Skocz do zawartości

Trening


Kamyk34

Rekomendowane odpowiedzi

Część, mam do was pytanie, od zawsze kochałam góry, do tej pory pory tylko w formie podziwiania zdjęć, śledzenia wypraw i czytania tatromaniaka.kilka razy dawno temu byłam w górach ale było to dawno temu. Teraz chce zacząć realizować aktywnie swoja pasje. W tamtym roku pojechałam do Beskidu do Rabki co by od razu nie pchać się w wysokie góry i powiem jedno.... Poległam. Wstyd przyznać ale kondycyjnie nie dałam rady, znaczy wejść weszłam ale szłam i płakałam że zmęczenia, złości i bólu. Kondycja zerowa. I tu pojawia się moje pytanie, jak podnieść kondycję, jak ćwiczyć kiedy do gór daleko,. Na razie od kilku miesięcy ćwiczę ostro na silce i do tego nordic wlaking z kijkami. Ale teraz siłka zamknięta, zostały kijki z którymi chodzę codziennie robiąc po około 6 km. Niestety mieszkam na Lublinie i szczerze nie ma tu zbyt dużych górek... Może macie jakieś pomysły? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. 

Nic nie daje więcej jak praktyka górska ? Ale skoro nie masz możliwości to jak najwięcej ruchu - spacery, bieganie, jazda na rowerze. W domu można wzmacniać nogi przysiadami, plecy pompki + drążek i ogólną kondycję pajacykami. Wbrew pozorom pajacyki to bardzo dobre ćwiczenie zwiększające kondycję. Spójrz w internecie na przykładowe treningi. Oczywiście wszystko musi to być robione regularnie i sumiennie. 

Sam ostatnio zdziwiłem się ile daje regularny trening, kiedy z ciężkim plecakiem wszedłem spod wodogrzmotów do piątki w 1:20, zamiast mapowego 2:10h. Oczywiście teraz przestałem, ale zamierzam wrócić do przygotowań. Zimowe trudne trasy nie wybaczają braku kondycji. ?

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kamyk34 posłuchaj rad @Luk_a bo to ekspert od budowania formy i kondycji?. Wymęczył mnie poradami, nakazami i przykładami tak że mimo wrodzonej niechęci czasem przeklinałam pod nosem ale doceniłam to wszystko kiedy po miesiącu przestały mnie boleć plecy po ośmiogodzinnym siedzeniu za biurkiem i nie łapią mnie już skurcze w nocy. Był trochę upierdliwy ale skutecznie wpoił mi kilka zasad poprawienia kondycji??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kamyk34 ja trochę mniej profesjonalnie niż chłopaki. Ja też ostatnio chodzę na kije (1-2 w tygodniu po 8-10 km), ale po pierwsze staram się robić interwały, a po drugie znalazłam górkę i na każdym treningu wchodzę na nią 10-15 razy.  Ostatnio słabo u mnie z bieganiem, ale nawet truchty po kilka kilometrów dają wsparcia. Z systematycznych rzeczy u mnie jeszcze joga 2 razy w tygodniu, a jak się da dokładam do tego rower raz w tygodniu. No i chodzę po schodach ?.  Zwykle nie mam problemów z kondycją w górach. 

Powodzenia i do zobaczenia na szlaku ?!

 

Edytowane przez jaaga76
  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja od siebie dorzucę trening beztlenowy* - jeśli przyzwyczaisz swoje mięśnie do ograniczonego dostępu do tlenu podczas wysiłku, to podczas wycieczki w górach będą szczęśliwsze ? Jedyne co wtedy może nawalić to ścięgna.

* - można choćby podczas biegania wstrzymać oddech na 10-15 sekund i tak co minutę-dwie.

7 hours ago, Mateusz Z said:

z ciężkim plecakiem wszedłem spod wodogrzmotów do piątki w 1:20, zamiast mapowego 2:10h.

Mnie ta trasa się dłuży chyba bardziej niż szlakowskaz przewiduje ;< I to w obie strony ?

Edytowane przez Q'bot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za porady. Jeśli chodzi o siłownię to robię 30 minut na bieżni ze zwiększającym się stopniem nachylenia plus trening siłowy. Co do nordic walkingu to staram się chodzić dość szybko i dobijać do 2 zakresu. Specjalnie do tego kupiłam opaskę co by mi tętno mierzyła, długość trasy i takie tam. Treningi robię sobie 3-4 razy w tygodniu. Jak była siłownia otwarta to 2 razy siłka i 2 kijki. 

Co do górek to problem z samym Lublinem jest taki że on leży na górze wyżyny, jasne są pagórki ale to są niewielkie pofałdowania. Aczkolwiek pomysł wchodzenia i zbiegania jest interesujący i na pewno go wdrożę ? mam taki jedna niewielka górkę. Od wczoraj szukam jaka ona ma wysokość, i ogólnie która w Lublinie jest największą.  ???

Jeszcze raz dziękuje za porady mam nadzieję że w tym roku będę częściej gościć w górach. 

