Jump to content
Luk_

Analiza prognozy pogody przed wyjściem w góry.

Recommended Posts

Cześć 😉

Widząc posty dotyczące prognozy pogody oraz rozmawiając z moimi znajomymi na jej temat doszedłem do wniosku, że wiedza dotycząca analizy prognozy ogranicza się w głównej mierze do tego, że "jutro będzie słońce z chmurką, jutro będzie słońce, jutro będą chmury". I owszem daje nam to bardzo OGÓLNY obraz sytuacji. Spoko, gdy idziemy na miasto, jednak gorzej jeśli zamierzamy się wybrać w góry i zastanawiamy się czy od 1500m nie będziemy chodzić w chmurze, która może np. nam przysłonić tworzącą się chmurę burzową. Myślę też, że zdecydowana większość osób, którym radzimy "sprawdź prognozę na windy" może de facto nie wiedzieć jak takie narzędzie obsłużyć. Mając więc na celu zsumowanie wszystkich istotnych porad, mam nadzieję, że powstanie tutaj swego rodzaju "poradnik", który pozwoli ludziom odpowiednio przygotować się na wyjście w góry oraz skutecznie i szybko przeanalizować prognozy pogody 🙂 

Zanim zacznę chciałbym zacząć od paru istotnych informacji:

1. Prognozy są tylko prognozami. W niektórych serwisach pogodowych jest podawane prawdopodobieństwo sprawdzalności prognozy na dany dzień. Nie ma gwarancji, że zastane warunki będą w 100% zgodne z tym, co było prognozowane.

2. NIE MA (póki co) czegoś takiego jak dobra prognoza długoterminowa (chyba, że najdzie rozbudowany wyż, który może się utrzymać np. tydzień). Dla obszaru w jakim znajduje się Polska jest to po prostu niemożliwe. 3-4 dni to póki co maksimum rzetelności wszelkich prognoz pogody.

3. Dla pory letniej prognozy mogą się nawet nie sprawdzić nawet, gdy na nią zerkniemy rano, przed wyjściem w góry. Burze konwekcyjne są zjawiskiem bardzo LOKALNYM. Będąc np. na Kasprowym może na Was nie spaść nawet kropla deszczu, podczas gdy w Dolinie 5 Stawów będziecie mieli oberwanie chmury. Synoptycy tak lokalne zjawiska mogą przewidzieć naprawdę z niewielkim odstępem czasu.

4. Żadna prognoza nie zastąpi też zdrowego rozsądku i samodzielnego myślenia. Jeśli burze są prognozowane na godzinę 14, to nie znaczy, że nie mogą wystąpić wcześniej (bądź później). Trzeba też obserwować niebo i weryfikować swoje plany na bieżąco.

Do poniższego materiału skorzystam ze stron: www.windy.com, www.sat24.com, www.meteoblue.com i www.burzowo.info. Póki co dla mnie meteoblue i windy mają zdecydowanie najlepszą sprawdzalność, nieporównywalną z yr.no czy mountain-forecast.com (które od jakiegoś czasu potrafi mieć prognozy oderwane totalnie od rzeczywistości).

CZĘŚĆ I - WINDY

Zacznijmy od windy.com, który posiada możliwość wyświetlenia wręcz ogromnej ilości informacji. Pierwsze co robimy to wchodzimy w ustawienia i zmieniamy w rubryce wiatr jednostki z knots (kt) na km/h. Jeśli w przyszłości korzystalibyście z innych witryn, które podają wiatr w kt to jest bardzo prosty przelicznik: km/h = 2 * kt - 10%. Dla przykładu. Wiatr wieje z prędkością 20kt, więc 20*2 = 40. 10% z 40 to 4, więc 40 - 4 = 36km/h. Jeśli chcecie możecie też dostosować sobie inne opcje (np. kierunek wiatru pokazywany w stopniach a nie jako N, NW, SW, itp. to też jest taka opcja).

