Skocz do zawartości

Nosal, Wielki Kopieniec


swozny13

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Chciałbym zaprezentować Wam bardzo przyjemną trasę, którą można potraktować jako rozgrzewkę przed kolejnymi, wyższymi już szczytami Tatr ?

Trasa jest bardzo przyjemna, śmiało można wybrać się wraz z dziećmi. Widoki super, w szczególności przy wejściu oraz na samym szczycie Nosalu oraz na Wielkim Kopieńcu. 

Jeśli zaplanuje się ją wcześnie rano gwarantowane jest to, że nie spotkamy na tym szlaku dużo turystów. Trasa praktycznie do czarnego szlaku prowadzącego do Murowańca jest pusta i będziemy szli jako jedyni. 

Długość trasy: 17,4 km*

Czas: 7,5h*

*dane według portalu mapa-turystyczna.pl

Skrócony plan trasy: Kuźnice Polana - Nosal - Wielki Kopieniec - Schronisko Murowaniec - Kuźnice Polana (przez dolinę Jaworzynka)

Rozszerzony plan trasy: Kuźnice Polana - Nosal - Przełęcz Nosalowa - Olczyska Polana - Polana Kopieniec - Wielki Kopieniec - Polana Kopieniec - Hala Kopieniec - Sucha Woda - Psia Trawka - Schronisko Murowaniec - Karczmisko - Kuźnicka Polana

Opis trasy: Początek szlakiem zielonym, od samego początku dosyć ostro w górę aby podejść na Nosal (1206 m n.p.m). Podczas wchodzenia przy dobrej pogodzie pięknie widać Tatry. Następnie wchodzimy na szlak żółty przy Przełęczy Nosalowej, gdzie kierujemy się na Olczyską Polanę. Ścieżka może być trochę błotna, jeśli dzień wcześniej wystąpiły opady deszczu. Wchodzimy znów na szlak zielony i podchodzimy na Wielki Kopieniec (1328), gdzie przy dobrej pogodzie również przepięknie widać panoramę Tatr. Schodząc z Wielkiego Kopieńca kierujemy się na szlak czerwony, którym później dojdziemy do Psiej Trawki, gdzie następnie przejdziemy na szlak czarny, który poprowadzi nas do schroniska. Tutaj w sumie jedna z gorszych części, z racji na "kocie łby". Trochę nieprzyjemnie się podchodzi, jednak możemy później odpocząć w schronisku i wypić zasłużone piwko ?. Ze schroniska  kierujemy się już w stronę Kuźnic, na początku, krótko szlakiem niebieskim, a później na skrzyżowaniu szlaków moim zdaniem lepiej wybrać żółty przez Dolinę Jaworzynka, która według mnie jest lepszym zejściem niż przez Boczań.

Bardzo lubię tą trasę i bardzo często robię ją jako początkową gdy przyjeżdżam w Tatry, ze względu na jej różnorodność, w dużej mierze łatwość. Ogólnie przy dobrej kondycji pokonamy ją w o wiele szybszym czasie.

Podsumowanie tej trasy, która robiłem wraz z dziewczyną 26 sierpnia:

Start: 6:53

Koniec: 13:20

Czas: 6h 27min (wliczone wszelkie postoje, odpoczynek w schronisku, przerwa na zrobienie zdjęć)

 

profil.png

trasa.png

IMG_1676.JPG

IMG_1678.JPG

IMG_1679.JPG

IMG_1684.JPG

IMG_1685.JPG

IMG_1686.JPG

IMG_1689.JPG

IMG_1692.JPG

IMG_1709.JPG

IMG_1718.JPG

IMG_1730.JPG

  • Lubię to ! 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopieniec zaliczyłam rok temu. Dla mnie najgorszy moment to przejście z Przełęczy Nosalowej do Polany Olczyckiej. Krzaki tam były niemiłosierne wchodzące na ścieżkę i bałam się, że gdzieś z nich zaraz wyskoczy zdziwiony misio... ? Nie wiem czy to siódmy zmysł podpowiadał, że jednak coś się tam może czaić (mega zawał był za każdym razem jak spod nóg albo gdzieś z boku uciekał jakiś ptak?) czy strach potęgowany był totalnym brakiem widoczności. Nie mniej tej trasy już nigdy nie chcę pokonywać ?

