Skocz do zawartości

Kościelec 2155 m n.p.m. - 15.09.2019


Anna M.

Rekomendowane odpowiedzi

Trasa:  Dolina Jaworzynka - Hala Gąsienicowa - Zielona Dolina Gąsienicowa - Karb - Kościelec. Powrót tą samą drogą.

Zawsze chciałam wejść na Kościelec i zawsze miałam pietra :D Teraz, gdy mam to już za sobą, powiem krótko, nie taki diabeł straszny :) Chyba gorsze, bo dłuższe było podejście pod Kościelec na Karb. Samo wejście na Kościelec, owszem jest dosyć strome, ale w końcu to są góry. Nie było ani jednego momentu z ekspozycją, a przecież mam jakiś tam lęk wysokości. Oczywiście, jak ktoś chce może sobie stanąć nad przepaścią, tylko po co? Są po drodze płyty, inne mniejsze i większe trudności, ale dla mnie jeden moment tylko był trudny, już pod samym szczytem. Dosyć wysoko trzeba było się wspiąć, a nie bardzo było za co chwycić się. To samo było z zejściem w tym miejscu. Ale jakoś poszło, oczywiście z pomocą :D

Bardzo drastycznie musiałam zmniejszyć pojemność zdjęć, więc ich jakość może być nie bardzo ?

IMG_20190815_064432.jpg

IMG_20190815_081350.jpg

IMG_20190815_091332.jpg

IMG_20190815_092850.jpg

IMG_20190815_094529.jpg

IMG_20190815_102058.jpg

IMG_20190815_105844.jpg

IMG_20190815_110243.jpg

20190815_125635.jpg

IMG_20190815_131832.jpg

IMG_20190815_133453.jpg

IMG_20190815_144021.jpg

IMG_20190815_144746.jpg

IMG_20190815_145529.jpg

IMG_20190815_152140.jpg

IMG_20190815_174410.jpg

IMG_20190815_182631.jpg

IMG_20190815_183412.jpg

IMG_20190815_183813.jpg

IMG_20190815_191609.jpg

IMG_20190815_192036.jpg

  • Lubię to ! 9
  • Wow 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Luk_ napisał:

Fotki super ?

Zgadzam się z Tobą! Z opowiadań, opisów, itp. Kościelec wydaje się dużo trudniejszy niż jest w rzeczywistości. Nie ma tam żadnych trudności, trzeba trochę użyć rąk w bodajże dwóch miejscach, ale nie oszukujmy się - to nic trudnego ?

Na mnie największe wrażenie zrobił chyba widok w stronę Orlej Perci ? Przepaść nad Czarnym Stawem robi wrażenie, wtedy faktycznie czuć respekt do gór ?

Dzięki Luk_ ? Ja niestety mam pewne ograniczenia (chociaż łapki mam silne ? ) i właśnie technicznie trochę trudno było mi wejść i zejść w miejscu tuż pod szczytem. Nie wiem, czy tak zafascynowana byłam tym, że weszłam na Kościelec, czy może coś innego, ale nie widziałam/może nie zwracałam uwagi na żadne przepaści ? Kiedyś było to nie do pomyślenia, miałam potworny lęk wysokości, który dosłownie mnie paraliżował. To chodzenie po Tatrach, coraz wyżej sprawiło, że to chyba już przeszłość ?

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Luk_ napisał:

Gdybyś podeszła do krawędzi to byś na pewno ją zauważyła ? Szacunek za przezwyciężenie własnych demonów ?

Jeszcze chyba nie jestem gotowa (nie wiem, czy kiedykolwiek będę), żeby swobodnie stać nad przepaścią. Ale nic to ? i tak jestem szczęśliwa, że aż tak dużo mogę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Natalia D napisał:

Brawo Ania!!! Cieszę się z Twojego sukcesu! Zdjęcia są śliczne??? Podoba mi się zwłaszcza ten zachód słońca nad Giewontem!

Kiedy zaczęłam chodzić po górach, podobnie jak Ty miałam lęk wysokości. Może nie taki paraliżujący ale bałam się wyjść nieco wyżej. Teraz muszę stwierdzić, że ten lęk ustępuje w miarę chodzenia z czego się niesamowicie cieszę!!! Dzięki temu czuję się w górach coraz swobodniej ?

Jak to się mówi, trening czyni mistrza ? Ja wprawdzie chodzę coraz wolniej, ale też i swobodniej ? W następnym wcieleniu będę chodziła znowu szybko i już bez lęków ? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tatromenku, szybko to wchodzisz Ty ? Ja wczołguję się ?  Ale to nieważne, musi mi to wystarczyć i jak trzeba będzie, to będę szła trzy dni na jakiś szczyt ?? Wejście na Kościelec poprawiło mi humor na zakończenie Taterkowania, już myślałam, że wyjadę z Tatr z "kacem" (nie alkoholowym :D). Dzięki za piękne zdjęcia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się Kościelca boję ze względu na te podszczytowe trudności. Mam chyba syndrom kota(wszędzie wlezę, ale zleźć to już tak nie bardzo), a wątpię by znalazł się chętny by m,nie znieść? A tak w ogóle to bardzo ładne fotki- raczej zmniejszanie im nie zaszkodziło.

  • Lubię to ! 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, gratulacje! ? Ja też w tym roku weszłam na Kościelca, zawsze w górach byłam z towarzystwem i raz przed nim stchórzyłam (na Karbie), bo jakoś tak demonizowałam tą górę mojej głowie. No a w tym roku powiedziałam sobie - idę! I poszłam! ?

Miałam podwójny sukces - pierwsze samotne wyjście i od razu pojedynek z górą z którą miałam zatarg ?

