Jump to content
dominisiaa_k

Cytaty górskie

Recommended Posts

A Wy macie swoje ulubione cytaty o górach? ? 

„W górach musisz wykonać pewien wysiłek bez zapłaty. Jest to mistyka, szukanie czegoś wyjątkowego. Do tego trzeba mieć wyobraźnię i filozofię życiową. Nie każdego na to stać, nie każdemu się chce. Bo w górach nie ma granic, tam się szuka wolności. A samo przebywanie w górach łagodzi, eliminuje agresję. Są elementy rywalizacji ale rywalizacji z wyznaczonym celem, a nie z przeciwnikiem” Krzysztof Wielicki

„Gdy wyruszam w Tatry, czuję się stary i ociężały jak ptak pozbawiony skrzydeł, ale gdy z nich wracam, jestem odmłodzony i pełen życia.” ks. Roman Rogowski

"... wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..." J. Teler

• Like ! 4

Guest

Też lubię K. Wielickiego. Byłam na kilku spotkaniach z nim i na jednym z nich powiedział bardzo fajne zdanie. Cyt, "Porażką w górach jest tylko śmierć...cała reszta to zbieranie doświadczeń! " 

Edited by Guest

"W górach jest wszystko co kocham, góry to przystań, niekończąca się nadzieja, że można żyć życiem i wierzyć nie dotykając." Ksiądz Tischner

No i jeszcze nie o górach, ale góralskie: - Ksiądz Tischner mówił, że górale mają trzy prawdy: Święta prawda, tyż prawda i gówno prawda. ? 

• Like ! 3
  • Haha 1

38 minut temu, Agnieszka GP napisał:

Patryk ??? A jak to będzie po śląsku???

"Wiela jo hanej eszcze beje wlazic, pfffff."

Mniej więcej tak xD

No ale jestem ciekaw na rozwinięcie tematu. Sam kiedyś słyszałem dużo ciekawych cytatów związanych z górami. Wiele już nie pamiętam jednak to dobra okazja żeby sobie przypomnieć i poszukać.

@dominisiaa_k gratuluję pomysłu na temat.

• Like ! 5

Nie jest to typowy cytat górski, ale powtarzany przez wielkiego himalaistę i twórcę PHZ. W sytuacjach "podbramkowych" dla mnie niezastąpiona.

"Nie ma bezpośredniego zagrożenia życia, nie ma powodów do paniki" - Artur Hajzer

• Like ! 4
  • Haha 1

Moim ulubionym cytatem jest ten, który przytoczyła Dominisia,, wobec potęgi gór.......

Poza tym dobry jest:,, wejście jest opcjonalne,  ale zejście obowiązkowe".

Jan Paweł II :,, Góry pozwalają doświadczyć trudu wspinaczki, strome podejścia kształtują charakter, a kontakt z przyrodą daje pogodę ducha".

I jeszcze jeden,, Tylko szczyt głupoty zdobywa się bez wysiłku"

??

• Like ! 6

Guest

„Góry upajają. Człowiek uzależniony od nich jest nie do wyleczenia. Można pokonać alkoholizm, narkomanię, słabość do leków. Fascynacji górami nie można” – Ryszard Pawłowski.

"Kiedy pytają mnie, co takiego widzę w tych górach, odpowiadam, że ludzie dzielą się na dwie kategorie: tych, którym nie trzeba tego tłumaczyć i tych, którzy i tak tego nie zrozumieją" K. Wielicki

Edited by sickboy777
  • Like ! 10

Guest Kacha

"Skądkolwiek wieje wiatr zawsze ma zapach Tatr" ❤️

Jan Sztaudynger

"Po to się idzie w góry, żeby mieć potem to coś w oczach, ten blask, którego wszyscy zazdroszczą. Ogień zarażający innych i mówiący: wstań i idź, Ty też możesz" ~ Rafał Fronia

• Like ! 4

Mój pierwszy, może nietypowo górski cytat, ale poniekąd wiąże się z nimi i w ogóle lubię go ? 

