Skocz do zawartości

Śmieci w górach


jjacekj

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatni artykuł na Tatromaniaku zainspirował mnie do zadania Wam pytania: zbieracie cudze śmieci ze szlaków? Jeśli nie, to dlaczego (jesteśmy tu w zasadzie anonimowi, więc liczę na szczerość)? Wiadomo, najważniejszym obowiązkiem turysty jest poszanowanie przyrody, w czym zawiera się m.in. nieśmiecenie, ale jak dla mnie obejmuje to również branie odpowiedzialności z tych, którzy niestety te zasady mają w poważaniu. Krótko mówiąc, wynoszenie cudzych śmieci z gór uważam za swój obowiązek.

Staram się też unikać oceniania, bo wiem, że nie każdy śmieć został wyrzucony z premedytacją - nie chce mi się wierzyć, że ludzie celowo odkładają obok szlaku butelki pełne wody - to raczej zguby.

Ciekaw jestem Waszego zdania, "pochwalcie" się też rekordami - mój to zapełnienie cudzymi śmieciami 15-litrowego worka na śmieci w 8 godzin na szlaku ?

Edytowane przez jjacekj
  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że cudzych śmieci nie zbieram. Dla mnie byłoby to trochę niehigieniczne- cudze butelki, napoje, papierki po jedzeniu... A jest tego niestety chyba coraz więcej ? czasem zastanawiam się czy nie byłoby dobrym pomysłem rozdawać przy kasach biletowych turystom jakichś woreczków , żeby nosili swoje śmieci ze sobą. Chociaż nie wiem czy to rozwiązałoby problem... Ale może niektórych by oświeciło, że nie powinno się zaśmiecać naszych kochanych Tatr. Kosze też nie byłyby złym rozwiązaniem, ale jakoś ich sobie nie wyobrażam na szlaku... Ale może co jakiś czas, na szlakach dojściowych do schronisk...gdzieś pod drzewkiem... Kurcze, dalej tego nie widzę ? Za bardzo zaburzyłoby mi to obraz natury ? Ale bardzo cenię ludzi, którzy z własnej, nieprzymuszonej woli zbierają cudze śmieci. Szacun!

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Luk_ said:

Jednak nie latam celowo po całym lesie i nie szukam śmieci ? 

Wiadomo, ja zbieram to, co mi wpadnie w oko, jak idę szlakiem ?

2 hours ago, Luk_ said:

Teraz z powodu koronawirusa i tak dalej średnio mam ochotę macać czyjeś odpady, zwłaszcza że na szlakach pojawiło się sporo maseczek.?

1 hour ago, Lavinka said:

Dla mnie byłoby to trochę niehigieniczne- cudze butelki, napoje, papierki po jedzeniu... A jest tego niestety chyba coraz więcej ? 

Masek nie ruszam (i chustek hignienicznych), po dotykaniu pozostałych odpadów używam żelu dezynfekcującego ?

1 hour ago, Lavinka said:

czasem zastanawiam się czy nie byłoby dobrym pomysłem rozdawać przy kasach biletowych turystom jakichś woreczków , żeby nosili swoje śmieci ze sobą.

Pomysł słuszny, choć mam obawę, że spowodowałoby to, że pojawią się kolejne śmieci w postaci tychże woreczków ?

 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja właśnie wyprałem plecak, bo strasznie zalatywało od niego petami. Zapomniałem wywalić z bocznej kieszonki niedopałki, a trochę się w niej nazbierało. Moich petów i Kachy ? 

Tak, mam brzydki nałóg kopcę jak smog, ale nigdy nie zostawiam petów na szlaku. Do szewskiej pasji doprowadza mnie widok porozrzucanych w Tatrach niedopałków. 

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie nie szukam, ale takie ewidentnie leżące zbieram i znoszę. Generalnie staram się też nie zostawiać  śmieci w schroniskach. Zawsze mnie zastanawia dlaczego u nas nie można osiągnąć takiego stanu, jaki znany jest z alpejskich, czy skandynawskich szlaków, gdzie śmieć na szlaku to ewenement na wielką skalę.  

"Finezja" chowaczy śmieci jest imponująca... ?

  • Lubię to ! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...