141730933_windy1.thumb.jpg.74987833a596d57ba12a0fc25eb83619.jpg

Następnie, po zamknięciu ustawień, wklepujemy interesujący nas szczyt. Dla przykładu niech to będzie (a co!) Triglav. Można też po prostu nacisnąć na interesujący nas region i prognoza też nam się wyświetli. To co robimy dalej to rozszerzamy widok o wyświetlenie meteogramu, wybierając obszar zaznaczony na zielono. Wtedy pojawi nam się coś takiego:

1967635518_windy2.thumb.jpg.1f6063b67d3dce07bc1525b7ab9381e2.jpg

Przeanalizujmy mniej więcej po kolei: 

- dla godziny 5 rano w sobotę 19.09 prognozowana jest temperatura 5 stopni, temperatura punktu rosy (dew point) również 5 stopni. Ta informacja jest z pozoru dla nas bardzo istotna. Jeśli temperatura zbliża się do temperatury punktu rosy to może powstawać nam mgła. 

- wiatr 3 km/h, w porywach 27, także jest ok.

- w czerwonym prostokąciku zachmurzenie:  na wysokości około 8-9km prognozowane są chmury piętra wysokiego: cirrusy, cirrostartusy, cirrocumulusy. Prognozowane są też chmury (a właściwie mgła) od wysokości ziemi do ok 1,5km (powyżej tej wysokości możemy mieć pod nogami morze chmur).

- poniżej czerwonego prostokącika mamy też podaną podstawę chmur 7600 - 8400m, co jest pi razy drzwi zgodne z meteogramem.

Przejdźmy do wtorku, gdzie prognoza wydaje się dużo bardziej interesująca:

- temperatura w pobliżu temp. punktu rosy (możliwe mgły/niskie chmury).

- wiatr stosunkowo niewielki, jednak możliwe odczuwalne podmuchy ok 40km/h

- chmury piętra wysokiego powodujące takie "zmętnienie" nieba, czyli Ci, Cs, Cc.

- podstawy chmur rano niskie, mogące się podnieść do wysokości 3300-4000m po południu

- prognozowany dosyć mocny opad konwekcyjny w godzinach popołudniowych.

Co do różnej intensywności koloru szarego na meteogramie. Nie jestem pewny, ale podejrzewam, że jest to po prostu informacja o pokryciu nieba wyrażona w oktach.  W skrócie - im ciemniej na wykresie, tym więcej chmur na niebie 😛 A dla zainteresowanych: https://en.wikipedia.org/wiki/Okta. Możemy też się przełączać między różnymi modelami pogodowymi i je ze sobą porównywać (dostępna jest też prognoza z meteoblue jednak w formie podstawowej, bez meteogramu), zaznaczona w niebieskim prostokącie. Ponadto możemy sprawdzić też prognozę z okolicznych stacji meteo i warunki z kamer (w lewej części screena).

Mniej więcej po dosłownie zerknięciu na meteogram jestem w stanie podjąć decyzję czy idę czy nie idę oraz co mnie czeka. Windy oferuje też dodatkowe funkcje związane z wyświetlaniem występowania chmur piętra niskiego, średniego oraz wysokiego oraz ich pokryciem. Jednak z tego co mi wiadomo, to do meteogramów jak i graficznej metody przedstawienia zachmurzenia wykorzystywane są różne modele pogodowe, więc mogą się delikatnie różnić. Mimo wszystko 20.09 faktycznie powinna wystąpić rano mgła: 

2141432129_windy3.thumb.jpg.0fab179df3676462c250967d55a96992.jpg

Podsumowując witrynę windy.com. Możliwości, jakich dostarcza nam ta strona są gigantyczne. Zachęcam do nakładania różnych warstw, sprawdzania warunków na różnych wysokościach i  w różnych częściach świata. Można się dużo nauczyć samą zabawą i eksperymentowaniem także warto 🙂

CZĘŚĆ II - METEOBLUE

Drugą witryną, która ma dobrą sprawdzalność pogody jest serwis www.meteoblue.com. Dla przykładu weźmiemy sobie Matterhorn - bo czemu by nie 😉 Standardowo wbijamy w wyszukiwarkę interesującą nas górę/miejscowość. Teraz wyjaśnimy co jest czym w tej prognozie 😉

