Jump to content

Leaderboard

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 12/06/2019 in all areas

 1. Wygrałeś sopel lodu Wrzucaj coś zacnego ?
  2 points
 2. To kozy mają wacka? ?
  1 point
 3. 1 point
 4. No Stary wiele mi nie pomogłeś ??. Ale w takich sytuacjach trzeba być pewnym ??
  1 point
 5. ee tam - to tylko w połowie Polskie Tatry Dla mnie najpiękniejsza jest Przysłóp Miętusi
  1 point
 6. myślę że po siusiaku ale mogę się mylić
  1 point
 7. Może być problem. Ale jest forum . Kto wie jak rozróżnić kozice od kozła ???????????
  1 point
 8. Ciekawe kiedy padnie hasło Zlot Tatromaniaków ?
  1 point
 9. Szlakowo - tak, wiem wstyd ?
  1 point
 10. Super ? pierwszy raz w życiu wygrałem coś w związku ze zrobionym zdjęciem ? Wybacz, że dopiero teraz odpisuję, jakimś trafem przeoczyłem Twoje pytanie. W sumie nie wiem ? po ponad godzinie lotu byłem gdzieś nad Rumunią, ale gdzie dokładnie, nie da się stwierdzić ? jeśli ktoś ma wiedzę co to za góry to z chęcią się dowiem ?
  1 point
 11. WYNIKI: Nagrodę za listopad zdobywa @staroń - gratuluję i proszę o kontakt mailowy na redakcja@tatromaniak.pl ?
  1 point
 12. Cześć, W piątek, 6 grudnia 2019 r., jedziemy z kolegą z Gdyni w kierunku Łysej Polany. Wyjeżdżamy o 22:00. Mamy dwa wolne miejsca. Chętnych możemy zabrać z Trójmiasta, Częstochowy i Krakowa. Szczegóły w wiadomości prywatnej albo na blablacar. Wracamy w poniedziałek 9.12 w godzinach popołudniowych z Zakopanego - szczegóły do ustalenia.
  1 point
 13. I na dodatek po niemiecku gada! ? Jakąś podejrzaną partyzantkę w tych Tatrach mamy ?
  1 point
 14. Nein! Nein! Nein! ?‍♂️
  1 point
 15. @Q'bot, tak z innej beczki... Ty chodzisz w ogóle za dnia po szlakach ??
  1 point
 16. Zgadzam się z Wami, każdego miesiąca czekałam na kolejny numer. Kupowałam każdy od przeszło dwóch lat. Wielka szkoda, będzie brakować tych artykułów. Wiele razy po przeczytaniu miałam kolejny pomysł na wycieczkę. No i ranking schronisk - świetna sprawa. ? ???
  1 point
 17. Dawnom nie wrzucał zagadki, to teraz będzie ze szlaku - Jak się zowie ten szczyt?
  1 point
 18. Jako mapkę polecam apke Szlaki Tatry. Korzystam od paru lat. Łatwe wyznaczanie trasy, długość trasy w godzinach i km, intuicyjna.
  1 point
 19. Jeśli chodzi o aplikacje z mapami to polecam: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.mgaczkowski.tatry Kiedyś znalazłem przez przypadek i bardzo mi się spodobała. Jest prosta i przyjemna.
  1 point
 20. Mieszko i Czerwone Wierchy (2009) Część II. 10 sierpnia przychodzi pora na zachodnią połać Czerwonych Wierchów i wejście na najwyższy ich wierzchołek, Krzesanicę. Krótka analiza, mamy dwa szlaki do dyspozycji, pierwszy z nich wiedzie z Hali Ornak przez Halę Tomanową, drugi z Polany Zahradziska przez Halę pod Piecem. Oba szlaki łączą się nieopodal Chudej Turni na bocznym ramieniu Ciemniaka. Przez wiele lat drugi z tych szlaków cieszył się niechlubną sławą najbardziej nudnego i mozolnego podejścia na Czerwone Wierchy, co starsi bywalcy tych okolic wspominają zwłaszcza korzenie smr
  1 point
 21. Mieszko i Czerwone Wierchy (2009) Dylemat: gdzie zabrać Mieszka w Tatry? Szczyt sezonu, droga do Morskiego Oka w remoncie, wypady z Roztoki odpadają. Pięć Stawów i Hala Gąsienicowa to nienajlepsze miejsce, na Orlej Perci łatwo oberwać kamieniem albo całym ceprem, na biwakowy proceder Mieszko jest jeszcze za mały. Jaki masyw w Tatrach Polskich poza Tatrami Wysokimi jest najciekawszy – bez wątpienia Czerwone Wierchy. A więc działanie z doskoku, wczesny wyjazd z Podsarnia samochodem, zaparkowanie go na Groniku lub w Kirach, pętla na Czerwonych Wierchach i powrót do samochodu. W tym
  1 point
 22. Ja się Kościelca boję ze względu na te podszczytowe trudności. Mam chyba syndrom kota(wszędzie wlezę, ale zleźć to już tak nie bardzo), a wątpię by znalazł się chętny by m,nie znieść? A tak w ogóle to bardzo ładne fotki- raczej zmniejszanie im nie zaszkodziło.
