Skocz do zawartości

5 dni w Tatrach


wojtisek1

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień Dobry,

Długo zastanawiałem się czy to napisać, ale niech bedzie.

Po prawie 20stu latach wróciłem w Tatry i okolice Zakopanego jako turysta. I wiecie co, niestety niewiele się zmieniło na lepsze, a nadal  główną i chyba jedyną dewiza górali jest skuteczne dymanie turystów z kasy. W zamian nie dając nic!!

Jeden z wielu przykładów , zachęcam do obejrzenia zdjęcia z załącznika. Główny przystanek na wejściu do doliny Kościeliskiej , robione we wtorek po południu !!  (wejście oczywiście płatne tylko ciekawe za co ?? ) kible na trasie doliny mimo , że opisane iż sprzątane codziennie wyglądają tragicznie , brudne i zasyfione nie sprzątane od dawna, Dolina Chochołowska też płatna , WC oczywiście na całej trasie brak!!!! Chociaż może to lepsze zasrane lasy niż brudne kible w dzisiejszych czasach.

Zdjęcie idealnie oddaje realia : SYF HANDEL I PSEUDO WIARA!!!  Wiara chyba tylko w kasę!!

Idiotyzmy w stylu piwo tylko w plastikowych kubkach zamiast w szkle i po szokujące 12 pln, jazda przez doliny z zapyziałym góralem bryczką  150 pln za 8km drogi. Najdroższa taksówka świata oczywiście bez paragonu!!

Parkingi całkowicie niedostosowane do potrzeb, prywatne  i oczywiście za 2 dychy za dzień, żadnych miejsc ogólnie dostępnych.

Nocleg bez kwitów , czyli kasa pod stołem!!!

I jeszcze taka opowiastka odnośnie bryczki, górali i dymania z kasy   : idą cztery młode osoby, jedna z nich skręciła kostkę, ledwo idzie , kuleje. Ze szlaku wchodzą na główną drogę Doliny Kościeliskiej. Obok akurat przejeżdża bryczka , pytaja góral czy podwiezie ich do parkingu , ale maja tylko 50 pln , bo nie byli na to przygotowani. I wiecie co powiedział?? Że za 5 dych to może podwieźć tylko tę osobę z chorą nogą i to nie do parkingu , a oni niech sobie ida , gdyż są zdrowi!!!! Powiedziałem mu , żeby mu ta kobyła zaraz zdechła i , że jest głupim h...jem!!! Prawie doszło do bijatyki, szkoda , że odpuścił , bo chętnie bym go udusił!!

I proszę wiedzieć , że mam porównanie , bo od 20 lat jeżdżę w Alpy, Austria, Bawaria, Włochy – lepiej, czyściej , ładniej , a przede wszystkim normalnie i logicznie dla turysty. Również taniej w wielu przypadkach !!

Miłe doznania też są , fajnie pochodziłem w ładnej pogodzie, raczej łatwe szlaki i ciekawe widoczki, 5 dni i 100km po górach. Bardzo dobra i przydatna aplikacja Mapa Turystyczna ( ta z żółtą flagą na grafice).

Dziękuję za uwagę , więcej już tam nie przyjadę!!

20200921_171419.jpg

Screenshot_20200927-164340_Hiking Map Poland.jpg

Screenshot_20200927-164357_Hiking Map Poland.jpg

Screenshot_20200927-164411_Hiking Map Poland.jpg

Screenshot_20200927-164434_Hiking Map Poland.jpg

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh... Opis mógłby dotyczyć dowolnego miejsca uznawanego za 'atrakcyjne turystycznie'. Ja tam zdołałem przywyknąć, tudzież ingnorować wszystko dookoła, co mnie nie interesuje (ostatnio to nawet na codzień trzeba pozostawać niewrażliwym na wszelakie bodźce - nie zapominaj, że w Małopolsce jest przewaga wyborców gorszego sortu).