1098865792_meteoblue1.thumb.jpg.2d3873c0aed1b42b7b3e3445364c0eee.jpg

Zaczynamy od czerwonego prostokącika: ikonka na informuje jaka jest ogólna tendencja pogodowa (burze). Jest dokładnie 17 symboli, które podsumowują pogodę dzienną, a prościej mówiąc - będą nas informować o istotnych zjawiskach. Idąc dalej dla Matterhornu mamy:

• najwyższa temperatura: 4 st. C
  • najniższa temperatura: 1 st. C
  • wiatr: południowy 22km/h
  • opady: 0-5mm w ciągu całych 24h
  • czas nasłonecznienia: 1h
  • sprawdzalność prognozy: średnia

Co do sprawdzalności prognozy - według moich obserwacji to jeśli są warunki do powstawania burzy to sprawdzalność jest określana jako niska/średnia. Wydaje mi się, że to w związku z lokalnością występowania takich burz konwekcyjnych (o czym wspomniałem na samym początku). 

W zielonym prostokąciku możemy sobie porównać prognozy różnych modeli pogodowych (osobiście zalecam nie zaglądanie, czasami potrafią się tak różnić, że będziecie mieli totalny mętlik w głowie 😉 )

61464925_meteoblue2.jpg.276ed43d746d5307f7e689a4d6cfe91e.jpg

Lećmy dalej - w fioletowym prostokącie mamy zmiany pogodowe co 3 godziny. Tutaj nie ma się co rozpuszczać, więc zwrócę uwagę na 3 rzeczy:

• w zielonych prostokątach macie "obrazki". Ogólnie są tam jakieś chmurki, słoneczka, kropelki, ale w sumie nie wiadomo czym się jedna chmurka różni od drugiej, a takich obrazków jest w sumie 35 i każdy oznacza co innego. I tu przychodzi z pomocą legenda, dzięki którym wszystkie chmurki, słonka i kropelki będziecie mogli sobie rozszyfrować: Legenda do ikonek. Podpowiem Wam tylko czym się różni "fog" (mgła) od "hazy" (zmętnienie/zamglenie). Mgła ogranicza widzialność do 1000m, natomiast zmętnienie do 5000m. Ot, niby na obrazkach wygląda podobnie, ale to oznacza, że albo możemy zobaczyć góry, albo nie zobaczymy własnej ręki. Jeśli macie jakieś wątpliwości - pytajcie😛
  • Wilgotność względna: pokazuje nam nasycenie powietrza parą wodną wyrażoną w procentach. Gdy dobije do 100% para wodna zaczyna się skraplać - będzie powstawać zachmurzenie/mgła.
  • Godzinne dane opadowe: jak najedziecie na te niebieski słupki to wyświetli Wam się prawdopodobieństwo opadów i możliwa ilość deszczu.

Klikając w żółtym prostokąciku na "Więcej" prognoza rozszerzy nam się do prognozy godzinowej, co jest świetnym rozwiązaniem, bo jeśli mamy ryzyko burzy od 14, to w prognozie 3 godzinnej zostanie pokazana od godziny dwunastej. A czasem dodatkowa godzinka czy dwie to wejście na górę bądź podjęcie decyzji o wyjeździe 😉

Na samym dole mamy godzinę wschodu i zachodu słońca oraz wschodu i zachodu Księżyca 🙂

Co do meteoblue to mają fajnie opisaną legendę  - możecie wyczytać jak jest określane prawdopodobieństwo opadów, rodzaje opadów, jak to w ogóle jest prognozowane, itp., itd. Zachęcam 🙂 Apkę na telefon też mają, ale u mnie osobiście (po zmianie telefonu na nowszy) coś nie do końca chce działać... Ale przez przeglądarkę śmiga bez zarzutu 😉

