Skocz do zawartości

Ciekawe Projekty Tatrzańskie


Krzysiek Zd

Rekomendowane odpowiedzi

"Tatrzańskie Dwutysięczniki"

Każdy z nas w naszych pięknych Tatrach ma pewnie kilka ulubionych uroczych zakątków, które mógłby przemierzać niemal bez przerwy i nigdy się nie nudzą. Chociaż wszyscy pewnie wiemy, że takich miejsc jest niestety coraz mniej a wciąż tylko przybywa deptaków gdzie panuje zgiełk, wrzask i harmider a o znalezieniu chwili ciszy i spokoju można tylko pomarzyć .

Jakiś czas temu szukałem inspiracji do odkrywania takich właśnie ciekawych, nieoczywistych zakątków w naszych pięknych Taterkach ( również po stronie słowackiej ) i trafiłem na bardzo ciekawy projekt Tatrzańskie Dwutysięczniki.

Szczerze mówiąc Tatry są tak małe ( chodzi mi oczywiście o powierzchnię szczególnie w granicach Polski ), że nie lubię tego trochę sztucznego podziału na Tatry Polskie czy Tatry Słowackie wiem ktoś powie granica ..... i takie tam..... i będzie miał rację ( szczególnie teraz w dobie pandemii ) ale dla mnie Tatry są po prostu nasze ?.

Ale wracając do tematu Tatrzańskie Dwutysięczniki jest to projekt organizowany przez PTTK oddział w Krakowie. W największym skrócie chodzi o zdobywanie szczytów powyżej 2 000 m jest ich w sumie 55 (w tym kilka ważnych przełęczy) dostępnych szlakami turystycznymi. Są też oczywiście odznaki i tak za zdobycie dowolnych 20 szczytów przyznawana jest odznaka brązowa, 35 srebrna i wszystkich 55 oczywiście złota.

Nie będę się już nad tym nadmiernie rozpisywał bo wszystkie informacje i regulamin każdy może znaleźć sobie na stronie

http://www.pttkhts.hg.pl/odznaki/tatrzanskie_2tys.html

Od siebie mogę tylko dodać, że odznaki są po prostu przepiękne ?

Ogólnie nie należę do ludzi, którzy lubią się jakoś bardzo przechwalać ? ale ..... nie mogłem sobie odmówić tej przyjemności i teraz uwaga ..... będę się chwalił ?......

20210414_131057.thumb.jpg.01251b6a75c173136f0582294518bc45.jpg

posiadam już komplet, złota jeszcze cieplutka ale wszystkie są przepiękne ? w rzeczywistości prezentują się jeszcze lepiej zdjęcie oczywiście tego nie oddaje.

Zachęcam oczywiście do odkrywania tych nowych pięknych zakątków chociaż jestem pewny, że Was prawdziwych Tatromaniaków do tego przekonywać nie trzeba ?.

Edytowane przez Krzysiek Zd
  • Lubię to ! 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Q'bot napisał:

I do każdego z nich linię energetyczną, w końcu jakoś to trzeba zasilić ?

lepiej coś takiego na każdym szczycie

 

Tatry.jpg.3f0b2337e9112e4796313d7e3707a932.jpg

 

13 godzin temu, Krzysiek Zd napisał:

Chociaż wszyscy pewnie wiemy, że takich miejsc jest niestety coraz mniej a wciąż tylko przybywa deptaków gdzie panuje zgiełk, wrzask i harmider a o znalezieniu chwili ciszy i spokoju można tylko pomarzyć .

chciałem coś napisać ale nie napiszę

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie do końca zrozumiałeś sens tego co napisałem. Taka zabawa z realizacją ciekawych projektów górskich przynosi wiele frajdy i daje sporo satysfakcji a przy okazji jest bardziej motywujące do aktywności górskiej (przynajmniej dla mnie i nie tylko) również w miejscach mniej popularnych jak np. Tatry Zachodnie po stronie słowackiej a przy okazji pozwala odnajdywać jakieś swoje ciekawe magiczne miejsca ?.

Zdobywanie szczytów też jest fajne każdy się tym jakoś  mniej lub  bardziej jara, a jak przy tym można jeszcze zdobyć jakąś ciekawą odznakę (coś namacalnego przywołujące fajne wspomnienia) to dodatkowy bonus, na pewno lepsze to niż chodzenie wciąż w te same zatłoczone miejsca i narzekanie, że wszędzie są tłumy i trzeba stać w kolejkach.

1 godzinę temu, Q'bot napisał:

To teraz jeszcze należy rozstawić dystrybutory odznak na każdym szczycie >2000m

I do każdego z nich linię energetyczną, w końcu jakoś to trzeba zasilić ?

@Q'bot nikt Ci nie każe brać w tym udziału tym bardziej jeśli uważasz, że może to narazić nasze piękne Tatry na takie zniszczenia ?.

