Skocz do zawartości

Jak się ubrać we wrześniu?


Konrad93

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

w przyszłym tygodniu wybieramy się na 3-dniową wędrówkę (chochołowska, starobociański, ornak, czerwone wierchy i zejście przez murowaniec). Nie byliśmy wcześniej w tatrach w warunkach innych niż letnie (a takich się spodziewaliśmy), więc nie jesteśmy pewni, jakie ubrania zabrać na warunki zdecydowanie bardziej jesienne. Mamy kupione softshelle i peleryny przeciwdeszczowe. Zwykła bluza będzie ok, czy lepiej dokupić jakiś polar? Czapka/rękawice zimowe wskazane?

Dajcie znać, co bierzecie na taką pogodę, żebyśmy nie marznęli ani nie nosili w plecaku bezsensownych rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć jaka pogoda będzie w następnym tygodniu i na pewno musicie sprawdzać wszystko na bieżąco, ale myślę, że na wysokości Czerwonych Wierchów zdecydowanie będzie chłodno. Już dziś i pod koniec tego tygodnia temperatura w dzień ma wynosić ok. 5 stopni, możliwy będzie nawet opad śniegu, więc zdecydowanie polecam zaopatrzyć się w polar. Rękawiczki- jak kto woli, ale do plecaka warto wrzucić, dużo to nie waży, a może się przydać. Czapka- tak. Ale tak jak już pisałam- śledzić pogodę, śledzić, śledzić..

  • Lubię to ! 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.09.2019 o 10:15, Konrad93 napisał:

 Mamy kupione softshelle i peleryny przeciwdeszczowe. Zwykła bluza będzie ok, czy lepiej dokupić jakiś polar? 

Z tą odzieżą jest tak, że bluza bluzie nie równa, a zapytaj 5 osób co to jest softshell i każda inaczej go postrzega. Ja mam typową "ceratkę" dla lepszej oddychalności. Wcześniej miałem tnf z membraną gore windstoper i był grubszy, miał siateczke z materiału od wewnątrz. A jest jeszcze taki model z polarem od środka typowo na zimę. 

To samo z bluzą. Może być bawełniana, a może być stretchowa (gładka od zewnątrz, a fleece od środka). No i sam polar ma różne grubości. Teraz odnoszę wrażenie, że bluzy z "powerstretch" wyparły klasyczne "miśkowate" polary.

 

Andrew Skurka i jego Core 13 może Ci pomóc https://andrewskurka.com/backpacking-core-clothing-thirteen-3-season-conditions/

 

Wybieram się 14ego września i zabieram:

  • Koszulka długi rękaw (baselayer)
  • Bluza z kapturem (midlayer)
  • Kurtka z puchem syntetycznym (izolacja)
  • Cienki softshell (fanaberia) ?
  • Kurtka i spodnie przeciwdeszczowe  (shell jacket)

Rękawiczki i czapkę mam zawsze w plecaku. Latem zabieram cienką z merino, teraz trochę cieplejszą.

Ciuchami możesz dowolnie żonglować lub ubrać wszystkie w razie potrzeby. Kiedyś myślałem,  że nie potrzebuje kurtki puchowej we wrześniu, ale Bystra i Błyszcz postanowiły zweryfikować mój światopogląd ? ( na warstwę izolacyjna nada się drugi polar albo i puch z deca). Zawsze można się rozebrać, gorzej gdy nie ma już czego na siebie założyć, a dalej Ci zimno. 

Edytowane przez Mikołaj
  • Lubię to ! 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc Mikolaj,

Kilka tipsow z Norwegii na jesien. 

 

1. Warstwa ,  designwool (merino). Odciaga wilgoc i szybko schnie. I mozna praz w w 40 stopniach .

2. Cienki "polar" bo Designwool robi swoja robote i trzyma cieplo (nawet jak jest mokre).

3. Softshell jesli pada albo wieje.

 

Ja uzywam jesienia pozycje 1 i 2. cienki polar mam w plecaku. Jesli jest intensywne podejcie to jest cieplo i lekko.

Na postoje ( posilek) zakladam na to cienka kurtke puchowa zeby nie tracic ciepla. Pozwinieciu jest nie wieksza od piesci.

No i waga jest mala. Polecam.  

Pozdrawiam Mariusz z Oslo

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...