DODATEK - SUNCALC

Marzysz o uchwyceniu wschodu bądź zachodu słońca dokładnie nad konkretnym szczytem? Interesuje Cię o której możesz legalnie wejść na szlak "od świtu"?  Chcesz poznać długość rzucanego przez siebie cienia o godzinie 14:32 dnia 5 lipca 2028 roku? Tak, dobrze trafiłeś! Ta strona jest właśnie dla Ciebie 😉 

suncalc.thumb.jpg.86b4437d8ba9a241ecedf32a2d88c6b6.jpg

www.suncalc.org pozwala nam bardzo precyzyjnie wyznaczyć godzinę oraz miejsce wschodu i zachodu słońca. Pokaże Wam też o której jest świt, zmierzch a nawet zasymuluje ścieżkę słońca po niebie 😉 Nie będę się rozpisywał, jak to obsłużyć, bo chyba nie ma sensu. Wklepuje się datę, godzinę i cyk - mamy wszystko, co nam potrzebne. Nie wiem, czy to jest dostępne na suncalc.org, ale na suncalc.net można też było podejrzeć np. godziny trwania zmierzchu cywilnego, nautycznego i astronomicznego i wiele innych dziwnych rzeczy dla astronomicznych freaków.

Dla Księżyca jest analogiczna witryna: www.mooncalc.org 🙂 

Materiał w trakcie edycji. Pozostałe serwisy omówię w bliżej nieokreślonej przyszłości, jak będę miał trochę czasu 🙂 W razie jakichkolwiek wątpliwości - pytajcie 😄

Edited by Luk_
  • Like ! 4
  • Thanks 6

Zacny post o poranku 😉

Ja mam chyba zawsze największy dylemat, jeśli prognozy na najbliższe 24h różnią się między poszczególnymi modelami - zwykle decyduję się nie jechać, ale później dla zasady patrzę na obraz z kamer i prawie zawsze odchodzę od monitora zniesmaczony, że mnie nie ma na miejscu...

• Like ! 3

Dzięki, bardzo przydatne informacje. Właściwie to kazdy wyjazd zaczyna się od sprawdzenia właśnie serwisu pogodowego ( przynajmniej u mnie, aby nie jechać przez całą Pl postać na deszczu) i to od niej - pogody głownie zależy wyjazd. Ale często się zdarza tak jak pisze Q'bot, że potem jak się zagląda na kamerki ( też tak mam) to najzwyczajniej mozna się wkurzyć. 

Fajny post do kawy porannej, tym bardziej dzięki iż wnioskuje, że chyba wcześnie wstajesz albo nie sypiasz 😉😂💪

• Like ! 2

@Luk_ świetny wątek. Nawet nie myślałam że meteorologia to taki fascynujący temat. Z windy.com nigdy nie korzystałam bo nie za bardzo wiedziałam "co do czego" ale teraz spróbuję. Bardzo profesjonalnie opisałeś temat a jednocześnie także bardzo przystępnie więc pewnie będę korzystać z Twoich porad i sugestii 🙂 

• Like ! 1

6 godzin temu, Q'bot napisał:

Ja mam chyba zawsze największy dylemat, jeśli prognozy na najbliższe 24h różnią się między poszczególnymi modelami

Wiem o czym mówisz. Najbardziej denerwująca rzecz jeśli chodzi o lato. Raz człowiek pojedzie i mimo prognoz jest super pogoda, a raz leje... Ale co poradzić...

@Anuś też z reguły w góry mam kawałek, więc pogoda dla mnie jest kluczowa, jeśli chodzi o operację "góry" 🙂

Ja raczej z tych co późno zasypiam 😛 ale ma to swoje plusy 😀 nie mam problemu by wstać i pójść na wschód słońca, bo... z reguły nie muszę wstawać 😁

@Zośka meteorologia jest świetna 😀 Zwłaszcza te najbardziej ekstremalne zjawiska 🙂 A co do windy - ilość dostępnych informacji może przytłoczyć, ale jak dla mnie ta witryna jest bardzo intuicyjna. Apkę na telefon też mają świetną i prostą w obsłudze także warto mieć.