By poczuć się przyjemnie w Tatrach, trzeba odwiedzać ciekawsze lokalizacje, aniżeli te, które podrzuciłeś - choć śmieci znajdziesz wszędzie, czy to rezerwat, czy parking ?

 

No i przyrównywanie państw górzystych do nas, gdzie przypada ponad 170 000 polaków na kilometr kwadratowy powierzchni TPN, jest trochę bezzasadne.

Edytowane przez Q'bot
  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie nie jesteś osamotniony w swoich przemyśleniach. Niby wiem, że tak jest, ale jakoś przykro mi to czytać. Co do drożyzny- prawdę mówiąc nikt nikogo nie zmusza ani do piwa po 12 zl ani do bryczki za 150. Płatne parkingi- dlaczego ktoś na swoim polu miałby nie zarabiać? Możesz dojechać busami, problem drogich parkingów nie będzie Cię dotyczył. Chociaż rację masz, że nie ma alternatywy zeby zostawić auto gdzie dalej i taniej lub całkiem darmowo.

Wszystko co piszesz byłoby do przełknięciaz- bo jeśli chodzisz po innych, mniej zadeptanych górach, to z pewnością trudno naraz dobrze poczuć się w tłumie na tatrzańskich szlakach-ale nie to:

12 godzin temu, wojtisek1 napisał:

Powiedziałem mu , żeby mu ta kobyła zaraz zdechła 

?

  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wojtisek1Fajne trasy, szczególnie Czerwone Wierchy. Tatry to wyjątkowe pasmo górskie. Teren wysokogórski, ale bez lodowców, szlaki zadbane, dość dobrze oznaczone i względnie bezpiecznie poprowadzone - to przyciąga rzesze ludzi. To że są śmieci to tylko i wyłącznie wina niewyedukowania i braku kultury turystów. Sam wczoraj ze szlaku zabrałem paczkę po fajkach pełną petow, parę papierków po batonach i butelki plastikowe. Też zauważam, że kasa dla części górali jest najważniejsza, niestety wartości i priorytety ludzkie się zmieniają, dlatego staram się omijać szerokim łukiem wszelakie bryczki, Krupówki, gubałówki itp. Tatry są piękne, będę je odwiedzał do śmierci, koniec kropka ?

  • Lubię to ! 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, J@n napisał:

nie , skąd takie przypuszczenie ?

Ano stąd, że na forum, którego jednym z głównych celów jest właśnie zarażenie miłością do Tatr innych, nie powinny padać zdania typu "odwiedzenie Tatr należy maksymalnie obrzydzać wszystkim, którzy tam się wybierają".

I ręczę Ci, że nie jestem w swoim myśleniu odosobniony. 

  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, może nie wszyscy jeszcze czytali, ale przypomnę fragment naszego Regulaminu: 

2. Nie wyśmiewamy turystów innych niż my. Mam alergię na "poczucie wyższości" i będę tego pilnował, wystarczająco dużo takich żenujących postaw widać w mediach społecznościowych. Jak ktoś chce czekać 5 godzin na wjazd kolejką na Kasprowy - niech czeka, jak ktoś chce iść w góry w worku po ziemniakach - niech idzie. Żyjmy swoim życiem i dajmy żyć innym.

3. Pomagajmy sobie nawzajem. W internetach pełno jest jakiejś dziwnej, niezrozumiałej wrogości, szukania zaczepek, tracenia czasu na zbędne kłótnie...po co? Marzy mi się, żeby to Forum było miejscem przede wszystkim życzliwości i pomocy.

4. Forum Tatromaniaka to miejsce dla każdego typu turysty. Zarówno dla tych, którzy w Tatry jadą po raz pierwszy i nie wiedzą którędy na Giewont, jak i dla tych, którzy wszystkie szlaki przeszli 10 razy przodem i tyłem. Dziś w internecie zdecydowanie więcej niż głupich pytań jest głupich odpowiedzi. Jeśli pytanie wydaje Ci się głupie, nie odpowiadaj na nie. Albo przełknij dumę i napisz najbardziej oczywistą rzecz na świecie. Oczywiście próby trollowania i pytania "czy dojadę czołgiem nad Morskie Oko" będą wyłapywane i usuwane.

