Skocz do zawartości

Kontuzje i jak ich uniknąć


Lavinka

Rekomendowane odpowiedzi

Pojawiają się nagle i niespodziewanie, utrudniają życie i psują plany, kochają górskie wycieczki...Kontuzje! Pewnie każdy z Was, a przynajmniej większość kiedyś nabawiła się kontuzji w górach. Mniejszej lub większej, trwałej, czasowej. Uprawiając turystykę górską może to spotkać każdego z nas, mniej i bardziej doświadczonego. Zapewne są sposoby by zmniejszyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia, ale nie da się tego ryzyka wyeliminować do zera. Czy przydarzyły się wam jakieś urazy? Co robić, by zwiększyć szanse swojego organizmu na przetrwanie w górach bez szwanku? ?

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed wyruszeniem w trasę pamiętajmy o profilaktyce. Odpowiedni strój a zwłaszcza obuwie, zapas wody i jedzenia i jakaś umiarkowana rozgrzewka która pomoże przygotować mięśnie i stawy do wysiłku. Zabierajmy też okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrem bo oparzenia to również urazy i to bardzo uciążliwe. Mocne słońce i brak nakrycia głowy może spowodować szybkie przegrzanie organizmu a odpowiednia ilość wody i osłona głowy i karku pomoże przed przegrzaniem uchronić. Wielu urazów ustrzeżemy się zachowując skupienie i ostrożność ale na wszelki wypadek warto nosić jakiś opatrunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram Luk_a , trening , dużo ruchu , rower , gra w piłkę itp. Popieram Agikę , obuwie , bo rozgrzewka to jest zawsze bo podejścia w Taterkach są długie. Na kilkadziesiąt lat chodzenia po górach dwa urazy ale przyniesione z dolin (piłka nożna) zakończyły mi chodzenie po górach. Raz o 1:30 schodziłem z powrotem na parking do Kuźnic z Murowańca (nie doleczona kontuzja)a drugim razem ściągał mnie helikopter z grani (odnowiona kontuzja kolana na własne życzenie) Co ciekawe nigdy nie skręciłem kostki w górach a zbiegałem z wielu szczytów (z samych Rysów na obie strony latem na polską do samego Moka a w śniegu w tym roku do Czarnego Stawu ??.............(...............................).? Warto też stosować dobrą suplementację wzmacniającą mięśnie , stawy , czy ścięgna , podkreślam dobrą !!!! A dla słabych i początkujących czy też po kontuzjach stabilizatory , opaski i kijki !!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Niestety uprawiając ten czy inny sport, trzeba liczyć się z większą czy mniejszą kontuzją. Ja nabawiłam się kontuzji na nartach ścigając się na zawodach, pomimo zacnej rozgrzewki, która w moim przypadku zawsze jest, złamałam nogę w kilku miejscach. Kontuzja jak kontuzja myślałam, że noga się zrośnie i znowu będę śmigać na nartach, no niestety powikłania szpitalne spowodowały, że narty tylko oglądam tylko w TV już 3 rok i nie zapowiada się by było inaczej??ale najważniejsze że jeszcze po górach chodzić mogę i tego się trzymajmy?

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, jaaga76 napisał:

Swoją drogą, czy ktoś z Was robi rozgrzewkę przed wyjściem na szlak? Nie piszę o regularnych treningach, ale właśnie typowej rozgrzewce, np. kilka skłonów, przysiadów, pajacyków, itd... 

Od wielu lat tak robię, dzień zaczynam od lekkiej rozgrzewki/rozruchu, nie tylko w górach. 

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.04.2023 o 13:43, Jędrek napisał:

dzień zaczynam od lekkiej rozgrzewki/

jeśli się jest w pewnym wieku i ma się za sobą różne przygody to sytuacja gdy człowiek wstaje rano i nic go nie boli jest powodem do niepokoju.

A tak na poważnie to kilka minut ćwiczeń rano jest nie do przecenienia.

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...