Ale góra ciekawa moim zdaniem! Właśnie przez to, że brak jest tam sztucznych ułatwień to czasami trzeba pokombinować. Dodaje to smaczku :) 

Kto już jest trochę obyty z górami to polecam serdecznie :)

 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie robiłem jakiegoś specjalnego rankingu, ale Kościelec jest jedną z moich ulubionych gór, mimo, że wszedłem na niego dopiero raz, w październiku zeszłego roku ? Dlaczego jedną z ulubionych? Świetnie komponuje się z moją ukochaną Doliną Gąsienicową, wejście jest bardzo ciekawe, widoki ze szczytu też świetne plus miałem ogrooomną satysfakcję po wejściu na szczyt. Fakt, za bardzo się demonizuje tę górę, nie jest to co prawda taki typowy spacerek, ale też nie ma co się obawiać jakoś bardzo ? Wystarczy wiara we własne możliwości i trochę wyobraźni, plus fajne towarzystwo na pewno nie zaszkodzi ? 

 

AKoscielec2.jpg

Gasienicowy1.jpg

Koscielec.jpg

Edytowane przez staroń
  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JustynaK napisał:

Miałam podwójny sukces - pierwsze samotne wyjście i od razu pojedynek z górą z którą miałam zatarg ?

 

U mnie było podobnie, pierwsza "poważniejsza" góra, na którą wlazłem sam, w sumie to za trzecim razem, bo wcześniej rezygnowałem na Karbie ze względu na pogodę. No dobra, prawie sam, pod koniec coś mnie przyblokowało i pomogła mi dopiero pewna rudowłosa nieznajoma ? dzięki niej końcówka wejścia i całe zejście na Karb to była czysta przyjemność. Zgadza się, każdy ma ograniczenia, ale warto je pokonywać, wtedy satysfakcja jest ogromna.

  • Lubię to ! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, staroń napisał:

Nigdy nie robiłem jakiegoś specjalnego rankingu, ale Kościelec jest jedną z moich ulubionych gór, mimo, że wszedłem na niego dopiero raz, w październiku zeszłego roku ? Dlaczego jedną z ulubionych? Świetnie komponuje się z moją ukochaną Doliną Gąsienicową, wejście jest bardzo ciekawe, widoki ze szczytu też świetne plus miałem ogrooomną satysfakcję po wejściu na szczyt. Fakt, za bardzo się demonizuje tę górę, nie jest to co prawda taki typowy spacerek, ale też nie ma co się obawiać jakoś bardzo ? Wystarczy wiara we własne możliwości i trochę wyobraźni, plus fajne towarzystwo na pewno nie zaszkodzi ? 

Ale super pogoda jak na październik! Własnie zawsze jeżdżę w Tatry w wakacje a chciałam w tym roku spróbować w październiku tylko trochę pogody się boje, bo wiem że może być różnie ?  a takie zdjęcia przekonują mnie, że warto! ?

A Dolina Gąsienicowa rzeczywiście jest piękna ?

 

  • Lubię to ! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, JustynaK napisał:

Ale super pogoda jak na październik!

Prawda, wtedy pogoda trafiła się idealna, taka, jaką sobie i każdemu w górach życzę. Nigdy nie wiadomo, warunki bywają przeróżne, np. w tym roku w maju zamiast fajnej pogody dostałem śnieg przez 4 dni i zerową widoczność... szkoda, że nie można tego przewidzieć z dużym wyprzedzeniem, jak się planuje wolne ? 

  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 miesiące temu...
Dnia 27.08.2019 o 22:36, staroń napisał:

Nigdy nie robiłem jakiegoś specjalnego rankingu, ale Kościelec jest jedną z moich ulubionych gór, mimo, że wszedłem na niego dopiero raz, w październiku zeszłego roku ? Dlaczego jedną z ulubionych? Świetnie komponuje się z moją ukochaną Doliną Gąsienicową, wejście jest bardzo ciekawe, widoki ze szczytu też świetne plus miałem ogrooomną satysfakcję po wejściu na szczyt. Fakt, za bardzo się demonizuje tę górę, nie jest to co prawda taki typowy spacerek, ale też nie ma co się obawiać jakoś bardzo ? Wystarczy wiara we własne możliwości i trochę wyobraźni, plus fajne towarzystwo na pewno nie zaszkodzi ? 

 

AKoscielec2.jpg

Gasienicowy1.jpg

Koscielec.jpg

O to mam podobnie rankingu nie robiłam, ale idąc tą piękną doliną jak pokazał się Kościelec taka piramida wyłoniła się z mgły.... to już miał moje serce.... dziś to moja ukochana Góra Gór ?

Szczyt zdobyty w październiku 2018 r. To prawda że nie jest to spacer, ale też nie jest jakoś bardzo trudno... są miejsca gdzie trzeba pokombinować i się wdrapać ( mam 160 cm wzrostu ?), ale to sprawia, że jest ciekawie i cały czas coś się dzieje...  

I jaka satysfakcja... siedzieć na Kościelcu ?

Widoki ze szczytu są piękne... A pogoda jak na październik była sierpniowa 

20200220_073217.jpg

20200220_073253.jpg

20200220_073237.jpg

20200220_073322.jpg

20200220_073310.jpg

  • Lubię to ! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Lubie wchodzić na Kościelec. Przypomina nieco piramidę ? budowlę ? z pewnego kierunku obserwacji. 

Fajna szybka wycieczka na rozgrzewkę, albo jakiś dzień po długiej trasie, kiedy nogi muszą odpocząć.

W kościelcu jest też super to, że jest tam kilka miejsc w któych trzeba zrobić kilka wygibasów a jednocześnie nie ma łańcuchów, klamer i oby tak zostało.

Aha.. Anna M. Super foty! Właśnie to chciałem napisać i zapomniałem. ?

Edytowane przez Morpheus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...