"Prawdziwa odwaga jest wtedy, gdy pomimo strachu idziesz dalej..." ❤️ Zasłyszane ?

oraz

"Wspinaczka to pragnienie życia, a nie śmierci. W górach żyje się pełniej. " Tadeusz Łaukajtys ❤️

Edited by RudaMaRysia
  • Like ! 6

Dnia 12.09.2019 o 20:12, sickboy777 napisał:

"Kiedy pytają mnie, co takiego widzę w tych górach, odpowiadam, że ludzie dzielą się na dwie kategorie: tych, którym nie trzeba tego tłumaczyć i tych, którzy i tak tego nie zrozumieją" K. Wielicki

A to chyba jest cytat Pana Piotra Pustelnika ?

• Like ! 1

Guest jagusia
2 minuty temu, Mili Wi napisał:

A to chyba jest cytat Pana Piotra Pustelnika ?

Ci panowie również cytowali i dzisiaj chyba już nikt nie pamięta kto pierwszy to powiedział ?

Całe mnóstwo.... mogłabym wypisywać cały dzień np.

" Chociaż chodzę ciągle tą samą ścieżką górską, za każdym razem odkrywam nowe piękno szczytów górskich."  

Jan Kasprowicz 

" Kiedy człowiek patrzy na góry, to -kim by nie był - zawsze wyobraża sobie dal, która może się objawiać za błękitem szczytów. Ma ochotę zobaczyć horyzonty, które odkrywa się coraz dalej i dalej... po drodze na koniec świata. Ma ochotę ku min dążyć. "

Denis Urubko

" To moje miejsce. Bardziej niż jakiekolwiek inne. Należę do tych gór... Nie ma takich słów, by przekazać to. Słowa są nieważne.  Milczenie jest najlepsze."

Wanda Rutkiewicz 

To chyba moje ulubione cytaty.

• Like ! 1

"Gdy człowiek góry spotyka, czas wielkich dzieł narasta. Tego się nie dokona gdzieś w tłumie w środku miasta."

William Blake

" Nie da się zdobyć góry.  Można na nią wejść,  postać chwilę na jej szczycie, a potem i tak wiatr zdmuchnie twoje ślady. "

Jim Whittaker  

• Like ! 5

"Wejscie w gory jest mistycznym przezyciem pozytywnym. Ulatwia akceptacje negatywnych stron zycia: starzenia sie, slabniecia, choroby...Wejscie na szczyt jest oczyszczeniem z neurotycznych skutkow codziennego zycia - z bycia pochlonietym malymi sprawami. Stres wysysa z Ciebie caly ten niepotrzebny absurd. Po wejsciu na szczyt ludzi doznaja uczucia odswiezenia i odnowy. Po powrocie do codziennej egzystencji jestes zwyklym czlowiekiem, a nie znerwicowanym zwierzeciem. Poza tym uprawianie wspinaczki to mozliwosc odkrywania prawdy o samym sobie. Moje rozumienie zycia jest uksztaltowane przede wszystkim przez gory." 

• Like ! 4

„Góry sprzyjają pokorze, czyli prawdzie o sobie samym. Uczą jej miedzy innymi przez to, że człowiek zmęczony wspinaniem nie ma ani sił, ani chęci, by udawać, by ukrywać swoja prawdziwą twarz”.

ks. Roman Rogowski

• Like ! 5

"...wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie,a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..."

Jacek Teler

• Like ! 5

KSU z piosenki ,,Za mgłą":

,,Tam na dole zostało
Wszystko to co cię męczy
Patrząc z góry wokoło
Świat wydaje się lepszy"

• Like ! 7

Góry milczą, wszystko co milczy nadaje się do przechowywania ludzkich tajemnic.
– ks. Józef Tischner

• Like ! 5