojnego spaceru meldujemy się przy stalowych schodach  prowadzących na szczyt.  Podobnie jak wcześniej widoków brak. Szybka herbatka i wracamy do schroniska na pyszny obiadek i oczywiście szaroltkę. Mniam. Z pełnymi brzuszkami kulamy sie do aut i ruszamy w kierunku Karkonoszy. 

sina następnymecknoesda jest jedynym całkowicie dwkconnymSzwajcarka jest jedynym całkowicie drewnianym zabytkowym schroniskiem w nym w 1823 roku, w stm. zabytkowym schroudetach,budowm w 1oku, wu sk

20220304_143303.jpg

 

20220304_143203.jpg

 

20220304_131706.jpg

 

 

 

 

 

 

 

20220304_150406.jpg

20220304_143253.jpg

Edytowane przez jaaga76
  • Lubię to ! 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 6 miesięcy temu...
17 godzin temu, jaaga76 napisał:

To stara kopalnia pirytu. Przy wysokim stanie wody jeziorka są większe, a ich kolory niesamowicie intensywne. 

Warto zajrzeć, ale najlepiej,  gdy nie ma tam już zbyt wielu turystów.

Coraz więcej ładnych miejsc do zobaczenia.  I coraz więcej chętnych  ?

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...