Skocz do zawartości

Buty na Tatry :)


Jamboladaa

Rekomendowane odpowiedzi

Co do butów Salewa to korzystam z nich pełne 2 sezony zimowe, zaczyna się trzeci. I co mogę powiedzieć... Wygoda rewelacja, nic nie ociera, nie boli, nawet po kilkudziesięciu godzinach na nogach jest okej. Wykonanie spoko, trochę się rozerwał otok, ale to od uderzenia rakiem, zahaczeniem o skalę itp. jednak mógłby by być nieco mocniejsze. Jeśli chodzi o kontuzjogenność to dobrze trzyma kostkę, amortyzacja jest w porządku. Dopóki na lato nie zamieniłem na krótkie La Sportiva nie miałem problemów z kolanem. Przyczepność na suchej i mokrej skale jest bardzo dobra. But trzyma, nie ślizga się, ale do gumy mega grip czy jakoś tak sporo brakuje. Natomiast na śniegu czy łodzie to bez raków nie idzie przejść. Przy minimalnej ilości ubitego śniegu miałem mega problemy z wejściem na uwaga... Śnieżkę od śląskiego domu. Na wschód szedłem już w rakach. Jeśli Salewa zimą to tylko z czymś - raki, raczki, nakładki. Nawet ostatnio robiliśmy mikro test na oblodzonym mostku. Ja pojechałem i nabierałem prędkości, Łukasz szurał swoimi Meindlami po tym lodzie. 

Edytowane przez Mateusz Z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rany?!!!! Chyba nic tu nie wzbudza takich emocji jak buty?. Ale fajnie że jest tyle różnych opinii i że można kulturalnie i na wesoło się posprzeczać. @Mnich Moderator wiem że jesteś etatowym doradcą od butów ale wiesz jak to jest jak się kobieta uprze?. Musisz ustąpić i jeszcze się przy tym uśmiechać??

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mnich ModeratorTe mam ?oczywiscie wersje damską... kupiłam z polecenia osoby, która duzo chodzi po gorach wysokich i jest bardzo zadowolona... buty nie przemokły w wysokich śniegach i dobrze się trzymają. A z tego co moge napisać o nich ja to są bardzo lekkie i wygodne... w górach ich jeszcze nie miałam okazji wypróbować niestety... normalnie noszę 37 tutaj mam 37,5 i jest idealnie ....

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buty butami, a co z innymi sprzętami, raki mam jakieś z CT Nuptse koszykowe, czy dokupić jeszcze jakieś małe raczki, żeby nie rozjechać się idąc po dolince, bo w takich jak mam przez Chochołowską nie będę paradować ? I czy kupować stuptuty ? Przeglądam internety to ceny są bardzo różne. Czy jest to must have w który zainwestować, czy brać z Dekatlonu  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Jamboladaa napisał:

Buty butami, a co z innymi sprzętami, raki mam jakieś z CT Nuptse koszykowe, czy dokupić jeszcze jakieś małe raczki, żeby nie rozjechać się idąc po dolince, bo w takich jak mam przez Chochołowską nie będę paradować ? I czy kupować stuptuty ? Przeglądam internety to ceny są bardzo różne. Czy jest to must have w który zainwestować, czy brać z Dekatlonu  ?

Stuptupy bierz,  jakie chcesz, mogą być z Decathlonu. Raczki warto mieć, chociażby na dolinki albo łatwiejsze trasy. Polecam Grivela albo Campa, w promocji możesz je dorwać za około 100 zl. 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Jamboladaa napisał:

Buty butami, a co z innymi sprzętami, raki mam jakieś z CT Nuptse koszykowe, czy dokupić jeszcze jakieś małe raczki, żeby nie rozjechać się idąc po dolince, bo w takich jak mam przez Chochołowską nie będę paradować ? I czy kupować stuptuty ? Przeglądam internety to ceny są bardzo różne. Czy jest to must have w który zainwestować, czy brać z Dekatlonu  ?