@Mnich Moderator e tam, żadna konkurencja 😀 Jeśli @Mateusz Z albo ktokolwiek inny ma jakieś dodatkowe serwisy, wskazówki czy sprawdzające się modele pogodowe to niech je tutaj wrzuci. Jak ktoś zapyta o pogodę to wszystko będzie w jednym miejscu 🙂

Edited by Luk_
  • Like ! 3

@Luk_ szczególnie zainteresowała mnie możliwość przewidzenia występowania mgły na podstawie temperatury powietrza i punktu rosy. Może nareszcie uda się wyjść z tej mgły i zobaczyć coś więcej😄 

Będę też sprawdzać wysokość podstawy chmur bo na to też nie zwracałam szczególnej uwagi a widzę że to też robi różnicę. Mam nadzieję że dowiem się tu wielu ciekawych rzeczy i będę mogła lepiej zaplanować wycieczki.

• Like ! 1
  • Haha 2

@Zośka wiedziałem, że ten temat Cię zainteresuje 😁 Może w końcu to Ty wykiwasz mgłę, a nie ona Ciebie 😛

Ja dzięki odczytywaniu podstaw oraz wierzchołków chmur miałem okazję trafić kilka razy na morze chmur. Poza tym można wybrać odpowiedni szczyt znając wysokość wierzchołków 🙂 Czasami na Kasprowym może być mleko a nad Świnicą świecić słońce. Trafienie na tak wysoką inwersję, z której przebijają tylko najwyższe wierzchołki to moje marzenie 😁

• Like ! 1
  • Wow 1

@Luk_ czasem szłam pomimo mgły i udawało się tak wejść że już jej nie było a czasem utrzymywała się przez cały czas. Skąd wiesz kiedy mgła się rozejdzie a kiedy będzie mleko przez cały dzień ? No i dlaczego ta mgła raz się podnosi a raz opada ?

• Like ! 1

7 minut temu, Zośka napisał:

Skąd wiesz kiedy mgła się rozejdzie a kiedy będzie mleko przez cały dzień ?

Odczytuje to z meteogramów 🙂 Ponadto jeśli mówimy o mgle jako mgle, czyli o podstawach chmur sięgających ziemi to zazwyczaj jest to związane temperaturą zbliżoną do temperatury punktu rosy. Zazwyczaj, bo może to też zależeć od zmian ciśnienia spowodowanych opływem powietrza przez obiekt, np. góry - wtedy mamy np. chmury po jednej stronie grani, bądź chmurę "uczepioną" góry. Taka ciekawostka: istnieje coś takiego, jak punkt potrójny, gdzie woda istnieje w 3 stanach skupienia jednocześnie poprzez odpowiedni dobór ciśnienia i temperatury 🙂

21 minut temu, Zośka napisał:

No i dlaczego ta mgła raz się podnosi a raz opada ?

Mgła, która unosi się o poranku jest związana z nagrzewaniem mas powietrza przez słońce. Temperatura przy powierzchni zacznie rosnąć, więc będzie wyższa niż temperatura punktu rosy, więc mgła zacznie się "podnosić". Zerknij na ten meteogram z tej soboty 19.09. O godzinie 2:00 i 5:00 temperatura i temp. punktu rosy jest ta sama - mamy mgłę. Pojawia nam się słonko, temp. rośnie i mgła znika 🙂

Analogicznie na odwrót, słonko zachodzi, powietrze "stygnie" i mgła powstaje.

Ogólnie przyjmuje się, że gdy występuje 1 st. C różnicy między temp. a temp. punktu rosy to możemy spodziewać się powstawania mgły.

• Like ! 1
  • Wow 1

Piękny @Mnich Moderator 😁 Bardzo lubię taką sztukę. Można ją interpretować na wiele różnych sposobów 🙂 Daje pole do popisu wyobraźni 😛

• Haha 3

Widzę że mam konkurencję w konkursie na najgęstszą mgłę sfotografowaną w Tatrach 😂

• Haha 4

@Luk_ świetny wątek i wielkie gratki za bardzo przystępne objaśnienia 👍👍👍👍

Tak sobie myślę, że idą w góry prognozę trzeba sprawdzić, ale nie ma innej opcji jak mieć oczy wokół głowy i obserwować zmiany w "pogodzie", ale tez faunie (ptaki, owady zwłaszcza).

