Skocz do zawartości

Kuźnice-Kasprowy-Karb-Kuźnice


Lavinka

Rekomendowane odpowiedzi

Hej! Mam do Was pytanie. Wybieram się w Tatry z osobą, która ma kiepską kondycję (tzn. brak problemów z chodzeniem cały dzień, ale duże trudności z pokonywaniem wysokości) i delikatny lęk wysokości. Wymyśliłam trasę uwzględniającą wyjazd kolejką na Kasprowy i kontynuacja wycieczki przez Przełęcz Świnicką, a potem Karb i przez Halę Gąsienicową do Kuźnic. Czy na odcinku Świnicka Przełęcz- Karb- Czarny Staw Gąsienicowy znajdą się trudności nie do przejścia dla osoby niezbyt wprawionej w chodzeniu po górach? Czy lepiej pominąć element z Karbem i zejść jednak przez Liliowe?

A może Kasprowy- Świnicka Przełęcz- Hala Gąsienicowa z pominięciem Przełęczy Karb?

Edytowane przez Lavinka
  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi ? Wyjście na Świnicką Przełęcz nie wchodzi w grę, bo mama ma duże problemy z wychodzeniem, łatwo łapie zadyszkę i generalnie nie ma kondycji. Zdecydowanie woli schodzić, tylko właśnie obawiam się, żeby nie zablokowała się z powodu lęku wysokości, a na Przełęczy Świnickiej do tej pory nie byłam i nie orientuję się jaka tam jest ekspozycja. Są co prawda jakieś filmy na yt, ale na nich zawsze wszystko wygląda straszniejsze ? 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lavinka

A może:

Kuźnice > Przełęcz między Kopami > Schronisko Murowaniec > Dolna stacja Gąsienicowej kolejki > Czerwone Stawki > Karb > Czarny Staw Gasienicowy > Schronisko Murowaniec > Kuźnice.

W liczbach:

15,1 km, 5.45h, różnica wzniesień 965m. Czyli tak na spokojnie ale z adrenalinką. 

W zdjęciach:

37.thumb.jpeg.9d612534228d5b7c5c016ef4a1dc75e0.jpeg

34.thumb.jpeg.69804d4e1213fdc5e19afda1dbc17c54.jpeg

Jedynie stromo będzie przy zejściu z Karb do Czarny Staw Gasienicowy. Zawsze jednak można to ominąć i zejść ta samą drogą albo po prostu z Gąsienicowej pójść nad Staw i wracać. 

Przełęcz Świnicką odpuść. Czekanie na kolejkę na Kasprowy również.

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli o mnie chodzi to ja kolejką bynajmniej jechać nie zamierzam ? Rozważamy opcję ja pieszo, ona kolejką, spotkanie na górze i kontynuacja w dół. Ona też już była kilka razy w Gąsienicowej i chciałaby przejść gdzieś wyżej, ale twierdzi, że już sama Gąsienicowa jest dla niej sporym wysiłkiem ? A ja chcę znaleźć jakiś kompromis w tej sytuacji, bo obie chciałybyśmy się gdzieś wybrać razem. Gdyby tu tylko o mnie chodziło to Twoja propozycja brzmi bardzo ciekawie, nad Czarnym Stawem co prawda byłam parę razy, ale na Przełęczy Karb jeszcze nie. A z pewnością widok na Kościelec i Świnicę wspaniały ?

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lavinka napisał:

Jeśli o mnie chodzi to ja kolejką bynajmniej jechać nie zamierzam ? Rozważamy opcję ja pieszo, ona kolejką, spotkanie na górze i kontynuacja w dół. Ona też już była kilka razy w Gąsienicowej i chciałaby przejść gdzieś wyżej, ale twierdzi, że już sama Gąsienicowa jest dla niej sporym wysiłkiem ? A ja chcę znaleźć jakiś kompromis w tej sytuacji, bo obie chciałybyśmy się gdzieś wybrać razem. Gdyby tu tylko o mnie chodziło to Twoja propozycja brzmi bardzo ciekawie, nad Czarnym Stawem co prawda byłam parę razy, ale na Przełęczy Karb jeszcze nie. A z pewnością widok na Kościelec i Świnicę wspaniały ?

Rozumiem. No to widzę, że @Natalia D miała najtrafniejszy pomysł z Liliowe.

Kasprowy > Przełęcz Liliowe > Odejście na Przełęcz Liliowe > Dolna stacja Gąsienicowej > Schronisko > Kuźnice.

8,6 km w około 3h. Spacer "pod górę" jedynie 90m.

Tylko z tego co widzę to aktualnie kolejka jest nieczynna.

Edytowane przez patrykbala.89
  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Remont kolejki jest zaplanowany od 23 września do końca listopada. Zejście ze Świnickiej Przełęczy z uwagi na lęk wysokości trzeba, jak tu sugerują - odpuścić. Szlak jest w górnym odcinku trochę trudniejszy i co ważniejsze w przypadku szanownej Mamy deczko eksponowany. Już samo przejście Beskidu - zejście na Przełęcz Liliowe może dostarczyć lekkich emocji. Poza tym aby dojść na Świnicką Przełęcz trzeba by się było wspiąć 120 metrów na Skrajną Turnię średnio stromym odcinkiem szlaku. Po zejściu z Przełęczy Liliowe do dolnej stacji kolei Gąsienicowa będzie do pokonania na Przełęcz Karb deniwelacja około 250 metrów. Jest to jednak odcinek bardzo łagodnie się wznoszący. No i po zejściu z Małego Kościelca do Hali Gąsienicowej, przy założeniu chęci zejścia do Kuźnic,  czeka Was jeszcze "wspinaczka" kilkadziesiąt metrów na Królową Rówień co pomimo małej deniwelacji bywa dla kończących całodzienną wędrówkę nie lada wyzwaniem :).

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na odcinku Czarny Staw Gąsienicowy - Karb jest moment że idzie się granią Małego Kościelca do Przełęczy Karb. Leciutko eksponowany, nie ma jakiś wielkich przepaści. No ale to jednak grań i dla osób ze znacznym lękiem wysokości i przestrzeni będzie ciężka do przejścia. Sam widziałem ludzi którzy zawracali w tym miejscu. Przy delikatnym lęku wysokości nie powinno być problemu, ale jakiś dyskomfort może być.

DSCN7702.JPG

Edytowane przez Jakub
Dodanie zdjęcia wspomnianego odcinka
  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...