Edytowane przez Krzysiek Zd
  • Lubię to ! 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krzysiek Zd gratulacje?. Ja nie mam nic przeciwko tego typu inicjatywom.  To w jakiś sposób porządkuje i mobilizuje. Zaglądasz w miejsce, które zwykle się omija.... Dla mnie spoko ?.  Sama chodząc z moim synem, kiedy był mały (dawno to bylo), chętnie korzystałam z tego typu "zachęcaczy".  

  • Lubię to ! 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@Krzysiek Zd gratulacje, myślę, że to fajna inicjatywa. Zamiast zdjęć, jakiś namacalny ślad zdobycia szczytu. 

Dnia 16.04.2021 o 23:05, jaaga76 napisał:

Sama chodząc z moim synem, kiedy był mały (dawno to bylo), chętnie korzystałam z tego typu "zachęcaczy".  

Tak więc dobrze, że są i działają.

  • Lubię to ! 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

45 minut temu, wjesna napisał:

@Krzysiek Zd gratulacje, myślę, że to fajna inicjatywa. Zamiast zdjęć, jakiś namacalny ślad zdobycia szczytu. 

@wjesna Dziękuję!  Z tymi zdjęciami to nie do końca tak (nie zamiast a raczej oprócz), robi się ich znacznie więcej i to jest też fajne ?.
Czasami najzwyczajniej nie wiesz czy to już ten Królewski Nos ? czy jeszcze nie (idąc we mgle na Sławka). I tak jak @jaaga76 wcześniej pisała to porządkuje i motywuje by odwiedzać te miejsca mało znane a też bardzo piękne oraz lepiej (efektywniej) planować trasy.

Bo np. na taki Jałowiecki Przysłop, Grań Otargańców, Salatyny czy choćby Rohatka zawsze mi było jakoś nie po drodze, a tak aby sprawnie zamknąć projekt trzeba było tam również zawitać i powiem Ci szczerze.... było warto ?

  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakims wielkim miłośnikiem zdjęć to ja nie jestem, jakieś pamiątkowe, kilka przypadkowych i tyle.Staram się chłonąć sobą chwilę, coś zapamiętać, wrócić. Mam kolegę który służył mi radą gdy góry zaczynałam poznawać, schodził je  wzdłuż i wszerz inie wiem czy ma jakiekolwiek zdjęcie z tych wycieczek. Ale pamięta idealnie. Każdy więc ma swój sposób na zachowanie wspomnień. Każdy dobry. 

1 godzinę temu, Krzysiek Zd napisał:

powiem Ci szczerze.... było warto 

? Ciekawe czy było takie miejsce, taki szczyt, o którym powiedziałbyś odwrotnie- mogłem nie iść? Obstawiam, że nie.

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wjesna napisał:

Staram się chłonąć sobą chwilę, coś zapamiętać, wrócić.

Ja też się staram chłonąć te widoki i zapamiętać jak najwięcej ale zawsze tego czasu jest za mało..... a oglądając za jakiś czas te zdjęcia, przypominasz sobie o wiele więcej szczegółów (przynajmniej ja tak mam). A poza tym.... każdego z nas może prędzej czy później dopaść jakiś Alzheimer czy inne cholerstwo a wtedy to już .... wiesz ?.

3 godziny temu, wjesna napisał:

Ciekawe czy było takie miejsce, taki szczyt, o którym powiedziałbyś odwrotnie- mogłem nie iść? Obstawiam, że nie.

I bardzo dobrze obstawiłaś ?? żaden szczyt (przełęcz) na pewno nie .... bo ja po prostu bardzo, ale to bardzo lubię te nasze Taterki ? ....

Zdarzały się oczywiście fragmenty szlaków mniej lub bardziej upierdliwe do przejścia ale zazwyczaj wyjście powyżej granicy lasu już wszystko wynagradzało.

Dla mnie nawet przez większość znienawidzona Chochołowska jest akceptowalna ? (jak się oczywiście za często nią nie chodzi) szczególnie, że podczas tego projektu przeszedłem nią aż .... jeden raz ( i to nie całą) ?.

 

Edytowane przez Krzysiek Zd
  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Krzysiek Zd napisał:

a oglądając za jakiś czas te zdjęcia, przypominasz sobie o wiele więcej szczegółów (przynajmniej ja tak mam). A poza tym.... każdego z nas może prędzej czy później dopaść jakiś Alzheimer czy inne cholerstwo 

Masz rację, rzeczywiście fajnie się przegląda zdjęcia.  Może się trochę źle wyraziłam, nie chodziło mi o negowanie zdjęć. Po prostu czasem stoję jak ta koza na skale i czekam aż sobie grupka porobi zdjęcia we wszystkich możliwych konfiguracjach- przed łańcuchami, na łańcuchach, za łańcuchami, we dwoje, we troje, pojedynczo. I to trwa i trwa. 