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również jestem z Lublina - trenuje na siłowni 3-4 razy w tygodniu ciężkie treningi siłowe ale wiadomo od 28 grudnia wszystko zamknięte ? chociaz orientowalem sie i  teraz są otwarte 3 siłownie bodajże ale żeby tam ćwiczyć trzeba się mocno nagimnastykowac no i wydac pieniążków ?nie wiem czy na codzień jest możliwość, żeby się tam dostać, ale generalnie polecam wbieganie i zbieganie z górki, gdzie jest wyciąg na Globusie ? ona ma ponad 100 metrów chyba więc powinno wystarczyć w zupełności ? A jeśli nie to długie trasy biegowe: wąwóz Rury, wąwóz na Czubach, teraz otworzyli Park Ludowy- można po nim pobiegać ? jak podniesiesz kondycje to proponuje również trasą rowerową dookola Zalewu- wychodzi mniej więcej 11-12 km ? ja gdy bylo cieplej biegalem sobie srednio po 12 km, zdarzyło się kilka razy przebiec z pod domu nad zalew, dookoła zalewu i do domu- to wychodził idealnie pół maraton ale to za dużo jak dla mnie, bardziej się męczyłem psychicznie niż fizycznie ?

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, piterson777 napisał:

Również jestem z Lublina - trenuje na siłowni 3-4 razy w tygodniu ciężkie treningi siłowe ale wiadomo od 28 grudnia wszystko zamknięte ? chociaz orientowalem sie i  teraz są otwarte 3 siłownie bodajże ale żeby tam ćwiczyć trzeba się mocno nagimnastykowac no i wydac pieniążków ?nie wiem czy na codzień jest możliwość, żeby się tam dostać, ale generalnie polecam wbieganie i zbieganie z górki, gdzie jest wyciąg na Globusie ? ona ma ponad 100 metrów chyba więc powinno wystarczyć w zupełności ? A jeśli nie to długie trasy biegowe: wąwóz Rury, wąwóz na Czubach, teraz otworzyli Park Ludowy- można po nim pobiegać ? jak podniesiesz kondycje to proponuje również trasą rowerową dookola Zalewu- wychodzi mniej więcej 11-12 km ? ja gdy bylo cieplej biegalem sobie srednio po 12 km, zdarzyło się kilka razy przebiec z pod domu nad zalew, dookoła zalewu i do domu- to wychodził idealnie pół maraton ale to za dużo jak dla mnie, bardziej się męczyłem psychicznie niż fizycznie ?

Zalew robiłam na rowerze, koło wąwozu rury i globusa mieszkałam ponad pół życia??? mieszkałam na Nadbystrzyckiej. Teraz Tatary więc łażę sciezka wzdłuż Bystrzycy i na kalinę się wspinam ??? 

Na siłkę chodziłam do just gym bo jest całodobowa ale teraz jest zamknięta. 

Co do piwa to jak najbardziej??? fajnie że na forum jest ktoś z dzikiego wschodu ?

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Luk_ napisał:

Bądź co bądź rzekomo sporo w tym prawdy. Mój dobry kolega zajmuje się psychologią i to akurat w dużej części podobno się sprawdza ?

To inna kwestia... tajemnica poliszynela jest, że tzw. zawodów pomocowych (psychologia przoduje) trafiają często (nie zawsze) ludzie z problemami ... ale myślę, że raczej wolisz zdrowego lekarza niż chorego ?

1 minutę temu, Luk_ napisał:

A kończąc temat wschodu - może gdybym tam był kilka dni, w celach turystycznych to też bym lubił. Ale mimo wszystko... Po prostu jest tam trochę inaczej ? 

Inaczej, nie zawsze znaczy źle... kończąc temat ?

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej jeśli ktoś chce się przekonać z czy jest inaczej czy może tak samo zapraszamy na Lubelszczyznę. Po Lublinie mogę pooprowadzac w roli przewodnika ? zaprosic na perełkę, wziąć na żużel ( każdy w Lublinie musi kochać żużel?) i zaprowadzić na najlepsze cebularze. 

  • Lubię to ! 1
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kamyk34 napisał:

Tak czy inaczej jeśli ktoś chce się przekonać z czy jest inaczej czy może tak samo zapraszamy na Lubelszczyznę. Po Lublinie mogę pooprowadzac w roli przewodnika ? zaprosic na perełkę, wziąć na żużel ( każdy w Lublinie musi kochać żużel?) i zaprowadzić na najlepsze cebularze. 

Ja chętnie! Przypomnę się, jak będę w pobliżu ???

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Mnich Moderator napisał:

Oczywiście im więcej pięter, tym lepiej ? 

Dokładnie. Mieszkam na czwartym bez windy, z pieskiem czasem 3 x dziennie góra/dół, góra/dół i jest git! ?

1 godzinę temu, Kamyk34 napisał:

Jasne, zapraszam 

No to nie jest chyba tak źle u nas na tym dzikim wschodzie? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...