Skocz do zawartości

Transport w Tatrach


Lavinka

Rekomendowane odpowiedzi

Pomyślałam, że warto byłoby założyć taki temat, gdyż jak wiadomo, z transportem w Zakopanem bywa różnie, raz lepiej raz gorzej. Kiedy najlepiej jechać, aby ominąć korki? Wolicie komunikację zbiorową czy przemieszczanie się samochodem? Co sądzicie o standardach panujących w tatrzańskich busikach i o samej jeździe nimi. Myślę, że w tym temacie możemy też umieszczać pytania i odpowiedzi o dojazdy, ceny itp.

Jeśli o mnie chodzi to jeżdżę raz samochodem, raz autobusem. I nie wiem co właściwie jest lepsze. Na pewno, jeśli wybieram się na Palenicę Białczańską to wolę jednak samochód, ale jeśli ktoś chciałby przyjechać w godzinie szczytu, to wtedy można mieć ogromny problem z parkingiem. Jest jeszcze jedna kwestia- strasznie nie lubię jeździć busami z Zakopanego, gdyż prawie za każdym razem przeżywam horror, myśląc, że skończę na drzewie za zakrętem. Nie wiem czy to już tradycja, czy ja mam pecha, ale busy prowadzone przez górali po prostu szaleją. Wyprzedzają na zakrętach, przekraczają prędkość. Normalnie strach się bać ?

Mam też pytanie. Do której godziny odjeżdżają busy z Palenicy Białczańskiej do Zakopanego w sezonie letnim?
P.S. Nie do końca wiedziałam, w którym dziale umieścić ten temat, więc jeśli się pomyliłam to przepraszam i nie bijcie ?

Edytowane przez Lavinka
  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Busów jest dużo i jeżdżą często ale zaczynają trochę za późno jak dla mnie. Wolę jechać samochodem bo o 5 czy 6 rano na każdym parkingu miejsce jest na pewno. No i własnym transportem dużo wygodniej i jest ten komfort że po zejściu wsiadasz w auto, możesz zmienić buty, wrzucić plecak do bagażnika i prosto na kwaterę. Ale jak ktoś woli busem to odjeżdżają tak często że nie trzeba długo czekać tylko nie z każdego miejsca można wszędzie dojechać. Ja nocuję w Murzasichlu albo w Małym Cichym więc musiałabym najpierw dojechać do Zakopanego i się przesiadać na inny bus a to już strata czasu i kasy. Fajnie jest na Słowacji bo można zostawić auto na BEZPŁATNYM parkingu w Łomnicy pod kolejką i przesiąść się na elektryczkę a ona dojeżdża prawie pod każdy szlak w Tatrach Wysokich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uwielbiam busy! Są dla mnie częścią lokalnego kolorytu, więc muszą być. Im bardziej busiarz szalony, tym lepiej?  Dużo zależy od tego gdzie się mieszka, zwykle stacjonujemy gdzieś bliżej Tatr wysokich, więc w Zachodnie częściej jedziemy samochodem. Jedno mnie w tych busach wkurza tylko- na dworcu upychają ludzi na maxa i jak się wsiada gdzieś dalej, to problem jest z miejscem w ogóle, a o miejscu siedzącym można zapomnieć. Nie pamiętam kiedy siedziałam w busie na Palenicę, pewnie z 5 lat temu? mogliby wprowadzić ulgowe bilety za te niedogodności.

Edytowane przez Fibi
Literówka
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nocuję w Zakopanem to zwykle w pobliżu dworca busów by móc szybko z nich skorzystać i mieć blisko z/do kwatery. Busy jeżdżą dość często i praktycznie w każdym kierunku potrzebnym dla tatromaniaka. Koszt to kilka złotych a jesteś dowieziona w każde miejsce, zawsze można podpytać kierowcę gdzie należy wysiąść jeśli wysiadamy po trasie. Można też skorzystać z komunikacji miejskiej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Ja też busem i na stopa.

Ale moje rozwiązanie na kilkudniowe wyjazdy w Tatry polskie to kwatera niedaleko Kuźnic. Wcześnie rano okolice Gąsienicowej, Kondratowej, Pańszczycy, etc. są w zasięgu ręki a do ronda na Bystrem jest też bliziutko. Stąd już stopem w stronę Łysej Polany, bo poza sezonem pierwszy bus jedzie za późno jak dla mnie. Zwykle nie czekam dłużej niż 10-15 minut na stopa. Problem jest wtedy tylko z Kościeliską i Chochołowską, bo trzeba zejść na sam dół do dworca.

Na Słowację pieszo (w Tatry Zachodnie) albo samochodem (w Tatry Wysokie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 8/31/2019 at 2:13 PM, Fibi said:

Jedno mnie w tych busach wkurza tylko- na dworcu upychają ludzi na maxa i jak się wsiada gdzieś dalej, to problem jest z miejscem w ogóle, a o miejscu siedzącym można zapomnieć. Nie pamiętam kiedy siedziałam w busie na Palenicę, pewnie z 5 lat temu? mogliby wprowadzić ulgowe bilety za te niedogodności.

Zawsze siedzę, jeżdżę takowym busem z 5-6 razy do roku w dwie strony... Problem to się pojawia, gdy zasiądziesz na końcu autobusu, a chcesz wysiąść akurat na Lysej polanie ?