 

W tym roku byliśmy na Nosalu. Udało nam się trafić w dość krótkie okienko pogodowe bo już się bałam, że cały dzień przesiedzimy w hotelu ? Widoki bajkowe i muszę tam wrócić w lepszą pogodę!

Fotki z Nosala ❤️

DSCN7003.JPG

DSCN7029.JPG

  • Lubię to ! 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie miałem jakoś czasu aby wejść na Nosal i kręcić się w tamtej okolicy. Z tego co tu widzę to szlaki, widok i spędzony czas tylko zachęca aby tam się wbić xd @swozny13 ładnie opisał "teren". Liczę, na rozwinięcie się tematu a w szczególności liczę na jakieś ciekawe zdjęcia.

Pokazywać, kto co tam ma heh.

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja ulubiona trasa na start podczas dłuższego wyjazdu. Można się rozruszać i przywitać z górami ? 

 

19 godzin temu, dominisiaa_k napisał:

Hmm.. a co powiecie o trasie Łysa Polana - Gęsia Szyja - Kopieniec Wielki - Nosal ? ?

 

Haha, właśnie ostatnio pomyślałem, że przy najbliższej okazji, kiedy dane mi będzie przyjechać w Tatry na dłużej, tak właśnie rozpocznę pobyt ?
(ale chyba w odwrotnej kolejności ?)

Kopieniec.jpg

Kopieniec1.jpg

Nosal1.jpg

Nosal2.jpg

Nosal3.jpg

Edytowane przez staroń
  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wczoraj byłem pierwszy raz na Nosalu. Przyznam, że zrobił na mnie wrażenie. Jako, że był to mój 4 dzień pod rząd na szlaku to dobiłem się trasą Dolina Strążyska, Siklawica, Sarnia Skałka, Nosal, Kuźnice. Szlak bardzo fajny, pogoda piękna i widoczki na 5. Wielki Kopieniec następnym razem. 

20191027_123113.jpg

20191027_123400.jpg

20191027_123307.jpg

  • Lubię to ! 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

A ja poddam jeszcze jedną propozycję.
Krótka trasa, na rozruch, na pierwszy raz, czy na popołudniowy spacer, gdy ma się jeszcze siły.
Z Polany Kuźnickiej, na Nosal, przez Polanę Olczyską, na Kopieniec i na busa na Toporowej Cyrhli. 3-4 godzin, spokojnym spacerem.  Polecam.

 

  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kręcąc się w tej okolicy nie zapomnijcie zajrzeć do Ośrodka Czynnej Ochrony Płazów i Gadów u wylotu Doliny Olczyska. Wiele lat temu były w tym miejscu baseny cieplicowe. "Odremontowane" stały się domem dla traszek, salamander, węży i innych stworzeń. Klimatyczne miejsce, warte zajrzenia ?

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...

Pogoda świetna więc wyruszyliśmy na Kopieniec Wielki . Śnieg jeszcze z nocy przymrożony , później zaczynał puszczać , ale na szczęście nie było mokro. Kopieniec wreszcie pokazał wszystko co miał najlepszego. Na północy widok od Pilska do Radziejowej a na południu od Hawrania do Czerwonych Wierchów. Ludzi później zrobiło się  sporo , ale do zniesienia. Na Hali jak słoneczko przygrzało  to było aż gorąco. Kolega pasjonat przyrody trafił dzięcioła olbrzymiego , ekipę orzechówek i krzyżodzioba.Po prostu  cudowny dzień w górach.

Aha po Orlej Perci śmigały cztery sylwetki/widać na zdjęciach/  wyrazy uznania dla wymiataczy.

poniżej kilka fotek

 

 

 

  • Lubię to ! 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
48 minut temu, jaaga76 napisał:

szło się pięknym lasem.