  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Mnich Moderator napisał:

ale przypomnę fragment naszego Regulaminu: 

to ja przypomnę punkt 6

6. Bądźmy dla siebie wyrozumiali, 

36 minut temu, Mnich Moderator napisał:

na forum, którego jednym z głównych celów jest właśnie zarażenie miłością do Tatr innych,

tego nie ma w regulaminie a jako TATROMANIAK chyba mogę patrzeć na tatrzańską turystykę bez różowych okularów.

36 minut temu, jaaga76 napisał:

ma wymyślną strategię dbania o przestrzeń na szlakach

a wiesz że ostatnio najczęściej powtarzanym zdaniem jakiego używam w Tatrach jest:

"proszę nie schodzić ze znakowanego szlaku !!!"  dosyć głośno i dobitnie

 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, J@n napisał:

rok temu

- a w tym roku było lepiej

Nawet nie wiesz co straciłeś przez ten rok ? Pandemia pełną parą, swego czasu Tatry były puste, zero śmieci, zwierzęta chodziły bez strachu - to chyba lubisz najbardziej? Być może w niedalekiej przyszłości znów tak będzie. Może wtedy się razem wybierzemy gdzieś? ?

  • Lubię to ! 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Dnia 15.10.2020 o 10:40, Mnich Moderator napisał:

Ano stąd, że na forum, którego jednym z głównych celów jest właśnie zarażenie miłością do Tatr innych, nie powinny padać zdania typu "odwiedzenie Tatr należy maksymalnie obrzydzać wszystkim, którzy tam się wybierają".

Odgrzewam, ale widzę tu pewną sprzeczność. Narzekamy na tłumy w Tatrach? Narzekamy. No to logiczne byłoby raczej obrzydzanie niż zachęcanie, czyż nie?  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Jędrek napisał:

Odgrzewam, ale widzę tu pewną sprzeczność. Narzekamy na tłumy w Tatrach? Narzekamy. No to logiczne byłoby raczej obrzydzanie niż zachęcanie, czyż nie?  ?

Tak, tylko żeby być konsekwentnym trzeba samemu przestać chodzić lub ograniczyć chodzenie po tatrach - no bo skoro ktoś płacze że zadeptamy tatry a sam depcze tam 3 dni w tygodniu to brzmi jakby szukał posady w TVP.

 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym: ....Radni miejscy z Zakopanego przyjęli zakaz sprzedaży napojów alkoholowych od godz. 23 do 6 rano....

Więc trzeba sie liczyć z tym że przybędzie skacowanych "pacjentów"  szwendających sie po szlakach w nocy z braku innego zajęcia - tylko nie mówcie że nie wolno ?

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 9/16/2022 at 6:31 AM, Lexi said:

Tak, tylko żeby być konsekwentnym trzeba samemu przestać chodzić lub ograniczyć chodzenie po tatrach - no bo skoro ktoś płacze że zadeptamy tatry a sam depcze tam 3 dni w tygodniu to brzmi jakby szukał posady w TVP.

To tylko hipokryzja, a nie brak konsekwencji ?

 

On 9/16/2022 at 7:50 AM, Lexi said:

Więc trzeba sie liczyć z tym że przybędzie skacowanych "pacjentów"  szwendających sie po szlakach w nocy z braku innego zajęcia - tylko nie mówcie że nie wolno ?

Ej, zaraz! W górach nie ma kaca!

A co 'wolno' czy też nie - Regulamin TPN to ledwie kilka stron... Większość punktów dość lakonicznie sformułowana - każdy kto się z nim zapoznaje będzie inaczej interpetował jego treść ?‍♂️

Edytowane przez Q'bot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...