Skocz do zawartości

Skrajny granat


fidelpatcha

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich przede wszystkim.

Mam na imię Damian, skończone 40 lat. Od niedawna dopiero zacząłem chodzenie po Tatrach, wcześniej rodzinnie zdeptaliśmy Beskidy. 

Przechodząc do rzeczy. Szukając kolejnego celu wyprawy wybór padł na Skrajny Granat, strona mapy-turystyczne.pl podaje czasy przejść następująco:

https://mapa-turystyczna.pl/route?q=49.2433410,20.0069620;49.2269570,20.0331960;49.2433410,20.0069620

https://mapa-turystyczna.pl/route?q=49.2433410,20.0069620;49.2266225,20.0332260;49.2221970,20.0272070;49.2433410,20.0069620

Czy to możliwe, czy błąd? Dłuższa trasa, przechodząca fragmentem OP zajmuje dokładnie tyle samo czasu? 

Na mapie drukowanej już te czasy wyglądają inaczej - zwłaszcza czas zejścia żółtym do Czarnego Stawu jest podany jako 1:20

 

Edytowane przez fidelpatcha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedź.

Najbardziej martwi mnie to, że idę z córką 10 lat. Nie boję się o jej kondycję czy sprawność, bo jest usportowiona i w górach już robiła trasy pod 30km, ale o możliwości związane ze wzrostem. W Tatrach bez problemów zaliczyliśmy już Świstówkę, Giewont i Świnicę i wszędzie była zachwycona - ale tu to już Orla Perć. Jak trudny jest ten odcinek między Granatami? Wszelkie opisy podają, że jest najłatwiejszy na całej trasie, ale nie są to opinie pisane z uwzględnieniem dziecka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tatromen - to zdecydowanie nie jest Tata chce a córka musi. Wręcz odwrotnie - Tatry są dla córki jedynymi górami, które po prostu uwielbia, pod warunkiem, że szlak dostarcza wrażeń w postaci wspinaczki i łańcuchów - nie ma łańcucha to nie ma po co iść niemalże :) Przy czym nie należę do rodziców ulegających niemądrym prośbom dziecka. Martwi mnie szlak bo tam nie byłem, a nie ma opcji żebym pojechał wcześniej sam sprawdzić, bo tego by mi w domu nie wybaczyły, po prostu chodzimy rodzinnie.

Ze znalezionych opisów na stronie na-tatry.pl padło właśnie na Skrajny Granat i podstawowy plan zakłada wejście i zejście tym samym szlakiem, ale z tego co czytam to ponoć nie jest ono wygodnie i wszędzie niemalże polecane jest przejście granatów i zejście z Zadniego, ale jeśli stopień trudności tego odcinka OP jest znacznie większy, niż ta wspominana Świnica to od razu odpuszczam. Takie porównanie było by dla mnie najlepszym wyznacznikiem bo widziałem jak córka poradziła sobie miesiąc temu na Świnicy.

 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fidelpatcha- jeżeli jest tak jak piszesz to spokojnie przejdziecie razem te Granaty!!!! Skoro Świnica jej nie sprawiła trudności tylko frajdę to z Twoją pomocą da radę i będzie zachwycona! Powodzenia i trzymam kciuki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym 10 letniego dziecka na Orlą Perć nie zabrała. Dorosły człowiek nie jest nigdy do końca pewien swoich reakcji w eksponowanym terenie, nie mówiąc już o dziecku. W tamtym roku po raz pierwszy byłam na Granatach - zielonym szlakiem na Zadni i zejście żółtym do Murowańca. Mam 153cm wzrostu, jestem dorosła a  miałam tam na górze moment zawahania i spore trudności związane właśnie ze swoim niskim wzrostem. 

Generalnie to pozostaje mi się podpisać pod słowami Tatromena. 

5E3FAD84-28A8-45EB-82C0-CC988701CCC7.jpeg

Edytowane przez Anula
Dodanie zdjęcia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.08.2019 o 13:35, Danielj napisał:

Jeśli już muszą być Granaty, ale nie masz pewności co do możliwości córki, postaw na sam Zadni Granat. Piękny, zielony szlak przez Kozią Dolinkę da Tobie i córce wiele wrażeń, a trudności techniczne praktycznie żadne.

 

Popieram pomysł! Wiadomo fajnie zrobić kółeczko po trzech Granatach, ale zielona trasa jest naprawdę przyjemna. Widoki ładne i nawet jak się już wejdzie na szczyt to zawsze jest już możliwość na spojrzenie na Orlą z Góry ?