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Tatromen napisał:

Jeżdżę zwasze samochodem ale wczoraj tuż za kliniką w Zakopcu zostawiłem samochód i postanowiłem stopem wrócić na Słowację po kilkunastu godzinach. Jeszcze plecaka nie założyłem na plecy a tu pierwsze autko na krakowskich blachach zatrzymuje się i mnie zabiera.?? W autku dwie Tatromaniaczki , super dziewczyny , dzięki , proszę częściej !!!! Ps. Dziękuję za razem spędzony czas , było super !!!! ??

Oby więcej takich osób na drodze każdego z nas ? Brawo dla Tatromaniaczek !!! ?

Edytowane przez Merry
  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Tatromen napisał:

Mówisz o tym na drodze , rozumię , dziękuję !!!! Jednak muszę Cię zmartwić , drugiego takiego egzemplarza nie ma i nie będzie !!!! Także jak coś to dzwoń .................nie , nie dzwoń , pisz !!!!  A tak swoją drogą , ciekawe czy Ty byś mi się zatrzymała ???? ??

Hehe no to jest dobre pytanie !!!?? łatwo się mówi/pisze a z realizacją różnie to bywa ...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...

Czy ktoś w ostatnim czasie jechał z Krakowa do Zakopanego transportem publicznym? Czy w autobusach jest duży tłok? Kusi mnie wybrać się w Tatry, ale sytuacja koronawirusowa mnie troszkę odstrasza od publicznej komunikacji...

I pragnę sobie wyrazić tutaj swoje niezadowolenie, tak po prostu, jeśli chodzi o rozkład jazdy pociągów z Krakowa do Zakopanego. Jak to się w ogóle stało, że pierwsze połączenie kolejowe jest o 7? Kto to układał? ? Nikt chyba nie pomyślał o turystach, którzy jadą w góry na 1 dzień... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lavinka napisał:

Czy ktoś w ostatnim czasie jechał z Krakowa do Zakopanego transportem publicznym? Czy w autobusach jest duży tłok? Kusi mnie wybrać się w Tatry, ale sytuacja koronawirusowa mnie troszkę odstrasza od publicznej komunikacji...

I pragnę sobie wyrazić tutaj swoje niezadowolenie, tak po prostu, jeśli chodzi o rozkład jazdy pociągów z Krakowa do Zakopanego. Jak to się w ogóle stało, że pierwsze połączenie kolejowe jest o 7? Kto to układał? ? Nikt chyba nie pomyślał o turystach, którzy jadą w góry na 1 dzień... ?

Ja jechałem z Krakowa dwa tygodnie temu. Wtedy było tylko łącznie 5 busów w jedną stronę, pięć w drugą. Maksymalna liczba pasażerów, jaką zabierają równa jest połowie wszystkich miejsc siedzących. Więc bezpieczniej jest kupić bilet przez internet. Luknij na stronę Szwagropola i Majer-Busa. Ja dzwoniłem do nich, żeby jeszcze potwierdzić rozkład.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
31 minut temu, Lavinka napisał:

Halo halo, jak tam teraz sytuacja w autobusach do i z Zakopanego (do Krakowa). Dużo ludzi kolo 5 - 6 rano w środku tygodnia ? ?

W autobusach jest normalnie, bez przeludnienia. Jeżdżę rano w tygodniu i w weekend i jest spokojnie. Najwcześniejsze połączenie z Krakowa to chyba Telesfor o 4.40.

Edytowane przez vatra
  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja polecam pociąg z Nowego Targu  https://koleo.pl/rozklad-pkp/nowy-targ/zakopane/29-08-2020_16:00/all/all 

Bez korków na zakopiance bo są,parking czas na szukanie bo czasem tragedia ,a takto parking w Nowym Targu za darmo wsiadasz do pociągu i jedziesz za grosze potem stacja PKp jest zaraz koło PKSu i jedziesz gdzie tylko chcesz. 

Ja tak lubię bo nie trzyma mnie żaden samochód i parking wchodzę jednym szlakiem i schodzę innym i to jest najlepsza opcja moim zdaniem.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Daerkopolo napisał:

Taxi do Palenicy kosztuje około 40zl bus 10 zł ale w sezonie jeżdżą od 6 poza sezonem od 7 więc jak ktoś chce zobaczyć wschód słońca to tylko taxi ewentualnie nocleg w Zakopcu.

Możesz mi dać numer na taxę, która za 40 zł zawiezie mnie do Palenicy? ?

  • Wow 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witajcie, temat trochę ucichł ale pozwolę sobie na małą refleksję. 

Ja jako turysta,przyjeżdżam autem, gaszę je na parkingu przy noclegu a odpalam na powrót do domu. Zawsze poruszam się komunikacją miejską. Wspominacie, że autem można i o 4ej rano, że nie ma korków, że wygodniej. Wszystko się zgadza. Pomyślcie co by było gdyby np Zakopane było otwarte tylko dla mieszkańców. Zostawiasz auto na płatnym parkingu i jedziesz dalej. Taki ogromny P+R. Wiem, to utopia. Mało aut w mieście, mało na szlakach. My na spokojnie, busy na spokojnie. Nikomu się nie spieszy, nikt na zakrętach nie wymija bo następni czekają i może ktoś inny zabierze. Nie stoimy w korchach. Itp itd.... 

Wtedy to wszystko, miasto, góry PRZYRODA, NATURA byłoby piękniejsze. 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...