Jump to content

Kurs turystyki zimowej

Recommended Posts

Cześć ?

Przymierzam się do poszerzenia swojego górskiego portfolio o Tatry zimą. Dużo osób poleca kurs turystyki zimowej, by po Tatrach poruszać się bezpiecznie. Jakie macie zdanie nt. kursów? Który ośrodek wybrać, czym się kierować? Na ile dni? I czy w ogóle warto?

Z góry dzięki za podpowiedzi ?

• Like ! 1

Cześć,

moje zdanie jest takie - jeśli chcesz działać turystycznie zimowo w górach, to taki kurs to coś obowiązkowego.

Kurs zimowej turystyki robiłem i polecam. Moim zdaniem wystarczy pierwszy stopień + ew. kurs lawinowy. Aczkolwiek na kursie turystyki masz posługiwanie się lawinowym ABC, ale o samych lawinach jest mniej.
Gdzie kurs? Polecam

http://hardrock-wspinanie.pl/ - Jan Kuczera
Szef Komisji Szkoleń PZA, Instruktor Alpinizmu PZA, Ratownik TOPR, a co najważniejsze, jeden z najlepszych zimowych wspinaczy ?

Jak taki kurs wygląda?

Edited by OnSajtPL
  • Like ! 1
  • Thanks 1
  • 1 month later...

Cześć

Większość kursów, gdziebyście nie szukali, sprowadza się do tego samego zakresu szkolenia, ważne żeby odbyło się w Tatrach a nie pod Wzgórzem Bony pod Łomżą (bardzo lubię to miejsce i nie nabijam się tu z cudnego Podlasia). 

http://betlejemka.org.pl/kurs-zimowy-turystyki-wysokogrskiej/

To jeszcze jedna propozycja. Ceny widzę poleciały ostro w gorę. Kurs, moim skromnym zdaniem powinien być obowiązkowy dla każdego kto chce wyjść zimą i nie tylko kalendarzową wyżej niż tzw. linia schronisk. Być może ktoś powie, że był już kilka razy wysoko bez kursu i co ja wygaduję, ale są też tacy co kupili raki czekan w Decathlonie, poszli... i juz więcej nie pójdą. Kurs daje podstawową wiedzę na temat obsługi sprzętu zimowego, zasad poruszania się, asekuracji i wielu innych przydatnych rzeczy i gorąco go polecam.

• Like ! 3
1 hour ago, wwwojo said:

Cześć

Większość kursów, gdziebyście nie szukali, sprowadza się do tego samego zakresu szkolenia, ważne żeby odbyło się w Tatrach a nie pod Wzgórzem Bony pod Łomżą (bardzo lubię to miejsce i nie nabijam się tu z cudnego Podlasia). 

http://betlejemka.org.pl/kurs-zimowy-turystyki-wysokogrskiej/

To jeszcze jedna propozycja. Ceny widzę poleciały ostro w gorę. Kurs, moim skromnym zdaniem powinien być obowiązkowy dla każdego kto chce wyjść zimą i nie tylko kalendarzową wyżej niż tzw. linia schronisk. Być może ktoś powie, że był już kilka razy wysoko bez kursu i co ja wygaduję, ale są też tacy co kupili raki czekan w Decathlonie, poszli... i juz więcej nie pójdą. Kurs daje podstawową wiedzę na temat obsługi sprzętu zimowego, zasad poruszania się, asekuracji i wielu innych przydatnych rzeczy i gorąco go polecam.

Dzięki za odpowiedź. Ktoś słyszał jakieś opinie na temat http://szkola-morskie.pl/zktt/ ?

@Luk_ ja co prawda na kursie zimowym nie byłam, ale z doświadczenia wiem, zwykle warto poczekać i skorzystać z rady prowadzących. Można mieć swoje "typy" i przegadać. 

Edited by jaaga76
  • Like ! 1
5 godzin temu, Luk_ napisał:

To ja jeszcze zapytam o jedną rzecz. Warto kupować raki/czekan przed kursem? 

Nie warto.

Przede wszystkim usłyszysz na kursie na co zwrocić uwagę, czym się kierować przy wyborze, ale najważniejsze - nie będziesz tego targał na wlasnym grzbiecie na kurs. I tutaj jedna moja uwaga - gdzieś w postach pojawiły się uwagi jaki to szlak z Brzezin do Murowańca jest do duszy... jak na plecach jest wyposażenie na kilka dni, ciuchy, żarcie, zapasowe buty itd, itp, to to jest najpiękniejsze dojście do Gąsienicowej. 4 dni kursu dadzą wystarczająco w d%$^ę.

I jeszcze jedna praktyczna uwaga dotycząca ubioru. Na kursie ćwiczy się uadki, hamowanie czekanem, łazenie w rakach... nie bierzcie kurtki którą kupiliście wczoraj za 1,5kpln jako jedynego, wierzchniego nakrycia, jak siędziecie na zboczu i będziecie mieli przejechać 30m w dól na brzuchu to może być jej trochę szkoda:)... Stuptuty koniecznie, raki oprocz tego że pomagają w poruszaniu się to maja jeszcze jedną fenomenalną zdolność - błyskawicznie rozprawiają się z nogawkami.... i rękawice zapasowe, może nawet i 2 pary w zapasie i do zapasowych rękawic przed wyjsciem na kurs koniecznie włóżcie coś sma%nego:)

Wszystkim życzę przyjemnej zabawy, duuuużo doświadczeń, przede wszystkim pogodyi zajebiście udanego dnia wycieczkowego.

• Like ! 2
  • Thanks 1

Strasznie się cenią w tej Betlejemce. 1250 zł bez noclegów i wyżywienia - ja nie dałbym tyle. W zeszłym roku uczestniczyłem w dwudniowym kursie w Roztoce. Zapłaciłem łącznie bodajże 560 zł - cena zawierała udział w kursie, wypożyczenie sprzętu, dwa noclegi i pełne wyżywienie. Ktoś może napisać, że dwa dni to mało. To zależy, kto czego szuka. Ja chciałem poznać podstawy zimowej turystyki i cel został zrealizowany. Dzięki kursowi nauczyłem się, jak korzystać z zimowego ABC, hamować czekanem, prawidłowo wiązać i zakładać raki, a także bezpiecznie poruszać się w nich. Zajęcia prowadził ratownik TOPR Jędruś Chrobak. Szczerze i gorąco polecam ? 

Ja mam pytanie odnośnie dostania się do PTTK Morskie Oko jeśli byłbym koło 19, a nocleg bym miał tam zarezerwowany. Oprócz pieszo lub kuniem da się jakoś tam inaczej dostać? Pytanie pewnie trochę głupie dla niektórych ale dopiero zaczynam rozpoznawać temat.

25 minut temu, deluxxx napisał:

Ja mam pytanie odnośnie dostania się do PTTK Morskie Oko jeśli byłbym koło 19, a nocleg bym miał tam zarezerwowany. Oprócz pieszo lub kuniem da się jakoś tam inaczej dostać? Pytanie pewnie trochę głupie dla niektórych ale dopiero zaczynam rozpoznawać temat.

Nie sądzę, żeby ktoś po Ciebie wyjechał, więc pozostaje Ci opcja z buta ? Bo o to, że pojechałbyś fasiągiem, nawet Cię nie podejrzewam ? 

• 2 weeks later...