Owszem tak było ,ale jest i dobra strona medalu a nawet dwie dobre strony .Po pierwsze zanika świerk , która był tam gatunkiem sztucznie wprowadzonym i następuje sukcesja naturalnego buka i jodły .Widać to fajnie jak się idzie od Jaszczurówki i na dnie doliny pełno młodej buczyny.Efekt bardzo istotny długo terminowo.A doraźnie to otworzyło się trochę fajnych widoków zresztą podobnie jak na niektórych odcinkach Ścieżki nad reglami , która stała się wręcz widokowa.

 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No i oficjalnie mamy już zimę. W związku z powyższym poniosło mnie do Doliny Olczyskiej.Prognoza pogoda była taka sobie i pogoda też była taka sobie.Temperatura ok -10 a tak w ogóle to na stacji meteo na Puściźnie Czarnodunajeckiej wczoraj wieczór zanotowano -18 ale tam  rekord to -39.Śniegu sporo  i jak zaczynałem to dość intensywnie padał. Szlak z lekka przedeptany , miękki także szło się średnio.Plan był otwarty albo Kopieniec albo Nosal, sytuacja meteo czyli nadchodzące okno pogodowe ,które na pewno było by krótkie oraz fakt ,że napotkana ekipa skiturowców trochę przetarła szlak na Nosal/szli na Kasprowy/ zdecydowałem się na Nosal. Powyżej Nosalowej Przełęczy zrobiło się śliskawo i trzeba było trochę poraczkować.  Efekt @vatradziała człowieków niewiele a jak już to ,,nasi,,.Normalsi siedzą w domach i szykują święta. Udało mi się wstrzelić na szczyt pomiędzy jednym wałem chmur a drugim także nawet trochę niebieskiego nieba było i jakie takie widoczki. Jak schodziłem to znowu zaczynało kurzyć. No dobra teraz parę fotek.

Olczyska w śniegu

IMG_8182.thumb.jpg.1ad6212d7654a829ea90a5d68ae00589.jpg

IMG_8186.thumb.jpg.66d5aef39818d0ddf0e700f46cf189e0.jpg

widoczek z przełęczy

IMG_8191.thumb.jpg.3968e7b0623f3288d42d99e2b730e46d.jpg

tu już ślisko , na upartego na butach się da ale po co się stresować tym bardziej, wbrew utartemu przekonaniu ,że to taka sobie górka , jest tu gdzie lecieć, a hamowanie na wiatrołomach to taka sobie frajda.

IMG_8204.thumb.jpg.d27b6e1bf02944dbb2118ee28d5e2145.jpg

na niebie totalne zamieszanie

widok na wschód

wIMG_8201.thumb.jpg.40f98ae0b55e8bf3276b7d582ba3e775.jpg

widok na południe

IMG_8205.thumb.jpg.d1f2340ef6b62a2c9e35e6e10b272e25.jpg

IMG_8211.thumb.jpg.aeab9042873ac8a5928f8d9a9c94f018.jpg

IMG_8198.thumb.jpg.f6e3e18245bd8bec9028190ca92ba658.jpg

chwilę później udało się złapać zbliżenia

IMG_8200.thumb.jpg.a734f8b740f0ad80770c51caec11ada0.jpg

IMG_8206.thumb.jpg.acedc4210040e6e771737b74e57a5544.jpg

i tak Z okazji Świąt i Nowego Roku samych szczęśliwych szlaków i w górach i w życiu. W imieniu  zarówno swoim jak i całej naszej ekipy.

IMG_8219.thumb.jpg.c0c7e7bce3e0154dd5aa3d70a4be6a6f.jpg

schodziłem już kiedy Sokół mimo nie najlepszej pogody pojawił się nad doliną  i zniknął gdzieś za Koszystą

IMG_8226.thumb.jpg.29b42d19ac788d28a5c0fedebe98de37.jpg

Jutro robota  w domu , potem świętowanie ale może 26-tego się uda , a sylwek to na pewno na grzbiecie Małych Pienin.O ile pogoda pozwoli oczywiście.

  • Lubię to ! 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...