Tak jak koleżanka pisała że ma 153cm i miała problemy. Ja mam 165cm i też chyba w dwóch miejscach żałowałam, że nie mam dłuższych nóg.

Także powoli, córka urośnie, dorośnie i przyjdzie czas na taki wypad ☺️

 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Anula napisał:

Na tej „szczelince” miałam największe problemy. Zacięłam się totalnie. Musiałam ją obejść dołem. Nie byłam w stanie kroku zrobić. 

o to tak jak ja! 

ona rzeczywiście nie jest straszna, tam nie ma przepaści o czym też wiedziałam wcześniej. Tylko czułam, że muszę zrobić taki krok doskakujący na drugą stronę (a szłam od Skrajnego do Zadniego więc tu miałam 'pod górkę') i bałam się stracenia równowagi, więc to mnie zablokowało. Nawet nie mogę sobie powiedzieć, że 'może kiedyś', bo nogi mi już nie urosną ?

IMG_20190819_121353.thumb.jpg.f14e0086695757bb3b3c1f170e771dbb.jpg

 

IMG_20190819_121350.jpg

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tatromen dziękuję, postoję ?

Śmiejcie się śmiejcie ? dla mnie to prawdziwa trauma była. Nie mam problemu z wysokością, ekspozycja etc a tam rozegrała się tragedia. Nie idę i koniec. To tak a propos tego, że sami siebie do końca nie znamy. A w górach to już w ogóle. 

Edytowane przez Anula
Dodanie treści
  • Lubię to ! 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i Skrajny Granat dziś został zdobyty. Oczywiście na szczycie skończyła się wycieczka OP i wróciliśmy tą samą drogą. Szlak nie sprawił nam problemów. Owszem dość długie podejście, faktycznie łatwo zboczyć że szlaku i sporo luźnego materiału skalnego, ale generalnie super. Świetne na sprawdzenie jak się reaguje na umiarkowaną ekspozycję.

IMG_20190914_212351.jpg

IMG_20190914_092442.jpg

IMG_20190914_103812.jpg

Edytowane przez fidelpatcha
Dodanie zdjęć
  • Lubię to ! 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Weszliśmy w lipcu tego roku. Plan zakładał wejście na Skrajny, przejście OP na Zadni i zejście zielonym szlakiem. I został w  całości zrealizowany aczkolwiek przy podejściu na Pośredni był jeden moment, może nie krytyczny, ale z lekka problematyczny. Dobrze, że nie zdecydowaliśmy się w drugą stronę, bo z pewnością byłoby znacznie trudniej (zwłaszcza że niektórzy miewają problemy ze schodzeniem twarzą do skały).

Tak czy inaczej najlepsza i najbardziej emocjonująca z moich dotychczasowych wypraw.

Edytowane przez Gieferg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Gieferg napisał:

przy podejściu na Pośredni był jeden moment, może nie krytyczny, ale z lekka problematyczny. 

Chodzi Ci o moment gdy musisz postawić nogę w górę zza zakrętu? Moja żona też tam miała problem, ale ze względu na wzrost. Gdy szliśmy w odwrotnym kierunku, nie było problemu nigdy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym raczej nie mieliśmy problemu, ale na ostatnim odcinku niemal tuż przed szczytem Pośredniego było miejsce, w którym się na chwilę zacięliśmy - jedno z tych bardziej stromo-wspinaczkowych. Nie wiem w sumie jak to opisać, ale już pod koniec wspinaczki w miejscu gdzie za plecami miało się dość stromy spad wylazłem prosto na taki głaz, którego nie wiedziałem przez chwilę jak ominąć.  W tym samym miejscu żona też się trochę zacięła. Ale w sumie to nie ma na Granatach niczego porównywalnie problematycznego z miejscem tuż pod szczytem Kościelca. Jedynie ekspozycja większa.

Edytowane przez Gieferg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Gieferg napisał:

Z tym raczej nie mieliśmy problemu, ale na ostatnim odcinku niemal tuż przed szczytem Pośredniego było miejsce, w którym się na chwilę zacięliśmy - jedno z tych bardziej stromo-wspinaczkowych. Nie wiem w sumie jak to opisać, ale już pod koniec wspinaczki w miejscu gdzie za plecami miało się dość stromy spad wylazłem prosto na taki głaz, którego nie wiedziałem przez chwilę jak ominąć.  W tym samym miejscu żona też się trochę zacięła. Ale w sumie to nie ma na Granatach niczego porównywalnie problematycznego z miejscem tuż pod szczytem Kościelca. Jedynie ekspozycja większa.

Chyba piszemy o tym samym miejscu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...