Skocz do zawartości

Cytaty górskie


dominisiaa_k

Rekomendowane odpowiedzi

A Wy macie swoje ulubione cytaty o górach? ? 

„W górach musisz wykonać pewien wysiłek bez zapłaty. Jest to mistyka, szukanie czegoś wyjątkowego. Do tego trzeba mieć wyobraźnię i filozofię życiową. Nie każdego na to stać, nie każdemu się chce. Bo w górach nie ma granic, tam się szuka wolności. A samo przebywanie w górach łagodzi, eliminuje agresję. Są elementy rywalizacji ale rywalizacji z wyznaczonym celem, a nie z przeciwnikiem” Krzysztof Wielicki

„Gdy wyruszam w Tatry, czuję się stary i ociężały jak ptak pozbawiony skrzydeł, ale gdy z nich wracam, jestem odmłodzony i pełen życia.” ks. Roman Rogowski

"... wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..." J. Teler

  • Lubię to ! 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też lubię K. Wielickiego. Byłam na kilku spotkaniach z nim i na jednym z nich powiedział bardzo fajne zdanie. Cyt, "Porażką w górach jest tylko śmierć...cała reszta to zbieranie doświadczeń! " 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"W górach jest wszystko co kocham, góry to przystań, niekończąca się nadzieja, że można żyć życiem i wierzyć nie dotykając." Ksiądz Tischner

No i jeszcze nie o górach, ale góralskie: - Ksiądz Tischner mówił, że górale mają trzy prawdy: Święta prawda, tyż prawda i gówno prawda. ? 

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Agnieszka GP napisał:

Patryk ??? A jak to będzie po śląsku???

"Wiela jo hanej eszcze beje wlazic, pfffff."

Mniej więcej tak xD

 

No ale jestem ciekaw na rozwinięcie tematu. Sam kiedyś słyszałem dużo ciekawych cytatów związanych z górami. Wiele już nie pamiętam jednak to dobra okazja żeby sobie przypomnieć i poszukać.

@dominisiaa_k gratuluję pomysłu na temat.

  • Lubię to ! 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim ulubionym cytatem jest ten, który przytoczyła Dominisia,, wobec potęgi gór.......

Poza tym dobry jest:,, wejście jest opcjonalne,  ale zejście obowiązkowe".

Jan Paweł II :,, Góry pozwalają doświadczyć trudu wspinaczki, strome podejścia kształtują charakter, a kontakt z przyrodą daje pogodę ducha".

I jeszcze jeden,, Tylko szczyt głupoty zdobywa się bez wysiłku"

??

  • Lubię to ! 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

Całe mnóstwo.... mogłabym wypisywać cały dzień np.

" Chociaż chodzę ciągle tą samą ścieżką górską, za każdym razem odkrywam nowe piękno szczytów górskich."  

Jan Kasprowicz 

" Kiedy człowiek patrzy na góry, to -kim by nie był - zawsze wyobraża sobie dal, która może się objawiać za błękitem szczytów. Ma ochotę zobaczyć horyzonty, które odkrywa się coraz dalej i dalej... po drodze na koniec świata. Ma ochotę ku min dążyć. "

Denis Urubko

" To moje miejsce. Bardziej niż jakiekolwiek inne. Należę do tych gór... Nie ma takich słów, by przekazać to. Słowa są nieważne.  Milczenie jest najlepsze."

Wanda Rutkiewicz 

To chyba moje ulubione cytaty.

 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

"Gdy człowiek góry spotyka, czas wielkich dzieł narasta. Tego się nie dokona gdzieś w tłumie w środku miasta."

William Blake

" Nie da się zdobyć góry.  Można na nią wejść,  postać chwilę na jej szczycie, a potem i tak wiatr zdmuchnie twoje ślady. "

Jim Whittaker  

 

  • Lubię to ! 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wejscie w gory jest mistycznym przezyciem pozytywnym. Ulatwia akceptacje negatywnych stron zycia: starzenia sie, slabniecia, choroby...Wejscie na szczyt jest oczyszczeniem z neurotycznych skutkow codziennego zycia - z bycia pochlonietym malymi sprawami. Stres wysysa z Ciebie caly ten niepotrzebny absurd. Po wejsciu na szczyt ludzi doznaja uczucia odswiezenia i odnowy. Po powrocie do codziennej egzystencji jestes zwyklym czlowiekiem, a nie znerwicowanym zwierzeciem. Poza tym uprawianie wspinaczki to mozliwosc odkrywania prawdy o samym sobie. Moje rozumienie zycia jest uksztaltowane przede wszystkim przez gory." 

  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...

Z ksiazki ,, Całe życie" :

"...podczas wyprawy Egger przeważnie milczał. ,,Kto otwiera gębę, ten zamyka uszy", powiadał zawsze Thomas Mattl, a Egger podzielał tę opinię. Zamiast mówić, wolał przysłuchiwać się ludziom, których nieprzerwana paplanina wtajemniczala go w obce dzieje i poglądy. Najwyraźniej ludzie szukali w górach czegoś, o czym sądzili, że zgubili to dawno, dawno temu. Nigdy się nie domyślił, o co tu dokładnie chodziło, jednak w miarę upływu lat był coraz bardziej przekonany, że turyści w gruncie rzeczy kuśtykali nie tyle za nim, co za jakąś nieznaną, nienasyconą tęsknotą..."

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Poza ulubionym (w stopce) mam jeszcze takie:

"W górach nie ma granic, tam się szuka wolności. A samo przebywanie w górach łagodzi, eliminuje agresję. 
Są elementy rywalizacji ale rywalizacji z wyznaczonym celem, a nie z przeciwnikiem”. (Krzysztof Wielicki)

„Góry tylko wtedy mają sens, gdy jest w nich człowiek ze swoimi uczuciami, przeżywający klęski i zwycięstwa. 
I wtedy, gdy coś z tych przeżyć zabiera ze sobą w doliny...” (Andrzej Zawada)

  • Lubię to ! 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

"Miłości do gór nauczyć się nie można. Trzeba je pokochać z samego siebie."  Walery Goetel

"Kiedyś ktoś mnie zapytał: Dlaczego chodzisz po górach? Odpowiedziałem, że ludzi można podzielić na
dwa rodzaje: na tych, którym nie trzeba tej pasji tłumaczyć i na tych, którym się jej nie wytłumaczy.” Piotr Pustelnik

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...