Stuptuty moim zdaniem brać ... chronią jednak przed wlatywaniem śniegu  w buty, ktorego w gorach jest pod dostatkiem ? ( choć to ostatnio różnie bywa)... ale i noga do kolana dodatkowo przed mokrym sniegiem zabezpieczona....  dodatkowo oprócz raków idąc wydeptaną śliską drogą przez doliny np właśnie Chochołowską czy też do Moka używam np nakładek antypoślizgowych ....  

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Mnich Moderator said:

Obecnie mam 4 pary

Przebijam Cię dwukrotnie. Ha! 

Wliczając trailówki, które uważam za "letnie górskie trekkingi" ?

 

A co do walorów wizualnych - Salewy nie są jakoś specjalnie 'ładne"... Ja wolę oglądać klasycznie prezentujące się Hanwagi, Zamberlany czy Andrew. Przez pewien czas podobały mi się nawet Dachsteiny uszyte ze swetera ?

buty-dachstein-super-leggera-gtx-graphit

 

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Jeśli chodzi o buty to fakt Jet tych marek mnóstwo i każda ma zwolenników i przeciwników. Ja na Tatry wybieram Salewy i nigdy się nie zawiodłem na mniej wymagające szlaki Bergsony. A jeśli chodzi o odzież to mam taki przegląd różnych producentów i żaden nie sprawia problemów. Wszystko jest zależne od zasobności portwela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Może to będzie dla Was dziwne, ale mi najlepiej się chodzi po Tatrach latem i wczesną jesienią w zwykłych "tenisówkach" Scarpa Mojito. Po prostu dobrze się w nich czuje, górskie szlaki nie sprawiają mi problemu, a byłem w nich praktycznie wszędzie w Tatrach.

Znacie już mniej więcej moje upodobania, więc może coś mi polecicie z butów na jesień i zimę? Mam w głowie kołomyję związaną z butami. Nie mam też w swoim mieście (Białystok) porządnego sklepu, aby poprzymierzać, więc chyba muszę coś zamówić, ale nie wiem co?

Jeszcze dam zdjęcie stopy ?, może ktoś ma podobną i poleci w jakich najlepiej się czuje. Wiem, że temat wałkowany tysiące razy na tym forum, no ale dalej mi się nie udało dojść z jakimi butami spróbować?

20230901_100823.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Sucre napisał:

Może to będzie dla Was dziwne, ale mi najlepiej się chodzi po Tatrach latem i wczesną jesienią w zwykłych "tenisówkach" Scarpa Mojito. Po prostu dobrze się w nich czuje, górskie szlaki nie sprawiają mi problemu, a byłem w nich praktycznie wszędzie w Tatrach.

Znacie już mniej więcej moje upodobania, więc może coś mi polecicie z butów na jesień i zimę? Mam w głowie kołomyję związaną z butami. Nie mam też w swoim mieście (Białystok) porządnego sklepu, aby poprzymierzać, więc chyba muszę coś zamówić, ale nie wiem co?

Jeszcze dam zdjęcie stopy ?, może ktoś ma podobną i poleci w jakich najlepiej się czuje. Wiem, że temat wałkowany tysiące razy na tym forum, no ale dalej mi się nie udało dojść z jakimi butami spróbować?

20230901_100823.jpg

Myślisz, że po zdjęciu stopy pomożemy Ci wybrać właściwe obuwie? Chyba trochę nas przeceniasz ? 

Będę to powtarzał jak mantrę: skoro nie masz porządnego sklepu w swoim mieście zamawiasz w Skalniku albo 8a z 5 par, przymierzasz, chodzisz po mieszkaniu, po czym, jak trafisz na swój ideał, 4 pary odsyłasz, a jedną zostawiasz. Innego wyjścia nie widzę ?

A Mojito to znakomity wybór, sam w nich śmigam po łagodniejszych trasach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sucre

Nie wiem czy to dobra podpowiedz- moj maz ma skarpy  ale nie mojito i nie w góry  ? ale ogólnie dobrze mu w nich,  natomiast  na zime w góry ma salewy rapace i jest z nich zadowolony. Na stopach się nie znam,wiem, że jest oznaczenie   butow dla szerszej stopy  ale to nie we wszystkich markach. 

Napisz jak już coś kupisz, to też będzie  podpowiedź  dla innych. 

Sama muszę na zime o nowych pomyśleć  i na pewno zacznę  od skarpy, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...