No i nic zdrowego rozsądku nie zastąpi... 

• Like ! 4

Dzięki @jaaga76!

Tak jak mówisz 😉 Prognozy prognozami, ale trzeba obserwować to co się dzieje wokół i mieć głowę na karku 😀

• Like ! 3

Bardzo przydatny wątek :) Ja korzystam jeszcze z porównania modeli na windy. Jeśli wszystkie podają, że będzie słonecznie to będzie.

image.png.2ffddad844432fa040dbd76a87437fd8.png

• Like ! 4

A czy można np @Luk_ tak przed zaplanowanym weekendem poprostu do Ciebie się tutaj odezwac i poprosic o analize dla danego szczytu 😁 taka nasza pogodynka będziesz 😉🙏

• Like ! 2

@Anuś nie ma sprawy, ale pamiętaj! 😉 Mogę doradzić, ale prognozy, jak już wspomniałem, są prognozami. Nigdy Ci nie zagwarantuję, że warunki będą takie jakie są prognozowane, także jak nie wypali to proszę nie mieć do mnie pretensji. 😉 A jeszcze lepiej jak sama przeanalizujesz, a ja zobaczę czy robisz to poprawnie 😀 Dzięki temu też się nauczysz 😀

Edited by Luk_
  • Like ! 2
  • Haha 1

Oby przerósł 😁 gdy jest ktoś lepszy to można wiele się od takiej osoby nauczyć także ja z tych, które lubią się trzymać z tymi co potrafią więcej 😀

• Like ! 1
  • Haha 2

Więc zabieram się do pracy i Ci powiem, że to nawet interesujący temat bo jak już się w tą pogodę zagłebisz to czytasz i czytasz z zainteresowaniem 😁 no i jaki pomocny. A z burzą latem to własnie u mnie było tak, że prognozowana była na 15 na Sławku ( meteoblue) wszystko skrupulatnie wyliczyłam .... wejscie na szczyt... no i ok 15 bedziemy w schronisku więc burze przeczekamy i do Smokowca .... burza przyszła po 12 na jakies 15 min przed wierzchołkiem i klapa po całosci... 😢 odwrót a wydarzyło się to całkiem szybko, lekki deszczyk, potem ulewa z gradem i grzmoty... 

• Like ! 2

Niestety czasem tak bywa 😞 w takich przypadkach radary mogą nam coś podpowiedzieć, ale jeśli burza szybko się wybuduje to gdy radar to ogarnie to już możemy stać w deszczu 🙂

Ale lepiej zawrócić i być bezpiecznym niż nadmiernie ryzykować i napierać dalej pod górę. Także Twoja decyzja słuszna 🙂

• Like ! 3

Dnia 21.09.2020 o 21:54, Luk_ napisał:

....  ale prognozy, jak już wspomniałem, są prognozami. Nigdy Ci nie zagwarantuję, że warunki będą takie jakie są prognozowane....

O skuteczności prognoz przekonałem sìę na własnej skórze dzisiaj.  Jeszcze  wczoraj sprawdzałem na windy, meteoblue i yr.i  wg wszystkich trzech miało być dziś przynajmniej do popołudnia całkiem przyjemnie  i bez opadów.  Zabrałem więc kolegę na Rysy, bo nigdy nie był. Wyszliśmy godzinę  przed świtem, żeby  mieć zapas na ewentualną zmianę warunków. Pod Wagą byliśmy  kilkanaście minut po ósmej i jeszcze było cokolwiek widać.  Po 15 minutach zrobiła się  "Zośkowa" pogoda - z 10 metrów  nie było widać drzwi schroniska,  po  pół godzinie zaczęło siąpić ( prawdopodobieństwo opadów wg prognoz 0%) I z każdą minutą  było tylko gorzej. Skończyła się walutą na zupki w schronie i trzeba było zarządzić wycof.

Jeszcze nigdy aż tak " nie przewiozłem się " na prognozie, w sumie kilkunastogodzinnej.

• Like ! 3