 

 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.04.2021 o 07:25, wjesna napisał:

Po prostu czasem stoję jak ta koza na skale i czekam aż sobie grupka porobi zdjęcia we wszystkich możliwych konfiguracjach- przed łańcuchami, na łańcuchach, za łańcuchami, we dwoje, we troje, pojedynczo. I to trwa i trwa. 

@wjesna chyba raczej jak kozica ?.

Niestety takie czasy..... taki lans jest teraz bardzo modny w szczególności wśród 'niedzielnych' turystów, dla dobrej fotki są w stanie zrobić wszystko narażając czasami własne oraz innych bezpieczeństwo. A najgorsze w tym wszystkim jest to, że nawet nie zdają sobie sprawy z zagrożenia .... najważniejsza jest ciekawa fota tak aby móc się nią później pochwalić na fb czy instagramie . 

  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.04.2021 o 22:34, Krzysiek Zd napisał:

projekt organizowany przez PTTK oddział w Krakowie.

Inny ciekawy projekt tego typu to "Tatrzańskie stawy".  Informacje na tej samej stronie.

Zasady są zupełnie takie same tylko dotyczą stawów. Zainteresował mnie ten projekt ponieważ stawy, strumyki, wodospady i wszystkie inne tego typu mokre atrakcje są od bardzo dawna jedną z moich ulubionych pasji. Nie mam książeczki i nie prowadzę odpowiedniej dokumentacji ale srebrną odznakę minęłam już dawno. Robię to tylko dla własnej przyjemności. Ciekawa zabawa, również polecam!

  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, vatra napisał:

Robię to tylko dla własnej przyjemności. Ciekawa zabawa, również polecam!

Ja też lubię stawy i wodospady tatrzańskie i każdy przy którym jestem zawsze fotografuję ale nigdy nie prowadziłam awidencji i nawet nie wiem ile jeszcze zostało do odwiedzenia. Ale przypomniałam sobie że jakąś tam odznakę kiedyś zdobyłam?. W moim liceum działał klub podróżnika i kiedyś postanowiliśmy w ciągu weekendu przejechać rowerami szlak Orlich Gniazd i odwiedzić wszystkie zamki i ruiny które się na nim znajdują. Udało się zrealizować projekt i zdobyć odznakę i chociaż nie było to trudne to jednak satysfakcję mieliśmy ogromną. 

Edytowane przez Zośka
  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@vatra dokładnie, jak jeszcze niedawno byłem do tego dosyć sceptycznie nastawiony, tak po realizacji dwóch fajnych projektów nikt mnie już nie musi do tego typu inicjatyw przekonywać. Nawet jak się to robi oficjalną drogą to nie wymaga jakiegoś dużego zachodu, bo zdjęcia i tak robisz a potem to tylko wysłać paczkę zdjęć i książeczkę do weryfikacji ...... a same odznaki to dodatkowo fajna pamiątka ☺️

Edytowane przez Krzysiek Zd
  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Krzysiek Zd napisał:

Nawet jak się to robi oficjalną drogą to nie wymaga jakiegoś dużego zachodu,

Wiesz że wiele razy myślałam żeby zacząć dokumentować i zdobyć odznaki ale teraz nie wiem czy uda mi się jeszcze raz wrócić w niektóre miejsca zwłaszcza na Słowacji.

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Inny fajny projekt i dużo bardziej znany to "Turystyczna Korona Tatr" przez niektórych nazywany też "Mała Korona Tatr"

Projekt organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie oddział w Bielsku Białej szczegóły i lista szczytów na stronie

http://www.bielsko.ptt.org.pl/turystyczna-korona-tatr/

Dodam od siebie, że odznaka jest również trzystopniowa ( brązowa, srebrna i złota ) a prezentuje się całkiem okazale ?. Ten projekt także udało mi się już zakończyć ??

20210603_155401_1.thumb.jpg.19bdc1a90be3055ef576760629f33af7.jpg

Pełnia sezonu letniego zbliża się już wielkimi krokami a za chwilę też (od 16.06) sąsiedzi Słowacy otworzą wszystkie swoje szlaki więc nic tylko zdobywać te piękne tatrzańskie Szczyty i kompletować odznaki .... ja w każdym razie do tego zachęcam ??

Edytowane przez Krzysiek Zd
  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Luk_ też tak coś kojarzę ale nigdy się nie 'bawiłem' w zdobywanie tych punktów GOT ?

7 minut temu, Luk_ napisał:

Czy prócz odznaki i własnej satysfakcji są jakieś dodatkowe profity?

W tym projekcie nie ma żadnych dodatkowych profitów ale za to odznaki są prima sort ? , że o własnej satysfakcji nie wspomnę ? 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...