  1 point
 23. Gdybyś podeszła do krawędzi to byś na pewno ją zauważyła ? Szacunek za przezwyciężenie własnych demonów ?
  1 point
 24. Przypominając aforyzmy Mieczysława Świerza okazałem się niestety złym prorokiem, to, co się wydarzyło stało się tragiczną ilustracją pierwszego z nich. Life is brutal. Aforyzmy Mieczysława Świerza III. I ostatni z aforyzmów, niestety proroczy dla jego autora: Z liną na wspinaczce bywa tak, jak z przyjaźnią w życiu – w chwili potrzeby najczęściej pęka. No i pękła Świerzowi na zachodniej Kościelca, bo jego partner, nota bene inżynier z zawodu, zapewne przesztywnił asekurację. Gdy miałem szesnaście lat kupiłem na Piotrkowskiej moją pierwszą linę, linę w st
  1 point
 25. My oprócz mapy turystycznej do planowania tras, używamy jeszcze PogodaRadar do patrzenia na pogodę. Dosyć dobrze się sprawdza, zwłaszcza przydatna jest symulacja ruchu chmur, z której można lepiej przewidzieć np. w którą stronę idzie burza.
  1 point
 26. Siła argumentu. Czworo, tak na oko studentów wybiera się tam, gdzie być nie powinni, bo popołudnie jest bardzo lawinowe. Tzw. rzeczowe argumenty nie skutkują, ruszają. Gdy są już w odległości kilkunastu kroków rzucam za nimi: Tylko dziewczynę zostawcie, bo ładna i szkoda jej. Zawrócili. Warto wrócić jeszcze do aforyzmów Mieczysława Świerza opublikowanych na łamach Taternika w 1925 roku. Największą trudnością drogi skalnej jest określenie jej trudności. Aż do końca lat sześćdziesiątych stosowano w Tatrach, i nie tylko, sześciostopniową skalę trudności( I – VI ), przy czym
  1 point
 27. Wybieram się na emeryturę” – te słowa słyszy się najczęściej z ust ludzi w pewnym, nic nikomu nie ujmując, wieku. Ja zastąpiłem te słowa stwierdzeniem: „Wybrałem wolność !”, wypowiedziałem je parokrotnie, nawet na pożegnalnej dla mnie Radzie Wydziału. Skąd te słowa ? Nie byłem tu zbyt oryginalny, góry nieodmiennie kojarzą się z wolnością dla tych, którzy zostali obdarzeni przez Opatrzność tym, co starzy górale nazywali ongiś maturą do gór. Góry kojarzyły mi się z wolnością od zawsze, a to za sprawą mojego wuja Czesława, który w 1945 roku osiadł był w Karpaczu. Byłem dzieckiem wychowywanym w c
  1 point
 28. Świetny artykuł ? A abstrahując od gór, to zaciekawiła mnie dygresja nt. Karpacza - widzę, że nie tylko ja zauważyłem destrukcyjny wpływ poczucia tymczasowości na ziemie odzyskane. Pozdrawiam!
  1 point
 29. Uwielbiam czytać Pana opowieści ?
  1 point
 30. Oczekując na moment, kiedy Słowacy otworzą po zimie Tatry zastanawiam się, od czego by tu w Tatrach zacząć sezon 2008. Wygodnie i miło byłoby znaleźć się w poczciwej Roztoce, ale oznaczałoby to zderzenie się z tłumem ludzi na asfalcie prowadzącym do Morskiego Oka i licznymi wycieczkami podchodzącymi do Pięciu Stawów. A od tłumu odzwyczaiłem się w Podsarniu, oj odzwyczaiłem. Wiele lat wyruszałem, jak inni, w Tatry wiosną korzystając z dobrodziejstwa tzw. długiego, majowego weekendu. Ale po serii różnych zdarzeń nazwałem ten czas Wielkim Wiosennym Redykiem. Dlaczego? O tym za chwilę. Prze
  1 point
 31. Wstępne informacje zwykle na http://www.meteo.pl/ - tylko polecam pogode 60/72h ( pomarańczową) bo zielona jest średnia. Konkrety tak jak wcześniej pisano https://www.mountain-forecast.com/ Ale jako że sytuacja w górach zmienia się szybko to na "żywo" używam tak : http://pl.blitzortung.org/live_dynamic_maps3.php?map=15 - radar burz z mapą dynamiczną https://radar-opadow.pl/ - radar opadów wiadomo https://www.windy.com - głównie do określania kierunku wiatru ale są w sumie opcje dwóch powyższych :)
  1 point
 32. Zawsze korzystam z: https://www.mountain-forecast.com/ i szczerze polecam ?
  1 point
 33. Na stronie TPN: https://tpn.pl/zwiedzaj#komunikat-pogodowy, na podstronę TOPR: http://pogoda.topr.pl/, przez Meteo.pl i aplikacje Windy ?
  1 point
×
×
 • Create New...